Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Ethereum: Dôjde ku schváleniu EIP 1559 a ak áno, tak kedy?

Článok

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V čase, kedy sa Ethereum potáca s problémom vysokých transakčných poplatkov,  v  dôsledku čoho sa začína dariť aj konkurenčnému centralizovanému Binance Smart Chainu, sa pozornosť Ethereum komunity čoraz viac upiera k návrhu na schválenie Ethereum Improvement Proposal s označením EIP 1559.

Táto aktualizácia na Ethereum sieti, ktorá musí byť zahrnutá do hardforku, by totiž mohla mať blahodarný vplyv na výšku transakčných poplatkov a tiež by doplnila Ethereum o deflačný prvok, nakoľko poplatky za transakcie by po novom nešli ťažiarom ETH, ale boli by “pálené“. Inak povedané znižoval by sa počet ETH v obehu.

Skutočnosť, že by sa poplatky pálili namiesto toho, aby išli ťažiarom, sa však pochopiteľne nie príliš páči práve samotným ťažiarom ETH, ktorí tak môžu prísť o nemalú časť svojich ziskov. Aj preto sa vo veľkom špekuluje, či sa EIP 1559 vôbec podarí bez ich väčšinového súhlasu presadiť.

Čo je to Ethereum (ETH)? Kde sa dá Ethereum kúpiť?

Podľa informácii portálu theblockcrypto.com sa koncom minulého týždňa k tejto téme vyjadrili dva významné Ethereum pooly, ktoré mnoho naznačili.

F2Pool, ktorý je v súčasnosti tretím najväčším poolom s približne 11% podielom na celkovom hashrate, uviedol vo svojom príspevku publikovanom v piatok 26. februára, že chce “zostať na správnej strane histórie” a tak návrh EIP 1559 podporí.

,,Dnes obecná komunita spolu s hlavnými vývojármi pracujúcimi na Ethereum chcú zahrnutie EIP 1559. Je dôležité stáť na strane užívateľov a hlavných predstaviteľov,” informoval F2Pool.

Najväčšie pooly sú zatiaľ proti

Toto vyjadrenie F2Pool prišlo len deň po tom ako najvýznamnejší Ethereum pool Sparkpool s 24% podielom na hashrate zaujal opačné stanovisko, keď uviedol, že je proti tomuto návrhu. Nadviazal tak na jeho kritiku už z úvodu mesiaca, kedy povedal, že ide o lúpež. ,,Prečo milujeme Ethereum a Bitcoin? Pretože dáva perfektné vlastnícke práva. EIP 1559 to zlomí. Je nám smutno, že väčšiu ľudí zaujíma len cena,” uviedol ešte 5. februára.

SparkPool sa tak pridal k Bitfly, druhému najväčšiemu mining poolu Ethereum s približne 20% podielom na hashrate, ktorý uviedol, že je proti návrhu EIP 1559 v súčasnom stave s odôvodnením, že ohrozuje samotnú existenciu Ethereum. Okrem Sparkpool a Bitfly sú proti EIP 1599 aj viaceré menšie pooly. Dokopy tak v súčasnosti disponujú viac než 50% celkového hashrate.

Neschválené EIP 1599 rizikom pre cenu?

,,Ak by nebol návrh schválený, pravdepodobne by to malo krátkodobý negatívny dopad na cenu Ethereum, pretože držitelia Ethereum očakávajú, že EIP 1559 príde. Nepriaznivá cenová akcia môže spustiť sekvenciu udalosti vedúcich k ďalšiemu znižovaniu podielu na decentralizovaných a centralizovaných trhoch. Koniec koncov to môže mať dopad aj na ťažiarov, pretože ich výnosy sú závislé od ceny Ethereum,” upozornil na riziko nepresadenia návrhu F2Pool, ktorý je však optimistom a myslí si, že napokon prejde.

Analytici sa domnievajú, že hoci môže byť presadenie EIP 1559 komplikovane, napokon dôjde k zhode a rozdelenie siete na dve kryptomeny nehrozí. EIP 1559 je totiž motivované z veľkej časti komunitou, ktorá využíva DeFi projekty postavené na Ethereum. A tí by určite nemali motiváciu prejsť na fork Ethereum, ale zostali by na sieti, ktorá schváli EIP 1599. Ťažiari by teda ochudobnili samých seba.

Omnoho väčší otáznik je však budúcnosť Ethereum po kompletnom prechode na Proof of Stake. Vtedy budú ťažiari už totiž definitívne vyradení z hry. Nuž a nejde o malé peniaze. Len vo februári zarobili Ethereum ťažiari 600 miliónov dolárov.

No a dátum možného presadenia EIP 1559? Hovorí sa o lete, pravdepodobne júli, čo je cca polrok od posledného hardforku s názvom Berlin.

Zdroj: theblockcrypto.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.