Senátorka Elizabert Warrenová, ktorá je známa svojim kritickým postojom k takmer všetkému, čo súvisí s kryptomenami, potvrdila tento svoj postoj ak počas utorňajšieho zasadania amerického senátu.
Warrenová sa v utorok pýtala Hilary Allenovej, profesorky americkej University Washington College of Law, či môže tzv. “run on stablecoins” ohroziť americký finančný systém.
“Beh na stablecoiny” (run stabblecoins) je myslený ako fiktívna situácia, kedy sa investori držiaci stablecoiny, napr. tokeny USDT alebo USDC, budú snažiť rýchlo a vo veľkom množstve zameniť tieto stablecoiny do fiatových mien (teda v prípade USDT a USDC do amerických dolárov).
Hillary Allenová však Warrenovej odpovedala, že takáto fiktívna situácia by pravdepodobne nemala žiadne “systémové dôsledky” pre tradičné trhy, no DeFi sektor by to zasiahlo výraznejšie.
Warrenová však s jej odpoveďou nesúhlasila a skonštatovala, že “stablecoiny poskytujú životnú miazgu ekosystému DeFi”, ktorý funguje mimo regulovaných trhov a podľa jej názoru sa môže “prepadnúť presne vtedy, keď budú ľudia potrebovať najväčšiu stabilitu.”
Senátorka následne skonštatovala: ,,DeFi je najnebezpečnejšia časť kryptosveta. Je to miesto, kde chýba regulácia a preto nie je žiadne prekvapenie, že práve v DeFi sa medzi sebou miešajú podvodníci a prvotní investori do kryptomien. V DeFi nikto ani nevie, či nemá náhodou dočinenia s teroristom.”
Stablecoins pose risks to consumers & to our economy. They’re propping up one of the shadiest parts of the crypto world, DeFi, where consumers are least protected from getting scammed. Our regulators need to get serious about clamping down before it is too late. pic.twitter.com/hMOT1HIQgn
— Elizabeth Warren (@SenWarren) December 14, 2021
Profesorka Allenová obavy Warrenovej do určitej miery podporila, keď priznala, že rozvojom DeFi bez jasných regulácii môže byť určitou hrozbou. ,,Nemyslím si, že DeFi môže rásť bez stablecoinov. Aktuálne si myslím, že DeFi je uzavreté do bodu, kedy neovplyvňuje finančnú stabilitu, ale ak bude rásť, myslím si, že existuje skutočná hrozba, najmä ak sa prepletie s našim tradičným finančným systémom.”
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Stablecoiny čelili najväčšej kritike
Predseda senátu Sherrod Brown (štát Ohio) nadviazal tvrdením, že stablecoiny, ktoré majú v DeFi sektore zásadný vplyv, podľa jeho názoru rozhodne “nie sú ani decentralizované a ani transparentné“. ,,Ak vložíte svoje peniaze do stablecoinov, neexistuje žiadna záruka, že ich dostanete späť,” upozornil.
Brown je známy ako kritik stablecoinov – najmä USDC (Circle) a Tether (USDT), ktoré sú v rámci amerického trhu najpoužívanejšie. Minulý mesiac poslal list burzám Coinbase, Gemini, Binance US a Paxos, aby zhodnotili tieto stablecoiny a uviedli, či sú kedykoľvek schopné vymeniť všetky tieto stablecoiny za americké doláre, ak to budú od nich žiadať ich zákazníci.
Z uvedeného je zrejmé, že stablecoiny a DeFi sektor vadia americkým zákonodarcom omnoho viac, než Bitcoin (ktorý je však v očiach Warrenovej znečisťovateľom prírody). Treba však priznať, že v určitých veciach majú pravdepodobne pravdu. Najmä krytie stablecoinu USDT je častým terčom pochybnosti a hoci Tether už absolvuje pravidelné audity, robí ich len menej známa audítorská spoločnosť z Kaymanských ostrovov, čo vzhľadom na kapitalizáciu USDT o hodnote viac než 70 miliárd dolárov, až tak veľa dôvery do tejto veci neprilieva.
Aj kritika DeFi ako takého má do určitej miery svoje opodstatnenie – napríklad šéf SEC Gary Gensler rád a zrejme aj pravdivo tvrdí, že väčšina DeFi projektov v skutočnosti zďaleka nemá také decentralizované riadenie, ako sa na prvý pohľad prezentuje.
Ďalšie zaujímavé články
Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“
Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co