Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Aké sú riziká investovania do Bitcoinu, Ethereum a Cardano? (I.)

Článok

Investičné riziká BTC ETH ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomenový trh sa dostáva do fázy eufórie, čo naznačuje aj nedávny pokles ceny Bitcoinu, počas ktorého sa podľa on-chain dát zbavovali bitocinov najmä “weak hands”, teda investori, ktorí ho kupovali len nedávno a pravdepodobne boli medzi najmä neskúsení nováčikovia. Z tohto dôvodu sa v našom článku jeho autor Martin Gregor rozhodol vymenovať investičné riziká spojené s tromi podľa trhovej kapitalizácie v súčasnosti najväčšími kryptomenami – Bitcoinom, Ethereum a Cardano.

Upozornenie autora

Hoci som sa snažil byť voči každej kryptomene nezaujatý a objektívny, zdôrazňujem, že stále ide len o môj subjektívny názor. Nie všetko v článku musí byť v konečnom dôsledku správne a s niektorými názormi možno nebude celá komunita súhlasiť. Budem však rád, ak článok poslúži najmä nováčikom, aby spoznali aj možné riziká a lepšie vedeli vyhodnotiť svoju investíciu.

Bitcoin

Ak sa bavíme len o trhu s kryptomenami, Bitcoin je považovaný za najbezpečnejšiu investíciu. Naznačil to aj posledný medvedí cyklus, počas ktorého síce padol z ceny 20 000 USD na 3 000 USD, no v porovnaní s ostatnými kryptomenami bol na tom stále lepšie. Aj Bitcoin má však svoje investičné riziká.

Príchod medvedieho trhu

Prvým rizikom investovania do Bitcoinu je koniec býčieho trhu. Šanca správne vyhodnotiť kedy sa tak stane je však naozaj malá (azda by sme však odporučil sledovať on-chain dáta, ktoré veľa naznačujú a častokrát ich zmieňujem), ale prevláda názor, že keď Bitcoin nájde svoj cenový vrchol, príde tradičné spľasnutie bubliny. Nemusí byť také výrazné, ako pri predošlých cykloch, pretože tentokrát Bitcoin ženú vpred aj inštitúcie, no treba s touto možnosťou počítať. Tých, čo sú v trhu už nejaký čas, by určite neprekvapilo, ak Bitcoin stratí oproti svojmu novému ATH počas najbližšieho medvedieho trhu 50% či možno až 70% svojej hodnoty. Nováčikovia možno netušia, ale tento jav je u Bitcoinu absolútne bežný. Doteraz po každom bullrune došlo k veľkému vytriezveniu. Neznamená to však, že keď k tomu dôjde (alebo ak), pre Bitcoin to bude znamenať koniec.

Negatívne regulácie

Druhým rizikom sú možné negatívne regulácie. Najhoršie správy zatiaľ prichádzajú z druhej najľudnatejšej krajiny sveta Indie a z najväčšej ekonomiky Afriky z Nigérie. Kým však ide len o regionálne záležitosti, cena Bitcoinu globálne netrpí. Horšie by bolo, keby Bitcoin predstavoval pre ekonomiky a vlády takú hrozbu, že by sa na jeho zákaze alebo prísnej regulácii (napríklad vo forme vysokého zdanenia) dohodli krajiny na úrovni G20. V súčasnosti to vyzerá tak, že takéto riziko nie je príliš veľké, nakoľko Bitcoin si obľúbili aj solventní investori a inštitúcie, proti ktorých záujmom sa nedá ísť až tak ľahko. Treba ho však zohľadniť.

Flippening?

Niektorí tvrdia, že Bitcoin by mohla ohroziť aj iná kryptomena v prípade, že by ho predbehla v trhovej kapitalizácii. Napríklad fanúšikovia Ethereum radi odpočítavajú takzvaný flippening, teda koľko chýba Etheruem k tomu, aby predbehlo Bitcoin vo všetkých najdôležitejších ukazovateľoch od ceny až po počet aktívnych adries, vygenerovaných príjmov z ťažby a tak ďalej.

