Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FED naznačil ďalšie plány: Akciové trhy aj Bitcoin oslabili

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Po dlho očakávanom dvojdňovom stretnutí zástupcov FEDu, teda americkej centrálnej banky, prestúpil pred novinárov predseda tohto úradu Jerome Powell, ktorý oznámil, že FED by mohol prvýkrát po viac ako troch rokoch začať zvyšovať úrokové sadzby v rámci širšieho sprísňovania jeho uvoľnenej menovej politiky.

Predseda FED Jerome Powell síce nešiel do úplných detailov, no uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k zvýšeniu štandardnej úrokovej sadzby krátkodobej pôžičky o 0,25%. Išlo by o prvé zvýšenie tejto hodnoty od decembra 2018. ,,Myslím si, že máme dosť priestoru pre zvyšovanie úrokových sadzieb bez toho, aby sme ohrozili trh práce,” vysvetlil.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V oficiálnom komuniké FED sa následne uvádza: ,,Vzhľadom na infláciu, ktorá je vysoko nad 2 percentami v kombinácii so silným trhom práce výbor očakáva, že čoskoro bude vhodné zvýšiť cieľové sadzby federálnych fondov.“

Akciové trhy, hoci toto oznámenie očakávali, reagovali na Powellové slová negatívne a kým predtým sa hlavné indexy S&P500, DOW JONES či NASDAQ obchodovali v stredu v pluse, následne začali oslabovať, až S&P500 a DOW skončili aj v uplynulom obchodnom dni v záporných hodnotách. Oslabenie bolo badateľné – hoci je otázne, či práve týmto vplyvom, aj u bitcoinu, ktorý klesol z ceny vyše 38 000 USD pod 36 000 USD.

Musí reagovať na infláciu

FED sa rozhodol oznámiť blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb v reakcii na prudký nárast inflácie, pred čím Bitcoineri varovali už dávno. Vo veľkej miere má podľa nich rast inflácie na rováši práve príliš uvoľnená menová politika FED, ktorý riešil dôsledky pandémie koronavírusu od marca 2020 veľkými nákupmi štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v objeme 120 miliárd dolárov mesačne (ľudovo povedané tlačil peniaze).

Marec je pravdepodobný, no nie istý

Vo vyhlásení FED sa neuvádza konkrétny dátum, kedy dôjde k zvyšovaniu sadzieb. S najväčšou pravdepodobnosťou to však bude spomínaný marec, keďže vo februári FED nezasadá.

V marci sa taktiež definitívne (aspoň nateraz) skončia zmieňovane nákupy FED. Vo februári dôjde k poslednej injekcii v podobe 30 miliárd dolárov. Ukončenie programu na oživenie ekonomiky môže byť taktiež predzvesťou prvého zvyšovania sadzieb.

Kedy budú zužovať nafúknutú súvahu?

Zaujímavé je, že počas tlačovej konferencie a ani v správe FED sa neuvádzajú žiadne náznaky, kedy by FED mohol začať znižovať svoju držbu dlhopisov, ktoré nafúkli jeho súvahu na takmer 9 biliónov dolárov. Výbor však uviedol, že sa pripravuje na “výrazné zníženie” úrovne držaných aktív. Tomuto procesu sa hovorí aj „kvantitatívne uťahovanie“ (QT), ktoré je zjednodušene povedané opakom doteraz predvádzaného kvantitatívneho uvoľňovania (QE).

Ekonóm Capital Economics Michael Pearce pre CNBC povedal, že z týchto vyjadrení je zrejmé, že FED pravdepodobne oznámi proces QT krátko po tom, ako začne zvyšovať sadzby. ,,Plány FEDu začať znižovať svoju súvahu, keď sadzby začnú rásť, naznačujú, že oznámenie QT by mohlo prísť hneď na ďalšom zasadnutí, čo je o niečo viac intenzívne, než sme očakávali.“

Podľa nástroja FEdWatch od CME, ktorý počíta pravdepodobnosti prostredníctvom terminovaného trhu s federálnymi fondmi je najpravdepodobnejšie, že FED zvýši sadzby v roku 2022 trikrát po 25 bázických bodov. Obchodníci však očakávajú až štyri zvýšenia dokopy o približne 1%.

Ďalšie zaujímavé správy

VIDEO: Slovenský YouTuber PPPíter navštívil El Salvador. Vyskúšal si v ňom platby Bitcoinom

Sólo ťažiar Ethereum trafil jackpot – vyťažil Ethery za 540 000 dolárov!

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.