Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Dôležitá aktualizácia EIP 1559 pravdepodobne už v júli

Článok

Ethereum EIP 1559
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nakoľko definitívny prechod Ethereum (ETH) na novú generáciu Ethereum 2.0 zatiaľ nie je na programe dňa a aj tí najväčší optimisti priznávajú, že tento proces môže trvať ešte minimálne rok či dva, najväčšia pozornosť ETH komunity sa sústredí na návrh EIP 1559. Ten by mohol ovplyvniť výšku transakčných poplatkov a priniesť do ETH siete výrazný deflačný prvok.

Návrh EIP 1559 je potrebné do Ethereum zaviesť skrz hardfork. Ak by bol implementovaný, zmenili by sa dve dôležité veci:

  • Transakčné poplatky by sa štandardizovali pre celú sieť a ich výška by sa upravovala len podľa aktuálnej vyťaženosti siete. Navrhovatelia EIP 1559 veria, že to pomôže znížiť priemerné transakčné poplatky (otázne je však, či to tak bude fungovať aj v realite)
  • Transakčné poplatky ponovom nebudú putovať k ťažiarom, ale budú sa páliť, čím vznikne deflačný prvok. Ťažiarom po zavedení EIP 1559 pôjdu už len dobrovoľné „tipy“ (prepitné) od zadávateľov transakcií, ktoré im môžu pomôcť uprednostniť transakciu

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

Podporovatelia a kritici

Návrh EIP 1559 má silnú podporu zo strany vývojárov, no pochopiteľne sú proti mnohí ťažiari, ktorí si uvedomujú, že tým prídu o nemalú časť peňazí. Nedávna štúdia odhalila, že by mohlo ísť až o polovicu ich súčasných príjmov.

Dva najväčšie Ethereum mining pooly Bitfly a Sparkpool už informovali, že sú proti zavedeniu tohto návrhu. Tretí najväčší pool F2Pool vyjadril podporu tomuto návrhu s odôvodnením, že chce stáť na správnej strane histórie.

,,Ak by nebol návrh schválený, pravdepodobne by to malo krátkodobý negatívny dopad na cenu Ethereum, pretože držitelia Ethereum očakávajú, že EIP 1559 príde,” uviedol F2Pool v odôvodnení návrh podporí napriek tomu, že to bude znamenať pre pool stratu príjmov.

Aké sú investičné riziká Ethereum? Venovali sme sa im v tomto článku. Do veľkej miery súvisia hlavne s ťažiarmi ETH a príchodom Ethereum 2.0.

EIP 1559 pravdepodobne už v júli

Poprednými vývojár Etheruem Tim Beiko v piatok informoval, že EIP 1559 bude s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou hardforku s názvom London, ktorý je naplánovaný na júl 2021. Podľa všetkého bude schválený, nakoľko tlak zo strany komunity a vývojárov na jeho implementáciu je veľmi silný.

Nedávny výskum odhadol, že implementácia EIP 1559 by mohla viesť ročne k spáleniu okolo 1 milióna ETH, čo predstavuje okolo 1% všetkých ETH v obehu. Ethereum by tak popri inflácii získalo aj významný deflačný prvok, ktorý môže byť atraktívny pre investorov.

Nedávna štúdia Grayscale s názvom “Ethereum valuing”, ktorá bola určená najmä pre veľkých inštitucionálnych investorovo, označila EIP 1559 za dôležitú aktualizáciu s výrazným potenciálom pre zvýšenie hodnoty ETH.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne