Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Hoskinson sa ohradil voči tvrdeniam, že Cardano je do oči bijúci podvod

Článok

Cardano
Pixabay.com

V nedávno odvysielanom rozhovore s názvom “Why is Ethereum the Future of Finance” (prečo je Ethereum budúcnosťou peňazí) na YouTube kanáli Scotta Melkera s Davidom Hoffmanom zaznela ostrá kritika smerujúca ku projektu Cardano (ADA), ktorá nenechala chladným jeho zakladateľa Charlesa Hoskinsona.

David Hoffman, ktorý je autorom návrhu EIP 1559, ktorý má po hardforku Londýn (14. júla 2021) výrazne zmeniť fungovanie ťažby Ethereum, nakoľko štandardizuje transakčné poplatky a začne páliť mince ETH z poplatkov (namiesto toho, aby išli ťažiarom), totiž počas rozhovoru naznačil, že konkurenčné Cardano je „do očí bičujúci podvod”.

,,Cardano nemá ani inteligentné zmluvy (smart kontrakty). Som voči nemu veľmi skeptický. Nie je tam žiadna aplikácia. Všetko, čo s tým môžete urobiť, je stakovať a možno posielať transakcie. Neexistuje tam žiadna aplikačná vrstva, nie sú tam žiadne aktíva, nie je tam nič na trading typu Uniswap. V tomto prípade (Cardano) som veľmi skeptický a možno označím Cardano za do oči bijúci podvod.”

Menej kritický bol smerom ku projektu Polkadot (DOT), u ktorého vyzdvihol, že nepoužíva falošný marketing a javí sa byť „životaschopnou alternatívou“. Avšak aj v prípade projektu Gavina Wooda, ktorý podobne ako Charles Hoskinson bol aj pri zrode Ethereum, naznačil, že Polkadot údajne využíva niektoré “neetické technicky“.

Reakcia na kritiku

Charles Hoskinson, ktorý je hlavou tvárou Cardano a šéfom IOHK, teda spoločnosti, ktorá má na starosti jej hlavný vývoj, sa k rozhovoru vyjadril na Twitteri, keď uviedol:

,,Je to neobyčajné. Každý deň sa množstvo podcasterov cíti pohodlne pri kritizovaní Cardano popri tom, ako ho označujú za do očí bijúci podvod. Jedna vec je ale tvrdiť, že sú skeptickí a druhá, keď nás označujú za zločincov. Takto vyzerajú kryptomeny v roku 2021. Čo myslíte, prečo toľko ľudí s tým stále nechce mať nič spoločné?,” spýtal sa rečnícky.

Drvivá väčšina kritiky Cardano (a to nesúvisí len s Hoffmanom), je však adresovaná smerom k stále neexistujúcim smart kontraktom a teda k absencii decentralizovaných aplikácii, bez ktorých Cardano zatiaľ nemá ako konkurovať iným smartchain platformám. Na omieľanú kritiku však Hoskinson reaguje prirovnaním k budovaniu nočného klubu, do ktorého si taktiež nepozvete ľudí, kým nie je hotový.

,,Stále sa pýtajú (pri kritike) na aplikácie, ktoré bežia na Cardano. To je ako pýtať sa v čase, keď ešte dokončujete nočný klub, či v ňom už sú nejakí zákazníci. No nie, pretože ho stále dokončujeme.”

Hoskinson preto apeluje na trpezlivosť a sľubuje, že všetky veci od NFT, stablecinov, Oracle a DEX (decentralizovaných búrz) sú na ceste, no nebudú skôr, ako sa dokončí fáza Alonzo, čo je vlastne posledný hardfork éry Goguen, ktorá prinesie smart kontrakty. Portál CryptoSlate uviedol, že podľa najnovších odhadov by tomu mohlo byť v auguste 2021.

Skôr než smart kontrakty však čaká komunitu Cardano významná udalosť “Africa special 2021“. Uskutoční sa už 29. apríla a fanúšikovia tohto projektu by sa mali konečne dozvedieť, akú spoluprácu sa Cardano podarilo uzavrieť na africkom kontinente.

Zdroj: cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne