Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kanadské Bitcoin ETF akumuluje bitcoiny. Obnovuje sa záujem inštitúcii o BTC?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Kým v Spojených štátoch amerických sa stále čaká na schválenie prvého bitcoinového ETF, v Kanade miestna komisia pre cenné papiere a burzu schválila v roku 2021 spotových ETF na Bitcoin už niekoľko. Tým najpopulárnejším je fond od spoločnosti Purpose, ktorý má za sebou dva veľmi zaujímavé dni.

On-chain analytická platforma Glassnode upozornila, že do fondu Purpose Bitcoin ETF pribudlo 1. februára približne 1054 BTC, čo je len o niečo menej než druhý najväčší prílev BTC do tohto fondu zaznamenaný 6. decembra 2021. Ešte viac BTC pribudlo do tohto ETF v deň jeho debutu 22. februára 2021 – vtedy išlo až o 2250 BTC. Ďalších 745 BTC následne pribudlo do Purpose ETF len o deň neskôr, túto stredu 2. februára 2022.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Čo je Bitcoin ETF?

Bitcoin ETF napodobňuje výkonnosť Bitcoinu na spotových burzách, no pre mnohých investorov – najmä tých inštitucionálnych – znamená jednoduchší spôsob expozície voči cene Bitcoinu, než je jeho priama držba. Cena Bitcoin ETF by totiž mala byť vždy veľmi blízka reálnej trhovej cene Bitcoinu, no s tým, že daný investor nemusí Bitcoin držať, čiže nemusí riešiť ani jeho bezpečnú úschovu.

Pre inštitúcie je ETF zaujímavé aj z dôvodu ľahšieho vedenia týchto aktív v účtovníctve. Kým v prípade Bitcoinu je totiž aj v tomto smere zatiaľ mnoho nezrovnalostí a nejasností, u tradičných ETF takéto problémy neexistujú.

ETFs majú na rozdiel napríklad od Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aj omnoho výhodnejšie poplatky za vedenie, čo je ďalší dôvod, prečo ich inštitúcie vyžadujú. V USA však SEC, teda americká komisia pre cenné papiere a burzu, zatiaľ spotové ETF na Bitcoin stále nepovolila. Všetky doterajšie žiadosti napokon zamietla s odôvodnením, že podľa jej názoru je cena BTC na spotových trhoch stále ľahko manipulovateľná.

Firma Grayscale, ktorá chce svoje GBTC konvertovať na Bitcoin ETF dokonca americkú komisiu varovala, že ak jej žiadosť rovnako tak zamietne, bude zvažovať žalobu, nakoľko nevidí dôvod, prečo SEC v USA stále neudelila povolenie pre spotové ETF, keď popri tom udelila povolenie pre derivátové Bitcoin ETF.

Obnovuje sa záujem veľkých hráčov?

Pokiaľ ide o čerstvé prílivy BTC do fondov kanadského Purpose Bitcoin ETF, zjednodušene možno tento vývoj pochopiť tak, že správca tohoto fondu eviduje zvýšený dopyt po tomto produkte zo strany inštitúcii a preto musel naakumulovať ďalšie bitcoiny pre jeho bezpečné krytie. To by sa mohlo ukázať ako dobrý signál pre trh, hoci jedna lastovička leto ešte nerobí.

Ďalšie zaujímavé články

Veľký hack vo svete kryptomien! Hacker sa postaral o škodu 320 miliónov dolárov

Trezor odstráni kontroverzný verifikačný protokol. Akceptoval kritiku kryptomenovej komunity

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com, Glassnode

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.