Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

DeFi je v bubline, tvrdí zakladateľ Cardano Charles Hoskinson

Článok

bublina
Zdroj: Pexels.com

Hlavná tvár kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoskinson sa domnieva, že súčasné decentralizované financovanie (DeFi) je v bubline. Nemusí to však nutne byť na škodu.

DeFi je pojem pre decentralizované financovanie, ktoré združuje finančné produkty a služby, ktoré sú postavené na blockchain technológii a pre ich používanie nie je nutné mať sprostredkovateľa. Účastníci trhu, teda kupujúci, predávajúci, veritelia a dlžníci v takomto systéme komunikujú priamo medzi sebou.

Od tradičného finančného systému sa DeFi odlišuje tým, že nemá žiadnych maklérov respektíve banky, ktoré by celý proces obchodu zastrešovali a dohliadali naň. Súčasťou ich práce je totiž používanie vládou vydaných ID, či iných dokladov, ktoré vyžadujú od účastníkov trhu, aby im povolili sa doňho vôbec zapojiť.

DeFi je teda prístupne dá sa povedať komukoľvek na rozdiel od tradičného trhu. Záujem oň začal výrazne stúpať od leta 2020 a to obzvlášť skrz DeFi projekty budované na blockchaine Ethereum, v rámci ktorých je dnes uzamknutá hodnota (TVL) v desiatkach miliárd dolárov. Svoj DeFi ošiaľ však už zažívajú aj konkurenčné blockchainy ako sú Binance Smart Chain, Solana či Terra, pričom na prvé úspešné DeFi sa čaká v prípade Cardano či Polkadot.

DeFi môžu spomaliť regulácie

Problémom pre DeFi však môžu byť regulácie. Nový šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler nedávno upozornil, že DeFi zďaleka nie je tak decentralizované, ako to vyplýva z jeho názvu a tvorcom týchto projektov odporučil, aby sa čím skôr registrovali u SEC.

Regulácie môžu byť potenciálnym rizikom pre DeFi aj podľa Charlesa Hoskinsona, zakladateľa Cardano, ktorý to priznal v rozhovore pre Forkast News.

Súčasný trh s DeFi popri tom prirovnal k ICO mánii z roku 2017, po ktorej množstvo projektov prakticky zaniklo a investori po spľasnutí bubliny prišli o obrovské peniaze. Nemyslí si však, že je to nevyhnutne na škodu, keď sa na DeFi pozeráme z dlhodobého hľadiska.

,,To, že teraz je DeFi v bubline nemusí nutne znamenať, že je v zlej pozícii. Znamená to len to, že ľudia pochopili, že je tu hodnota, ale trh má ešte veľký problém túto hodnotu správne oceniť,” skonštatoval.

Hoskinson poukázal na to, že množstvo existujúcich DeFi projektov sú v skutočnosti len malé projekty s malými tímami a hoc majú aj nízku likviditu, hodnota týchto projektov predstavuje miliardy dolárov.

Pokiaľ ide o slová Genslera týkajúce sa regulácii, Hoskinson si myslí, že Gensler a SEC sa snažia “regulovať vesmír”. Ich kroky však môžu byť pre rozvoj tohto odvetvia prekážkou a teoreticky môžu viesť k tomu, že DeFi projekty budú musieť sledovať svojich používateľov tým, že od nich budú vyžadovať doklady pre ich identifikáciu (KYC).

DeFi ako poznáme dnes preto podľa Hoskinsona možno nebude veľmi podobné tomu, v ktoré sa sa napokon vyvinie. Myslí si však, že jeho Cardano je na to pripravené. ,,Potrebujeme správu, potrebujeme certifikáciu, potrebujeme poistenie, potrebujeme reguláciu týchto veci, identitu metadát… a zároveň musíme decentralizovať. Spôsob, ako sme pripravovali Cardano, bol určený pre túto druhú vlnu,” uviedol.

Prečítajte si tiež: DeFi postupne prichádza na Cardano. Emurgo oznámil projekt Asterter

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.