Možnosť, že Bitcoin predbehne v kapitalizácii iná kryptomena, minimálne krátkodobo v rámci najväčšej nákupnej horúčky altcoinov, vylúčiť úplne nemožno (Ethereum k tomu nebolo ďaleko na prelome rokov 2017 a 2018). Je však otázne, čo by sa stalo potom. Charles Hoskinson, ktorý stojí na čele kryptomeny Cardano, no zbohatol vďaka Bitcoinu, tvrdí, že v tom momente by Bitcoin stratil svoje hlavné čaro, pretože vo všetkých ostatných ohľadoch je oproti novým modernejším kryptomenám pozadu.

S týmto názorom si ja osobne dovolím nesúhlasiť. Bitcoin má najširšiu základňu hodlerov. Ľudí, ktorí sa ho nezbavia za žiadnu cenu. A okrem toho je v súčasnosti aj najbezpečnejší, čo podmieňujem hlavne tým, že jeho bezpečnosť je overená časom (12 ročná existencia a bezpečnosť vďaka Proof of Work, teda ťažbe vs. kryptomeny na Proof of Stake s krátkou históriou).

Ak teda aj dôjde k flippeningu v tomto bullrune, nepredpokladám, že existenciu Bitcoinu by to ohrozilo. A ak náhodou dôjde k flippeningu v budúcnosti, tiež to nemusí znamenať koniec Bitcoinu. Nevyzerá to totiž tak, že by bola na trhu kryptomena, ktorá by mala podobné vlastnosti ako Bitcoin čo sa týka vzácnosti. Konkurenčné kryptomeny, ktoré sú v kapitalizácii za Bitcoinom, sa totiž orientujú na úplne iné typy využitia ako Bitcoin. Inak povedané z môjho pohľadu hovoriť o konkurenčnom boji medzi Bitcoinom a napríklad Ethereum, teda blockchainom, na ktorom smart kontrakty pravdepodobne nikdy nebudú a blockchainom, ktorý je populárny hlavne vďaka nim, nedáva príliš logiku.

Security Budget

Za potenciálne riziko pre Bitcoin, najmä o pár desiatok rokov, považujem takzvaný security budget. Ide o hodnotu, ktorá je potrebná na to, aby bola sieť bitcoinu bezpečná. Spočíva vlastne v odmenách, ktoré mieria ťažiarom Bitcoinu za to, že overujú bloky.

Security budget v súčasnosti nepredstavuje problém, pretože ťažiari BTC stále ťažia ešte okolo 900 bitcoinov za deň a cena Bitcoinu je atraktívna. V nasledujúcich rokoch po ďalších halvingoch sa však ich príjem môže potenciálne aj znižovať.

Zmena denných odmien pre ťažiarov BTC v nasledujúcich rokoch po ďalších halvingoch:

2024: 450 BTC + transakčné poplatky
2028: 225 BTC+ transakčné poplatky
2032: 112.5 BTC + transakčné poplatky
2036: 56.25 BTC + transakčné poplatky
2040: 28.125 BTC + transakčné poplatky
2044: 14,0625 + transakčné poplatky
2048: 7.03125 + transakčné poplatky
2052: 3.5156 + transakčné poplatky
2056: 1.7578 + transakčné poplatky
2060: 0.8789 + transakčné poplatky

Suma, ktorú zarobia ťažiari, je veľmi dôležitá. Musí byť vysoká, aby sa im oplatilo pokračovať v ťažbe, investovať do nového hardvéru a míňať elektrinu, za ktorú musia platiť. Ak by táto hodnota klesala, teda klesal by security budget, môžu obmedzovať svoj výkon, čo by viedlo k poklesu hashrate a väčšej pravdepodobnosti 51% útoku.

Aby teda boli príjmy ťažiarov v budúcnosti minimálne na rovnako vysokej úrovni ako sú dnes, musia zarábať viac z transakčných poplatkov, alebo musí výrazne rásť hodnota Bitcoinu.

Len tak pre ilustráciu, aby mohlo 28.125 BTC vyťažených za jeden deň v roku 2040 vyrovnať svojou hodnotou 900 BTC, ktoré sa ťažia denne v súčasnosti, musela by byť cena bitcoinu v roku 2040 okolo 1,6 milióna dolárov. V roku 2060 by to však muselo byť už okolo 51 miliónov dolárov.

Ak rátame s možnosťou, že takýto rast ceny nenastane, musia sa zvýšiť príjmy ťažiarov z transakčných poplatkov. Háčik je však v tom, že Bitcoin chce byť aj platobnou sieťou a tak potrebuje transakčné poplatky nižšie než sú dnes, nie vyššie. Aj preto vznikajú riešenia ako je Lightning Network, kde sú transakcie veľmi rýchle a lacné. Lenže ak Lightning Network vezme transakčné poplatky ťažiarom, čo zostane ťažiarom? Budú im stačiť na pokrytie security budget transakcie na prvej vrstve, ktoré môžu stáť v stovkách či možno tisícoch dolárov a budú realizované len keď si bude niekto kupovať napríklad dom?

Ekologická otázka

Horúcou témou rokov budúcich môže byť aj téma negatívneho dopadu ťažby Bitcoinu na prírodou. Priznám sa, že túto problematiku nemám naštudovanú natoľko, aby som k nej vedel zaujať akékoľvek odborné stanovisko. Dokonca si netrúfam ani na názor. Téme sa však venoval Kicom z Bitcoinoveho kanála a azda jeho video pre uvedenie do tejto problematiky dobre poslúži:

Ethereum

Riziká súvisiace s Bitcoinom môžu v súčasnosti ovplyvňovať aj všetky ostatné kryptomeny. Teda ak sa bavíme o vplyve na ich cenu. A to z dôvodu, že Bitcoin je v v roku 2021 stále kryptomenou, ktorá udáva smer celému trhu. Ak sa cena Bitcoinu prepadne o 50%, je veľmi nepravdepodobné, že Ethereum bude medzitým rásť na dolárovej hodnote. Naopak oveľa pravdepodobnejšie je, že padne ešte výraznejšie než Bitcoin.

Negatívne však môžu cenu Ethereum ovplyvňovať aj ďalšie už špecifickejšie problémy tejto kryptomeny.

Vysoké poplatky a ich riešenie

Najnačatejšie zmieňovaným problémom  dnešných dní sú vysoké transakčné poplatky na tejto sieti a pomalá realizácia transakcií. Finálnym riešením tohto problému má byť prechod na Proof of Stake konsenzus, teda na novú generáciu Ethereum 2.0. Dočasným riešením by mohlo byť schválenie implementácie EIP 1559 v rámci ďalšieho hardforku. Hovorí sa o lete 2021.

EIP 1559 štandardizuje transakčné poplatky na sieti, čo by vraj mohlo znížiť celkové transakčné poplatky a popri tom zavedie funkciu, v rámci ktorej sa budú transakčné poplatky páliť. Teda nepôjdu ťažiarom, ale budú znižovať počet ETH v obehu (deflačný prvok). Ťažiarom pôjdu už len dobrovoľné “tips” (prepitné) od zadávateľov transakcií v prípade, že budú chcieť uprednostniť svoju transakciu v sieti.

Z uvedeného ste však zrejme už pochopili, že tento krok sa ťažiarom nepáči. Prídu totiž o značnú časť svojich príjmov, ktoré sú mimochodom v súčasnosti oveľa vyššie, než prímy z transakčných poplatkov zaplatené ťažiarom Bitcoinu. Napriek tomu sa očakáva, že EIP 1559 prejde.

Horšie to môže byť, keď Ethereum bude definitívne prechádzať na Proof of Stake a teda na generáciu Ethereum 2.0. Vtedy ťažba prakticky skončí. Ťažiari už nebudú ďalej potrební. Čo teda budú robiť so svojou investíciou do hardvéru? Akú kryptomenu majú ťažiť, keď Bitcoin grafickým kartami nevyťažia a ostatné vysoko kapitalizované kryptomeny sú už tiež zväčša na Proof of Stake? (čiže sa neťažia).

Reálnou možnosťou je aj hardfork, po ktorom vzniknú dve od seba nezávisle kryptomeny. Ktorá by bola v tom prípade cennejšia a ktorej sa bude dariť viac, je samozrejme len predmetom špekulácii. Tento scenár sa samozrejme ani nemusí naplniť.

Prechod na Ethereum 2.0

Problém však nemusí byť len s ťažiarmi. Problematické môže byť aj samotné spustenie Ethereum 2.0, teda tej novej generácie tohto blockchainu. Ide o nesmierne náročný proces, ktorý môže trvať ešte roky (optimisti veria v rok či dva, skeptici tvrdia, že sa to nepodarí nikdy).

Vitalik Buterin a spol. majú pred sebou nesmierne ťažkú úlohu realizovať presun tohto kolosu so všetkými tokenmi, DEXmi, vývojármi a užívateľmi na úplne nový a rokmi neoverený systém bez toho, aby došlo k nejakým stratám. V podstate chcú opustiť pomalú, no robustnú loď, o ktorej sa však vie, že nehrozí jej potopenie a prestúpiť s obrovským nákladom na modernú rýchlu loď, ktorá však zatiaľ stojí len na pilieroch v prístave a vody sa dotýka len veľmi jemne (rozumej Ethereum 2.0 fáza 0 a funkčný staking).

Konkurencia Ethereum

Medzitým ako sa chystá prechod na Ethereum 2.0 a hlavná pozornosť špičkových vývojárov sa sústredí len na tento cieľ, vznikajú pre Etheruem konkurenčné kryptomeny, ktoré lákajú vývojárov k ním. Najvážnejšou konkurenciou dneška je centralizovaný Binance Smart Chain, ktorý neustále propaguje šéf burzy Binance Changpeng Zhao, ktorý si popri tom ešte z Ethereum, bez ktorého by burza Binance a Binance Coin ani neexistovali, poriadne uťahuje. Vážnejšou konkurenciou okrem centralizovaného blockchianu pod kontrolou jednej burzy však môžu byť blockchainy, ktoré sa o decentralizáciu reálne snažia a prídu na trh s čistým stolom.

Cardano (ADA)

Poslednou kryptomenou, na ktorej investičné riziká chcem upozorniť v rámci prvej časti tejto krátkej série, je Cardano (ADA). Podobne ako v prípade Ethereum treba zdôrazniť, že z pohľadu ceny je taktiež výrazne závislá od Bitcoinu. Inak povedané ak v súčasnom stave príde medvedí trh na u Bitcoinu, ktorý padne o 50%, Cardano pravdepodobne nezachráni v tomto momente nič (ani príchod éry Goguen!).

Pomalý vývoj

Cardanu je dlhodobo vyčítané najmä to, že veci súvisiace s jej vývojom trvajú extrémne dlho a tak jednoducho niektorí investori  a analytici už nadobúdajú podozrenie (niektorí sú o tom doslova presvedčení), že Cardano je podvod, ktorý sa len javí ako geniálny projekt. A tvrdia, že čoskoro sa to aj dokáže.

Osobne sa s takýmto extrémne kritickým prístupom ku Cardano nestotožňujem, no je potrebné férovo priznať, že sa to naozaj naťahuje. Problémom pritom nie je ani tak dátum, ale skôr to, že oznámenia termínov nie príliš ladia s realitou. Dlhoočakávané smart kontrakty súvisiace s fázou Goguen mali byť totiž dodané podľa pôvodných oznámení ešte v roku 2020. Teraz je už február 2021 a firma IOHK stojaca za vývojom označuje za reálny termín spustenia éry Goguen druhý kvartál 2021. Je to reálne? Pravdepodobne skôr nie. Tí, čo sledujú Cardano dlhšie, si už zvykli, že nejaký ten mesiac či polrok treba ku každému termínu pripočítať. Ak budú smart kontrakty na Cardano hotové v roku 2021, bude to teda stále možné považovať za úspech.

Cardano je šte len v garáži

Hlavná kritika Cardano teda tkvie nie v tom, čo na Cardano funguje zle, ale skôr v tom, že tam toho veľa funkčného ešte ani nie je. Výborne síce funguje staking a najnovšie už aj natívne tokeny podobne ERC-20 tokenom Ethereum (s viacerými vylepšeniami), no keďže sa na Cardano ako smart chaine nedá vlastne zatiaľ nič budovať, prakticky ide stále len o akýsi testnet. Cardano je len v garáži. Cestu ešte nevidelo.

Akákoľvek investícia do Cardano je preto z tohto dôvodu riziková a investor musí rátať aj s možnosťou, že sa objaví problem, ktorý môže vývoj a dokončenie celého projektu výrazne pribrzdiť. Cardano je teda podľa všetkého ešte rizikovejšie, než Ethereum.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.