Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kritika stablecoinov v Senáte USA. ,,DeFi je najnebezpečnejšia časť kryptosveta,“ tvrdí Warrenová

Článok

Dolár
Zdroj: pexels.com

Senátorka Elizabert Warrenová, ktorá je známa svojim kritickým postojom k takmer všetkému, čo súvisí s kryptomenami, potvrdila tento svoj postoj ak počas utorňajšieho zasadania amerického senátu.

Warrenová sa v utorok pýtala Hilary Allenovej, profesorky americkej University Washington College of Law, či môže tzv. “run on stablecoins” ohroziť americký finančný systém.

“Beh na stablecoiny” (run stabblecoins) je myslený ako fiktívna situácia, kedy sa investori držiaci stablecoiny, napr. tokeny USDT alebo USDC, budú snažiť rýchlo a vo veľkom množstve zameniť tieto stablecoiny do fiatových mien (teda v prípade USDT a USDC do amerických dolárov).

Hillary Allenová však Warrenovej odpovedala, že takáto fiktívna situácia by pravdepodobne nemala žiadne “systémové dôsledky” pre tradičné trhy, no DeFi sektor by to zasiahlo výraznejšie.

Warrenová však s jej odpoveďou nesúhlasila a skonštatovala, že “stablecoiny poskytujú životnú miazgu ekosystému DeFi”, ktorý funguje mimo regulovaných trhov a podľa jej názoru sa môže “prepadnúť presne vtedy, keď budú ľudia potrebovať najväčšiu stabilitu.”

Senátorka následne skonštatovala: ,,DeFi je najnebezpečnejšia časť kryptosveta. Je to miesto, kde chýba regulácia a preto nie je žiadne prekvapenie, že práve v DeFi sa medzi sebou miešajú podvodníci a prvotní investori do kryptomien. V DeFi nikto ani nevie, či nemá náhodou dočinenia s teroristom.”

Profesorka Allenová obavy Warrenovej do určitej miery podporila, keď priznala, že rozvojom DeFi bez jasných regulácii môže byť určitou hrozbou. ,,Nemyslím si, že DeFi môže rásť bez stablecoinov. Aktuálne si myslím, že DeFi je uzavreté do bodu, kedy neovplyvňuje finančnú stabilitu, ale ak bude rásť, myslím si, že existuje skutočná hrozba, najmä ak sa prepletie s našim tradičným finančným systémom.”

Stablecoiny čelili najväčšej kritike

Predseda senátu Sherrod Brown (štát Ohio) nadviazal tvrdením, že stablecoiny, ktoré majú v DeFi sektore zásadný vplyv, podľa jeho názoru rozhodne “nie sú ani decentralizované a ani transparentné“. ,,Ak vložíte svoje peniaze do stablecoinov, neexistuje žiadna záruka, že ich dostanete späť,” upozornil.

Brown je známy ako kritik stablecoinov – najmä USDC (Circle) a Tether (USDT), ktoré sú v rámci amerického trhu najpoužívanejšie. Minulý mesiac poslal list burzám Coinbase, Gemini, Binance US a Paxos, aby zhodnotili tieto stablecoiny a uviedli, či sú kedykoľvek schopné vymeniť všetky tieto stablecoiny za americké doláre, ak to budú od nich žiadať ich zákazníci.

Z uvedeného je zrejmé, že stablecoiny a DeFi sektor vadia americkým zákonodarcom omnoho viac, než Bitcoin (ktorý je však v očiach Warrenovej znečisťovateľom prírody). Treba však priznať, že v určitých veciach majú pravdepodobne pravdu. Najmä krytie stablecoinu USDT je častým terčom pochybnosti a hoci Tether už absolvuje pravidelné audity, robí ich len menej známa audítorská spoločnosť z Kaymanských ostrovov, čo vzhľadom na kapitalizáciu USDT o hodnote viac než 70 miliárd dolárov, až tak veľa dôvery do tejto veci neprilieva.

Aj kritika DeFi ako takého má do určitej miery svoje opodstatnenie – napríklad šéf SEC Gary Gensler rád a zrejme aj pravdivo tvrdí, že väčšina DeFi projektov v skutočnosti zďaleka nemá také decentralizované riadenie, ako sa na prvý pohľad prezentuje.

Ďalšie zaujímavé články

Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“

Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší 

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.