Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Goldman Sachs si myslí, že Ethereum predbehne Bitcoin. Čo naznačuje Flippening Index?

Článok

Ethereum Bitcoin
Pixabay.com

Bankový gigant Goldman Sanchs vo svojom najnovšej analýze týkajúcej sa kryptotrhu naznačil možnosť, že kryptomena Ethereum (ETH) v nasledujúcich rokoch ukradne Bitcoinu jeho dominantné postavenie a stane sa vôbec najväčšou digitálnou menou podlá trhovej kapitalizácie.

Analytici Goldman Sachs tento názor odôvodnili najmä tým, že Ethereum má z ich pohľadu viacero prípadov použitia než súčasný kráľ kryptomien Bitcoin.

,,(Ethereum) v súčasnosti vyzerá ako kryptomena s najväčším potenciálom reálneho využitia, pretože Ethereum, platforma, na ktorej je postavená natívna digitálna mena, je najobľúbenejšou vývojárskou platformou pre smart kontrakt aplikácie,” uvádzajú analytici Goldman Sanchs, ktorí zjavne vidia v decentralizovaných inteligentných zmluvách, s ktorými súvisí aj decentralizované financovanie (DeFi) decentralizované aplikácie (Dapps) obrovský potenciál.

K Bitcoinu naopak poznamenali, že tieto riešenia neponúka a čerpá najmä z toho, že je silnou značkou a niečím, čo sa prezentuje ako tzv. “tvrdé peniaze” s obmedzenou ponukou a decentralizovaným riadením.

Goldman Sachs tiež upozornila, že výkonnosť Ethereum je počas bullrunov väčšia, než tempo rastu ceny Bitcoinu. Kým BTC za posledný rok narástol na hodnote o približne 260%, Ethereum posilnilo až o 856%.

Prečítajte si tiež: Ethereum: EIP 1559 a hardfork London bude v úvode augusta! 

Porovnávania Bitcoinu s Ethereum veľakrát vyvolávajú vášne a s tvrdeniami Goldman Sanchs mnohí určite nebudú súhlasiť (autor článku napríklad nemá rád porovnávanie BTC s ETH, pretože tieto kryptomeny riešia iné problémy pozn.red.).

Súhlasiť sa však azda dá s ďalším tvrdením tejto banky, z ktorého vyplýva, že ceste k nájdeniu akéhosi digitálneho bezpečného investičného prístavu bráni Bitcoinu respektíve Ethereum samotná konkurencia na tomto novovznikajúcom trhu. Inak povedané boj o pozíciu jednotky a čoraz väčšia popularita altocinov vplývajú na celkovú volatilitu cien a otvárajú dvere ďalšej polemike o tom, či práve Bitcoin je tým dlhodobo najlepším riešením, ktoré so sebou kryptomeny priniesli.

Porovnanie Bitcoinu a Ethereum

Cestu Ethereum k dobehnutiu Bitcoinu podrobne sleduje tzv. Flippening index, ktorý porovnáva tieto dve najväčšie kryptomeny v najzásadnejších metrikách. Z nich vyplýva, že Bitcoin má v mnohých ukazovateľoch stále navrch, hoci rozdiely sa časom výrazne zmenšujú.

Pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu, Ethereum je na 42,7% v porovnaní s BTC a na Bitocin stráca aj v týchto ďalších ukazovateľoch:

  • Počet aktívnych adries (80%)
  • Celková hodnota transakcií realizovaných na blockchaine (92%)
  • Celkové objemy obchodovania (87%)
  • Počet aktívnych prevádzkovateľov nodov/uzlov (28%)
  • Miera vyhľadávania na Google (22%)

Ethereum predbehlo Bitcoin v týchto dvoch ukazovateľoch:

  • Celkový počet transakcií realizovaných na sieti
  • Celkové transakčné poplatky zaplatené za realizáciu transakcií

Zdroje: cointelegraph.com, blockchaincenter.net

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne