Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvador neváhal vykúpiť prepad Bitcoinu. Koľko doňho investoval tentokrát?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

El Salvador, prvý štát, ktorý urobil z Bitcoinu zákonné platidlo, využil včerajšie turbulencie na trhu s kryptomenami na kúpu “lacnejších bitcoinov”. Na Twitteri to potvrdil prezident 6-miliónovej krajiny Nayib Bukele.

Prezident El Salvador Nayib Bukele v stredu v angličtine na Twitteri oznámil, že do štátnych rezerv jeho krajiny bolo dokúpených ďalších 420 BTC.

Táto informácia bola zaujímavá z dvoch rôznych dôvodov:

  • číslo 420 je považované ako medzinárodný symbol fanúšikov marihuany
  • El Salvador kúpil BTC v čase, kedy klesol o zhruba 7 tisíc dolárov od svojich historických maxím, čiže využil prepad ceny na jeho lacnejší dokúp. Urobil to tak už druhýkrát v zatiaľ zhruba len 50 dňovej krátkej histórii, počas ktorej je BTC v tejto krajine zákonným platidlom

Podľa odhadov časopisu Disruptiva kupoval El Salvador Bitcoiny v následnej postupnosti:

  • septembra kúpil 200 BTC, keď jeden BTC sa obchodoval za 51 300 USD
  • rovnako 6. septembra kúpil 200 BTC (priemerná cena 51 600 USD)
  • septembra kúpil 150 BTC (priemerná cena 52 170 USD)
  • septembra kúpil 150 BTC (priemerná cena 45 750 USD)

V aktuálnom pluse 6 miliónov dolárov

Keďže cena Bitcoinu v onom období klesala, El Salvador sa v určitý čas ocitol v nerealizovaných stratách z tejto investície okolo 11 miliónov dolárov, čo využívali mainstreamové média na kritiku jeho krokov. Následná cesta Bitcoinu k historický maximám ho však dostala do plusu.

Keď k tomu prirátame najnovší nákup, El Salvador má pod kontrolou 1 120 BTC za priemernú nákupnú cenu 53 324,29 USD. Do Bitcoinu teda investoval 59,7 milióna USD. Pri súčasnej cene BTC 59 000 USD je trhová hodnota týchto BTC 66 miliónov USD, čo znamená, že stredoamerická krajina je v pluse okolo 6 miliónov dolárov nerealizovaných ziskov.

Bitcoiny predávať nechcú

Nayib Bukele na Twitteri vysvetlil aj proces, ako El Salvador plánuje zisky z investície do Bitcoinu použiť. Krajina totiž nechce svoje BTC predávať.

,,Ako urobíme profit, keď 1 Bitcoin je stále 1 Bitcoin? Máme trust účtovaný v amerických dolároch, avšak je financovaný aj dolármi aj bitcoinami. Keď sa časť BTC prehodnotí v porovnaní s účtovnou menou (dolármi), sme schopní stiahnuť nejaké USD a trust ponechať s rovnakým súčtom.”

Inak povedané ak cena Bitcoinu výraznejšie stúpne, El Salvador môže čerpať doláre z tohto trustu, na ktorom je 150 miliónov dolárov. Bukele nedávno naznačil, že takýmto spôsobom z neho vyberú 4 milióny dolárov, ktoré použijú na výstavbu nemocnice pre zvieratá.

Najnovší nákup Bitcoinov komentoval aj Anthony Pompliano, ktorý vyčíta USA, že nerobí to isté. ,,Je absurdné, že USA predbieha El Salvador v tom, koľko vlastní bitcoinov. Našou národnou politikou by malo byť dorovnať každý nákup BTC, ktorý uskutoční zahraničná vláda. Ďalšou geopolitickou súťažou nebude počet nukleárnych zbraní, ale to, koľko vlastníte bitcoinov.“

Šéf centrálnej banky El Salvador Douglas Rodriguez v úvode tohto mesiaca povedal pre Bloomberg, že investície do Bitcoinu nepovažujú za rizikové. ,,Nevidíme žiadne riziká. Možno riziká toho, že pôjde táto investícia výrazne na hodnote hore. Bitcoin sa stane platobným systémom, systémom finančného začlenenia.”

Prečítajte si ďalšie zaujímavé novinky

Inštitúcie naliali do Bitcoinu minulý týždeň rekordné peniaze – Pozrite si si čísla!

Bitcoin dosiahol veľký míľnik. Schválenie prvého Bitcoin ETF sa zapíše do histórie

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Vlastní kryptomeny už 11% ľudí? Tušíte, kde sú najpopulárnejšie?

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne