Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Investor uveril kryptomenovému podvodu. Prišiel o bitcoiny za 62 tisíc dolárov

Článok

podvod
Zdroj: pexels.com

V čase, kedy má Bitcoin (BTC) namierené k vytváraniu nových cenových historických maxím, sa s veľkou pravdepodobnosťou bude na trhu s kryptomenami objavovať čoraz viac zrejmých podvodov. Nováčikovia sú im stále schopní ľahko uveriť.

Najnovším dôkazom, že chamtiví investori sú v zaslepení vidiny ľahkého zisku schopní spraviť aj totálnu hlúposť, je transakcia 1.03 BTC na podvodnú adresu, ktorá bola spájaná s “Giveaway scam akciou” CEO firiem Tesla a SpaceX Elona Muska.

Upozornil na to portál scam-alert.io, ktorý sa snaží monitorovať podvody na kryptomenovej scéne. V tomto prípade išlo o jeden z vôbec najstarších a najznámejších podvodov. Jeho celý model je postavený na vytvorení falošného profilu známej osobnosti alebo firmy (v tomto prípade Elona Muska), ktorá tvrdí, že rozdáva bitcoiny (alebo iné kryptomeny) zadarmo. Potrebné je však splniť jednu úlohu – najprv poslať na uvedenú adresu bitcoiny alebo iné kryptomeny, ktorých hodnota sa má vraj spätne zdvojnásobiť.

Podvedený investor mysliaci si, že si takto rýchlo príde na dvojnásobný počet BTC, poslal na podvodnú adresu 1.03 BTC (62 791 USD v čase transakcie). Naspäť ich už však nikdy nedostane.

Nejde o prvý prípad podvedeného nováčika

Tento typ podvodu je známy v kryptokomunite už niekoľko rokov, no stále sa nájdu ľudia, ktorí nezapoja tzv. “sedliacky rozum” a sú ochotní mu uveriť.  Aj v rámci československej kryptomenovej komunity je známych niekoľko prípadov, kedy sa tak naozaj stalo. Napríklad v septembri 2020 poslal jeden Čech na podvodnú adresu spojenú s “giveaway scamom” kryptomeny Cardano mince ADA za 10 tisíc dolárov. Jedna minca ADA sa v tom čase obchodovala za približne 10 centov. Dnes stojí takmer 2 USD. V Čechách sa riešil aj prípad, kedy iný Čech pracujúci na stavbe v Dubaji poslal na podvodnú adresu až 4 BTC, pretože si myslel, že sa mu naspäť vráti 8 BTC. Samozrejme aj on prišiel nakrátko.

Neverte ničomu, čo znie až príliš dobre

Pri investovaní do kryptomien je nutné riadiť sa základným pravidlom “neveriť ničomu, čo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda.” Zdôrazňujeme, aby ste neverili nikomu, kto vám sľubuje rýchle zbohatnutie, dajte si veľký pozor, ak vám chce niekto spravovať vašu investíciu za vás (vo veľkom % prípadov ide o jednoznačný podvod) a hlavne OVERUJTE VŠETKY INFORMÁCIE! Internet je plný recenzii overených hodnoverných kryptoslužieb, ktoré sú na trhu už roky a tiež množstva kvalitných inštruktážnych článkov a videí (aj v slovenčine a češtine) ako začať s kryptomenami bez toho, aby ste sa okamžite popálili. Venujte vašu prvotnú investíciu štúdii namiesto toho, aby ste ju venovali podvodníkovi, ktorý sa nabalí na váš účet.

Ďalšie zaujímavé články

Rozhovor s tvorcami NFT série CzechPunks: Ako zaručia, že financie pôjdu na sľubované donate adresy?

Zabudnite na Tik Tok či Instagram. “Najhorúcejšia“ aplikácia súvisí s kryptomenami

3400 dolárov do kryptomeny Shiba Inu urobilo investorovi 1,55 miliardy USD

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Zdroj: Kryptonovinkyy, scam-alert.io

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne