Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano o 90 dní? Hoskinson “odštartoval” odpočet éry smart kontraktov

Článok

hodiny
Pixabay.com

Kryptomenu Cardano (ADA) čaká podľa hlavnej tváre tohto projektu Charlesa Hoskinsona 90 najrušnejších dní v jej histórii. Uviedol to vo včerajšom videu, ktoré zverejnil na viacerých sociálnych sieťach.

Už z názvu videa vyplýva, že sa týka dlho očakávaného dokončenia éry Goguen, čiže dodania smart kontraktov pre túto decentralizovanú platformu. Ide o hlavnú funkcionalitu, ktorá Cardano stále chýba, aby sa mohlo stať plnohodnotnou konkurenciou pre Ethereum.

Hoskinson v novom videu oznámil, že očakáva spustenie éry Goguen (tá sa zaháji spustením hardforku Alonzo na mainnete tejto siete) v priebehu augusta, teda zhruba do zmieňovaných 90 dní.

Nevylučuje meškanie

Hoci video hovorí o 90 dňoch a Hoskinson označuje august za mesiac, kedy sa hlavná misia dokončí, vzhľadom na skúsenosti z minulosti varuje, že sa môžu objaviť problémy, ktoré túto dobu predĺžia. ,,Všetci sa snažíme, aby sa to podarilo. Všetci neznášame meškanie. Neznášame neúspechy a urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme popri tom vylúčili všetký riziká.”

K nasledujúcim trom mesiacom dodal, že budú nesmierne zaujímavé, no zároveň mimoriadne ťažké a náročné. Predpokladá, že pôjde o najťažšie obdobie v jeho profesionálnej kariére.

Alonzo bude mať viac fáz

Dokončenie fázy Alonzo, ktorej záverečným hardforkom na mainnete Cardano sa dokončí éra Goguen a prídu sľubované smart kontrakty, bude rozdelené do viacerých menších fáz. Tie budú mať vlastne pomenovania a farebné označenia. Detaily by mali byť známe už do konca tohto mesiaca.

Hoskinson vo videu prezradil, že k testovaniu smart kontraktov sa najskôr dostanú zazmluvnené vývojárske firmy – má ich byť osem. Okrem toho dostanú príležitosť testovať sieť aj vybraní Plutus pionieri. Pôjde viacmennej o privátny testnet len pre pozvaných. Následne by mala prísť na rad skutočná fáza verejného testnetu.

Zaujímavou vecou bola aj zmienka o tzv. Plutus pionieroch, teda o dobrovoľných vývojároch, ktorí sa spolupodieľajú na dokončení respektíve testovaní tejto významnej Cardano éry. Kým pôvodne si mysleli, že ich bude 200-300, v súčasnosti ich je viac než 1500, pričom Hoskinson poznamenal, že 500-600 z nich sú naozaj vysokokvalifikovaní profesionáli na špičkovej úrovni.

O Cardano sa zaujímajú inštitúcie

V rovnakom čase, ako hovoril Charles Hoskinson o pokrokoch fázy Goguen, informoval portál Cointeelgraph o rastúcom záujeme inštitúcii o túto kryptomenu. Potvrdzujú to dáta Coinshares, podľa ktorých inštitúcie nakúpili skrz sledované fondy v minulom týždni mince ADA v hodnote 10 miliónov dolárov, čo je takmer polovica z 24 miliónov USD, ktoré boli do Cardano skrz tieto fondy investované od úvodu roka 2021.

Cardano v tomto smere za uplynulý týždeň prekonalo u sledovaných fondov všetky ostatné kryptomeny. Druhý najväčší záujem bol o Polkadot v hodnote investícii 7,1 milióna dolárov. Bitcoin aj vzhľadom na otrasy na trhu zaznamenal odliv 110,9 milióna dolárov a Ethereum 12.6 milióna dolárov.

Coinshares v reporte naznačil, že Cardano a Polakdot môžu lákať investorov hľadajúcich alternatívu k Proof of Work kryptomenám, ktoré vyžadujú výraznú spotrebu energie. Cardano a Polakdot sú Proof of Stake kryptomeny, ktoré majú minimálnu ekologickú stopu.

Férovo treba doplniť, že v dátach Coinshares Bitcoin a Ethereum pravidelné dominujú. Predošlý týždeň však výrazne ovplyvnili otrasy na trhu, ktoré viedli k prepadu Bitcoinu o vyše 50% od jeho doterajších historických maxím.

Zdroj: cointelegraph.com, u.today, facebook.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne