Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

FED zverejnil správu k digitálnemu doláru (CBDC). Načrtol jeho pozitíva aj negatíva

Článok

FED
Zdroj: Pexels.com

Americká centrálna banka FED zverejnila dlho očakávaný report k digitálnej verzii amerického dolára (CBDC). V dokumente uvádza možné pozitíva aj negatíva vzniku takejto meny a americkú verejnosť popri tom žiada o vyplnenie dotazníka.

FED vo svojej správe uviedol výhody a riziká príchodu digitálnej verzie dolára, tzv. CBDC (central bank digital currency). Vo štvrtkovej publikácii s názvom “Peniaze a platby: Americký dolár vo veku digitálnej transformácie” uviedol, že FED pravdepodobne nebude oprávnený vydávať digitálne peňaženky alebo účty schopné držať digitálnu menu centrálnej banky resp CBDC, ale takéto záležitosti radšej nechá na súkromný sektor. Neznamená to však, že by lámal palicu nad možnosťou vydávať CBDC, ktoré by sa stali alternatívou k bežnému americkému doláru.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

FED v dokumente uviedol, že si uvedomuje obavy o súkromie spojené s CBDC, pričom poznamenal, že virtuálny dolár by mal byť ľahko prenosný medzi zákazníkmi rôznych sprostredkovateľov a mal by umožňovať taktiež ľahké overenie totožnosti. To môže podľa FED pomôcť v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaní terorizmu.

V správe sa taktiež uvádza, že zavedenie CBDC v USA by mohlo zmierniť “riziká šírenia súkromných digitálnych peňazí“ a zároveň môže podporiť inovácie v súkromnom sektore, čím by sa vyrovnali podmienky medzi veľkými a malými firmami. Medzi výhody CBDC radí ľahké cezhraničné platby, rýchlosť a či efektívnosť digitálnych platieb.

,,CBDC by mohlo zásadne zmeniť štruktúru finančného systému USA, zmeniť úlohy a zodpovednosti súkromného sektora a centrálnej banky. Niektorí navrhli, že ak by tieto nové CBDC boli atraktívnejšie ako existujúce formy amerického dolára, globálne používanie dolára by sa mohlo znížiť a americký CBDC by mohol pomôcť zachovať medzinárodnú úlohu dolára.“

Uvedomujú si aj riziká

Pokiaľ ide o riziká spojené s CBDC, FED uviedol, že táto digitálna mena by teoreticky mohla zvýšiť ceny pre maloobchodných zákazníkov a odviesť záujem od investícii do podielových fondov či rôznych krátkodobých termínových nástrojov. Taktiež boli zmienené obavy z ohrozenia stability súčasného finančného systému, s čím súvisia aj obavy, že by FED po vydaní CBDC mohol byť nútený zvýšiť svoje rezervy na základe dopytu po digitálnej mene a nájsť rovnováhu medzi súkromím používateľov a potrebnou transparentnosťou.

Chcú reakcie verejnosti

FED po vydaní tejto správy dáva verejnosti 120 dní (do 20. mája) príležitosť komentovať tieto závery. Občanov taktiež žiada, aby v rámci dotazníka odpovedali na 22 otázok súvisiacich s možnými výhodami, rizikami, dizajnom a politickými dopadmi takejto virtuálnej meny.

FED tvrdí, že CBDC vydá len v prípade, že výhody pre  domácnosti, podniky a ekonomiku budú prevyšovať možné riziká a taktiež len v prípade, že CBDC sa ukáže ako lepšia forma peňazí než alternatívne metódy. Inak povedané americká centrálna banka vyhlasuje, že vznik takejto meny podporí len v kontexte širokej verejnej a medzivládnej podpory (bude mať podporu demokratov aj republikánov pozn.red).

Ďalšie zaujímavé články

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Bank of America: Solana môže predbehnúť Ethereum a stať sa “VISA kryptomien“

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.