Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Inštitúcie lejú kapitál do Ethereum, darí sa aj iným altcoinom

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Čerstvý report spoločnosti Coinshares naznačuje, že inštitucionálni investori začali uprednostňovať pred Bitcoinom iné altcoiny na čele s Ethereum (ETH), ktoré si ukrajuje čoraz väčšiu porciu koláča.

Spoločnosť Coinshares každý týždeň uverejňuje výsledky najznámejších kryptomenových fondov, skrz ktoré môžu inštitúcie ľahkým a regulovaným spôsobom investovať do digitálnych aktív. Tieto dáta síce nehovoria o tom, koľko kryptomien (či už ide o BTC, ETH alebo iné kryptomeny) nakúpili inštitúcie priamym spôsobom, no určite pomáhajú ilustrovať celkovú náladu veľkých hráčov v súvislosti s týmto sektorom.

Coinshares podrobne sleduje výsledky nielen svojho vlastného fondu, ale aj to, ako sa darí fondom Grayscale, 3iQ, 21Shares, Bitwise, ETC Issuance či Purpose.

Záujem o Ethereum rastie

Silné májové turbulencie na kryptotrhu spôsobili aj výplach zmieňovaných fondov. Minulý týždeň sme vás informovali, že inštitúcie z nich vybrali v prípade Bitcoinu 110,9 milióna dolárov a v prípade Ethereum zhruba 12,6 milióna dolárov. Išlo však o nevídaný jav, na ktorom mal podiel obrovský strach na trhu po prudkom prepade cien. V onom čase “zažiarilo” Cardano, do ktorého inštitúcie napriek prepadu trhu naliali vyše 10 miliónov dolárov.

Čerstvé dáta za uplynulý týždeň naznačujú, že záujem investorov o kryptomeny sa oživil, avšak zatiaľ nie o Bitcoin. V prípade najznámejšej kryptomeny totiž nastal ďalší odliv kapitálu – hoci už omnoho menej výrazný “len” v hodnote 4 miliónov dolárov.

Naopak skvelý týždeň zažilo Ethereum – inštitúcie doňho realizovali investície až v hodnote 46,8 milióna dolárov. Na druhom mieste bol fond viazaný na kôš viacerých krypto-aktív (11,1 milióna dolárov) a na treťom mieste sa umiestnilo Cardano (5,2 milióna dolárov). Nasledovali investície do XRP (4,5 milióna USD), Polkadot (3,8 milióna USD) a Litecoin (2,4 milióna USD).

Pokiaľ ide o Bitcoin za posledné tri týždne sa zo zmieňovaných fondov odlial kapitál v celkovej hodnote až 246 miliónov dolárov. Ak sa však pozeráme na čísla od úvodu roka – bilancia je stále mimoriadne pozitívna v podobe prílevu kapitálu v hodnote 4,4 miliardy dolárov.

Posilňuje pozíciu dvojky na trhu

Ethereum si vďaka zmieňovanému výraznému prílivu posilnilo svoju pozíciu dvojky v rámci kryptofondov a ukrojilo si už 27% celkového investičného koláča. Dáta naznačujú, že záujem oň výrazne rastie, pričom tejto téze nahráva aj to, že čím ďalej tým viac Etherov odchádza z búrz na súkromné peňaženky či do smart kontraktov a DeFi.

Čísla taktiež naznačujú, že na rozdiel od predošlých mesiacov rastie dopyt inštitúcii po kryptomenách “druhého“ sledu fungujúcich na Proof of Stake konsenze. Potvrdzuje to najmä rast záujmu o kryptomeny  CardanoPolkadot, ktoré sú potenciálnou hrozbou aj pre Ethereum. Na rozdiel od neho už fungujú na konsenze Proof of Stake, ktorý netrpí zlou povesťou “neekologickej kryptomeny“.

Na Ethereum 2.0 je uzamknutých už 5,2 milióna ETH

Keď už zmieňujeme Proof of Stake (PoS) konsenzus, vyzerá to tak, že čoraz viac investorov Ethereum verí, že táto sieť by sa mohla dočkať prechodu naň už v dohľadnej dobe. Podľa čerstvých dát je totiž v smart kontrakte Ethereum 2.0 (označenie pre Ethereum novej generácie na Proof of Stake konsenze) uzamknutých už 5,2 milióna ETH.

Tieto Ethery sa uzamykajú v rámci tzv. beacon chainu až do momentu, kedy sa Ethereum kompletne nepresunie na nový blockchain Ethereum 2.0. To bude viesť k tomu, že Ethereum sa už nebude ťažiť (Proof of Work) ale o bezpečnosť siete sa budú starať validátori a držitelia ETH, ktorí ich zapoja do stakingu.

Súčasné zamknutie Etherov do stakingu je teda prejavom veľkej dlhodobej dôvery v tento projekt. Na staking je totiž v súčasnosti potrebné vlastniť minimálne 32 ETH a po ich uzamknutí musíte rátať s tým, že sa k ním nedostanete skôr, než sa spustí nová generácia tejto kryptomeny. A to je proces, ktorý môže trvať možno ešte roky.

Zdroj: medium.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne