Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Cena kryptomeny LUNA padla na nulu, stablecoin UST nemá hodnotu ani 20 centov

Článok

pad
Zdroj: Unsplash.com

Cena kryptomeny Terra (LUNA), ktorá ešte nedávno patrila medzi TOP10 kryptomien, klesla prakticky na nulu, teda o 100%. Algoritmický stablecoin Terra USD (UST), ktorý mala kryť, medzitým padol na 0,167 USD (v čase písania článku), teda o 76%, hoci navrhnutý bol tak, aby bol stále rovný jednému doláru.

Kauza TerraUSD pokračovala v posledných hodinách rozhodnutiami validátorov dočasne pozastaviť reťazové operácie na blockchaine Terra (LUNA), pretože vzhľadom na brutálny, prakticky 100% pokles hodnoty tokenov LUNA, hrozilo jeho napadnutie. ,,Inými slovami pokles cien výrazne znížil náklady na útok,“ vysvetlili vývojári.

Oficiálna správa na Twitteri Terraform Labs najprv včera podvečer oznámila, že blockchainová sieť Terra bola zastavená pri bloku s poradovým číslom 7 603 700. O pár hodín neskôr bola sieť obnovená, no dnes ráno o 4.30 SEČ bolo skrz Twitter opäť oznámené, že sieť museli zastaviť. Tentokrát na bloku číslo 7 607 789.

Tieto kroky nasledovali po sérii dramatických udalosti, ktoré spustili pokles ceny LUNA a jej stablecoinu TerraUSD (UST), ktorý hoci bol navrhnutý tak, aby udržiaval algoritmickú paritu s americkým dolárom, túto fixáciu stratil a ako píšeme aj vyššie v súčasnosti by ste za jeden UST dostali menej než 20 amerických centov.

Prerušenie produkcie nových blokov na Terra by malo byť údajne len dočasné a sieť by sa mala reštartovať, keď validátori aplikujú opravu na deaktiváciu ďalších delegácii. ,,Sieť by sa mala spustiť keď bude online 2/3 hlasovacích práv,“ uviedli.

Burza Binance medzitým vyradila obchodný pár LUNA/USDT po tom ako vo štvrtok cena tokenu LUNA klesla pod 0,005 USDT. Burza Huobi taktiež preventívne delistovala tento token zo svojej ponuky.

Terraform Labs a Do Kwon, hlavná tvár celého projektu, sa snažili kryptomeny LUNA a UST zachrániť tým, že pristúpili k spáleniu 1,4 miliárd dolárov UST a ku staku 240 miliónov LUNA. Ani to a ani predaje rezerv v BTC však nepomohli, čo viedlo k prakticky absolútnemu prepadu ceny LUNA a k poklesu UST voči USD na hodnoty, z ktorých sa pravdepodobne už nevzchopí.

Inak povedané všetko nasvedčuje tomu, že tokeny LUNA a stablecoin UST stratili absolútnu dôveru investorov a tento príbeh sa stane jedným z najsmutnejších v doterajšej histórii kryptomien.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.