Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

D. Bernardi: 3 dôvody prečo je bitcoinový Stock2Flow model od PlanB chybný

Článok

Fail
Zdroj: Pixabay.com

Daniele Bernardi, zakladateľ spoločnosti Diaman, ktorá sa špecializuje na vývoj ziskových investičných stratégii, uverejnil na portáli Cointelegraph stĺpček s 3 dôvodmi, prečo Stock2Flow model od známeho analytika PlanB nemôže podľa jeho názoru smerom do budúcnosti fungovať.

Daniele Bernardi prišiel s kritikou S2F Modelu od PlanB v čase, ako tento model neuspel v predikcii finálnej ceny Bitcoinu ku koncu roka 2021. Tá mala byť na úrovni aspoň 100 000 dolárov, čo sa zďaleka nenaplnilo. PlanB pritom ešte nedávno tweetoval, že v novembri podľa jeho S2F modelu skončí BTC najhoršie okolo ceny 95 000 USD a v decembri nie nižšie ako na cene 135 000 USD.

Napriek tomu, že táto predikcia nevyšla, PlanB pred pár dňami uviedol, že pri akceptácii súčasnej veľkej odchýlky môže byť jeho model stále platný. Inak povedané verí, že cena BTC tento model časom doženie a ukáže sa, že stále správne predikuje cenu BTC z dlhodobého hľadiska.

Bernardi má však iný názor, pričom uviedol 3 dôvody, prečo tomu tak nebude:

1. Predikcia ceny 1 miliardy USD k roku 2039 je absurdná

Prvý dôvod sa týka samotnej cenovej predikcie pre Bitcoin podľa tohto modelu. V roku 2039 by totiž podľa neho mal stáť Bitcoin celú jednu miliardu dolárov. Bernardi upozornil, že v takom prípade by musela byť kapitalizácia Bitcoinu až 20 000 biliónov USD, čo je “len 130-násobok” súčasnej hodnoty celého akciového trhu.

2. Nezohľadňuje stranu dopytu

Bernardi nie je prvý ani posledný, kto Stock2Flow model kritizuje z dôvodu, že absolútne zabúda na stranu dopytu. Tento model totiž cenu predikuje len na základe ponuky, ktorú ovplyvňuje efekt halvingu. ,,V skutočnosti je to práve nezohľadnenie efektu vyplývajúceho z dopytu, čo robí tento model neúplným. Vzácne aktívum má hodnotu len ako ho chcú ľudia kúpiť. Obraz neznámeho umelca, aj ak je nádherný a patrí do zbierky niekoľkých obrazov, nemá žiadnu cenu, ak oň neprejaví záujem niekto, kto ho chce vlastniť,” poukázal na podstatu strany dopytu.

Popri tom upozornil, že on sám pred niekoľkými mesiacmi publikoval model pre Bitcoin, ktorý bol namiesto ponuky zameraný na stranu dopytu. Vyšlo mu z neho, že ak má Bitcoin dosiahnuť cenu miliardy dolárov, za súčasných okolnosti by bolo potrebné, aby v obehu boli 3 alebo 4 bilióny bitcoinových peňaženiek.

3. Samotná konštrukcia S2F modelu je chybná

Tretí dôvod, na ktorý poukazuje Bernardi, je o čosi zložitejší. Tvrdí, že model robí chybne regresiu na základe ktorej predikuje cenu BTC, od začiatku po súčasnosť. Ak by sa však robila vždy na konci každého obdobia pred halvingom (ktorý ovplyvňuje tento model), bola by vždy iná.

,,Ak by sme vypočítali tok zásob na konci prvého halvingu, predikcia by vyzerala tak, že Bitcoin dosiahne kapitalizáciu diamantov na celom svete už v septembri 2016. Na konci druhého halvingu by však regresná čiara naznačovala, že Bitcoin dosiahne kapitalizáciu zlata už v roku 2021, zatiaľ čo v realite je len v jednej desatine tejto cesty,” zhrnul.

Bernadi tým naznačuje, že osu, ktorú navrhol PlanB, s najväčšou pravdepodobnosťou nemožno považovať za priamku, ale za krivku (s matematickým popisom, ktorý sa musí ešte preštudovať), ktorá má tendenciu sa splošťovať. Inak povedané súčasná krivka je podľa Bernardiho jednoducho príliš optimistická.

Ďalšie zaujímavé články

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Optimizmus ohľadom Bitcoinu sa nevytráca. Analytici predikujú $200 000, PlanB verí svojmu modelu

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Geniálne dieťa s IQ 162 chcelo pod stromček kryptomeny

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.