Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Charles Hoskinson z Cardano priznal, že “špehujú” Polkadot

Článok

Charles Hoskinson
YouTube Charles Hoskinson

Chares Hoskinson má za sebou dlhy približne 5-hodinový rozhovor v populárnej šou Lexa Fridmana, v ktorej hovoril o mnohých zaujímavých témach v súvislosti s kryptomenou Cardano (ADA). Kým včera sme vás informovali o jeho kritike Bitocinu a prečo odporúča Elonovi Muskovi pre Teslu radšej Cardano, v tomto článku zhrnieme jeho postrehy ku konkurenčnej kryptomene Polkadot (DOT).

Kým v prípade Bitcoinu je Hoskinson skeptický, pretože Bitcoin považuje za zastaralý a ťažko programovateľný, je zrejmé, že Polkadot (DOT) vníma ako nesmierne zaujímavý projekt. Fridmanovi dokonca priznal, že vývojári Cardano práce na Polkadot “pozorne špehujú”.

Šéf Input Output, čo je firma, ktorá má leví podiel na vývoji kryptomeny Cardano, konkrétne priznal: ,,V skutočnosti máme celú skupinu ľudí, ktorá sa venujú obchodným informáciám a porovnávacej analýze. Dostávame sa do bodu, kedy chceme nakoniec rozpytvať ich kód (kód Polkadot) a spustiť si naše súkromne verzie. Chceme sa s tým hrať a zlepšovať sa.”

Prečítajte si: Hoskinson o dôvodoch, prečo by mala Tesla uprednostniť Cardano pred Bitcoinom

Hoskinsona veľmi zaujalo na Polkadot ich riešenie pre sidechainy – takzvané parachainy. Ide o samostatné blockchainy s vlastnými konkrétnymi prípadmi využitia, ktoré sa pripájajú k hlavnej sieti – hovorí sa jej Polkadot Relay Chain. Tieto parachainy môžu mať vlastné tokeny a vlastný konsenzus. Keď sa však pripoja k srdcu Polkadot (Relay Chainu) stávajú sa interoperabilné s celým Polkadot ekosystémom. Vzniká tak robustný ekosystém, ktorý  umožňuje rýchlu komunikáciu medzi špecializovanými riešeniami, postavený na jednom veľmi bezpečnom základe, ktorý drží všetko pokope.

Problém sidechainov rieši aj Cardano a preto im je Polkadot inšpiráciou. Hoskinson priznal, že to čo robia ľudia okolo Gavina Wooda (hlavná tvár Polkadot, Hoskinson sa s ním pozná od čias, kedy boli u Ethereum pozn.red.) je pre nich veľmi inšpiratívne.

,,Takže pýtate sa, ako spraviť dobrý model pre sidechainy na Ouroboros proof of Stake? (konsenzus Cardano pozn.red.) Nuž, máme tu tú vec s parachainami, že? Už pri pohľade na to teda môžem získať nejakú predstavu o tom, ako na to… ide o jeden zo spôsobov, ako to urobiť,“ priznal otvorene.

Kým v bežnom biznise sa takéto špehovanie technológie konkurencie vníma ako nekalý konkurenčný boj, v prípade technológii okolo blockchainov to tak byť nemusí. Ide o open-source, čiže otvorené kódy, do ktorých môže nahliadnuť hocikto. Sám Chares Hoskinson zdôrazňuje, že Cardano bude vždy open-source a že ich technológiou sa môžu inšpirovať aj iné projekty.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne