Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

FATF prekvapil friendly zmenami štandardov pre kryptomeny. Stále je ale čo zlepšovať

Článok

Súd
Pixabay.com

Financial Action Task Force (FATF), medzinárodný orgán, ktorý vytvára štandardy pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovanie terorizmu, aktualizoval svoje pokyny týkajúce sa kryptoaktív. Na prekvapenie mnohých to urobil spôsobom, ktorý do určitej miery uľahčuje používanie digitálnych aktív a ich adopciu.

Medzinárodný orgán, ktorý koordinuje finančné transakcie medzi 39 krajinami a jej regionálnymi členmi, aktualizoval svoje pokyny týkajúce sa “virtuálnych aktív”, ktoré prvýkrát predstavil v apríli 2020. Týkajú sa toho, aké štandardy majú dodržiavať takzvaní VASP – ide o kryptomenové zmenárne a tzv. “prevádzačov digitálnych aktív”.  Aktualizácia FATF pre nich priniesla dve podstatné zmeny:

  1. Reviduje definíciu toho, kto je považovaný za VASP. Nová definícia má vylúčiť z tejto kategórie vedľajších účastníkov. VASP po novom musí kryptomeny ovládať a nielen uľahčovať ich použitie napríklad vytvorením počítačového kódu pre decentralizovanú finančnú aplikáciu.
  2. Aktualizuje “pravidlo cestovania” (travel rule), ktoré vyžaduje, aby finančné inštitúcie zaznamenávali a hlásili informácie o odosielateľoch a príjemcoch elektronických finančných prostriedkov v hodnote nad 3000 dolárov. Po novom to bude platiť len pre VASP, ale netýka sa to prevodov na súkromné peňaženky.

Pozitívne zmeny, no nestačí to…

Coin Center, think tank snažiaci sa o lepšie podmienky pre  kryptosetor, tieto aktualizácie pochválil, no zároveň vyzval FATF, aby išiel ešte ďalej. ,,Dobrá správa je, že to nie je také hrozné, ako to bolo na jar, a zahŕňa niektoré špecifické zmeny, ktoré Coin Center odporúčal. Zlou správou je, že štandardy sú stále prilíš vágne a nepodrobné na to, aby bolo podľa nich možné skutočne vytvoriť primerane jasné a úzke limity pre povinnosti dohľadu,” píše Coin Center vo svojej správe k tejto téme s názvom “Dlho očakávané štandardy FATF ku kryptomenám nie sú také zle ako mohli byť, ale sú stále chybné.”

Vedúci výskumného oddelenia CoinCenter Peter Van Valkeburgh upozornil, že súčasné pokyny sú dosť nejednoznačné napríklad v súvislosti s decentralizovaným financovaním (DeFi) a teda aplikáciami, ktoré umožňujú ľudom šetriť, požičiavať alebo zamieňať kryptomeny bez centrálneho finančného sprostredkovateľa.

Podľa súčasného znenia pokynov FATF totiž decentralizované aplikácie pod definíciu VASP nespadajú, no “môžu sa týkať tvorcov, vlastníkov a prevádzkovateľov, ktorí udržujú kontrolu nad nimi alebo majú na na dostatočný vplyv.”

Pokyny FATF nie sú nariadeniami. Ide len o štandardy, podľa ktorých by mali členské krajiny postupovať v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Tí, ktorí ich nedodržujú, sa môžu ocitnúť na čiernej listine a mimo globálny finančný systém.

Ďalšie zaujímavé články

3400 dolárov do kryptomeny Shiba Inu urobilo investorovi 1,55 miliardy USD 

Bitcoin dosiahol veľký míľnik. Schválenie prvého Bitcoin ETF sa zapíše do histórie

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Vlastní kryptomeny už 11% ľudí? Tušíte, kde sú najpopulárnejšie?

Zdroj: decrypt.co, coincenter.org

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.