Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Hardfork Vasil na Cardano (ADA) sa odkladá – spustený by mal byť o mesiac neskôr

Článok

Cardano
Zdroj: Unsplash.com

Spoločnosť IOHK stojaca za vývojom kryptomeny Cardano (ADA) oznámila, že odkladá spustenie dlho očakávaného hardforku Vasil, ktorý by mal zlepšiť škálovanie tothto blockchainu a vylepšiť tak zážitok z používania decentralizovaných aplikácii (Dapps) na Cardano.

Informáciu potvrdil na Twitteri aj zakladateľ Cardano a CEO Input Output Charles Hoskinson, ktorý uviedol, že pôvodný dátam spustenia hardforku Vasil stanovený na 29. júna sa odkladá o približne mesiac – nový dátum špecifikovaný nebol a uvedené bolo len to, že k hardforku dôjde pravdepodobne v posledný júlový týždeň.

Vasil už funguje na testnete, no Hoskinson tvrdí, že v súčasnom období, kedy trh vyplašil kolaps kryptomeny LUNA a jej algoritmického stablecoinu UST a problémy má aj platforma Celsius, sa rozhodli radšej celé riešenie ešte raz dôkladne skontrolovať prirovnaním ku konštatovaniu „dvakrát meraj a raz rež“, no IOHK teraz radšej zvolilo taktiku „trikrát meraj a raz rež.

Sedem chýb, no žiadna vážna

Situáciu o čosi detailnejšie v blogovom príspevku na webe IOHK vysvetlil vývojár Nigel Hamsley, ktorý poznamenal, že sú síce mimoriadne blízko k dokončeniu prác na Vasil, ale „stále existuje sedem chýb, ktoré zostávajú nevyriešené vyžadujú si ďalšiu prácu.“ Zároveň však zdôraznil, že žiadna z týchto chýb nie je kategorizovaná ako závažná.

,,Práca na Vasil bola doteraz najkomplexnejším programom vývoja a integrácie z viacerých uhlov pohľadu. Je to náročný proces, ktorý si vyžaduje nielen značnú prácu od vývojárskych tímov, ale aj úzku koordináciu v rámci celého ekosystému,“ doplnil.

Hardfork Vasil bude najväčšou inováciou na Cardano od hardforku Alonzo zo septembra 2021, ktorý so sebou priniesol možnosť písania smart kontrakrtov na tejto decentralizovanej platforme. Vasil so sebou prináša celkovo štyri vylepšenia siete s označeniami CIP31, CIP32, CIP33 a CIP40.

Teoreticky sú tieto inovácie navrhnuté tak, aby zmenšili veľkosť transakcii a tým zvýšili priepustnosť siete, čo pomôže aj k zníženiu transakčných poplatkov a teda následne umocní používateľský zážitok z používania Dapps na Cardano.

Najväčším konkurentom je Ethereum

Cardano je aktuálne podľa trhovej kapitalizácie siedmou najväčšou kryptomenou na trhu, no ak by sa do tejto metriky nezarátavali stablecoiny, tak väčšími kryptomenami sú len Bitcoin, Ethereum a Binance Coin. Hlavnou konkurenciou pre Cardano je Ethereum, pretože tieto dve kryptomeny súperia o pozíciu lídra v sektore decentralizovaných smartchainov. Adopcia Ethereum je mnoho násobne vyššia, no Cardano má výhodu v tom, že už funguje na Proof of stake konsenze, na ktorý sa Ethereum len chystá. Včera sme vás informovali, že Ethereum k tomu spravilo ďalší krok spustením testnetu Sepolia.

Vývojári Ethereum spúšťajú testnet Sepolia – prechod na PoS o krôčik bližšie?

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.