Cena Bitcoinu sa čoraz viac vzďaľuje svojim historickým maximám 69 000 USD, ktoré boli dosiahnuté 10. novembra. Do karát pri tomto vývoji dozaista nehrá Bitcoinu ani dianie na ostatných trhoch, ktoré majú obavy z vývoja americkej ekonomiky, ďalších krokov FED, ale aj novej mutácie koronavírusu s názvom omikron.
Bitcoin oslabil v priebehu posledných 24 hodín o približne 5%, pričom v čase písania článku sa obchoduje okolo úrovne 47 000 USD. Ostatné kryptomeny sú v ešte výraznejších stratách. Vzhľadom na správy z okolitého sveta sa však nemožno až tak čudovať, že kapitál ubúda práve z tohto novovznikajúceho trhu, ktorý napriek obrovskému potenciálu je typický svojou nestálosťou a vysokou volatilitou.
Čo teda vplýva na Bitcoin a ostatné kryptomeny, keď opomenieme ich samotné fundamenty a pozrieme sa na trhy z väčšej perspektívy?
Najvyšší rast inflácie v USA za 40 rokov
Inflácia v USA rastie najrýchlejšie od roku 1982, teda zhruba za posledných 40 rokov. Consumer price index (CPI), inak povedané index spotrebiteľských cien v USA, stúpol v novembri podľa čerstvého reportu medziročne o 6,8%, čo je pre americkú ekonomiku (najväčšiu na svete) priam hrozivé číslo.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Kritika kvantitatívneho uvoľňovania (QE) preto rastie a už nie je len otrepanou frázou bitcoinerovi či fanúšikov „rakúskej ekonomiky”, ktorý na tento negatívny efekt “tlačenia peňazí” začali upozorňovať už v úvode roka 2020, kedy sa FED (americká centrálna banka) rozhodol riešiť ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu bezprecedentným pumpovaním nových peňazí do ekonomiky v podobe nákupov štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v sume 120 miliárd dolárov mesačne.
FED (musí) reagovať?
Report o neblahom vývoji inflácie, ktorý prišiel len pár dní od nečakane slabých čísel o vývoji rastu zamestnanosti v USA, zatlačil na FED, aby urýchlil spomaľovanie zmieňovaného kvantitatívneho uvoľňovania. FED sa tak už rozhodol pri predošlej schôdzi amerických centrálnych bankárov, no uťahovanie opaskov o 15 miliárd dolárov mesačne zrejme stačiť nebude.
Všetky oči sa preto sústredia na stredu 15. decembra, kedy by mal predseda americkej centrálnej banky Jerome Powell predstúpiť pred novinárov a na tlačovej konferencii oznámiť ďalšie kroky. Nejak sa očakáva, že FED “tlačenie peňazí“ ešte viac spomalí a možno naznačí aj čo-to smerom k potenciálnemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. To je azda najsilnejší nástroj, skrz ktorý môže spomaliť infláciu. Zároveň je to však nástroj, ktorý by mohol mať na akciové trhy zvyknuté na “lacné peniaze” zlý dopad.
Omikron nálade nepridáva
Popri inflácii, nie pozitívnom vývoji zamestnanosti v USA a obavám z ďalších krokov FED sa do tejto nie veľmi sladkej polievky pridáva aj COVID-19 – lepšie povedané jeho nový variant omicron.
K nálade v súvislosti s nim nepridáva fakt, že vo Veľkej Británii evidujú prvého pacienta, ktorý omicronu podľahol. Vírus sa medzitým postupne šíri do všetkych končín sveta, pričom prvý prípad evidujú už aj v Číne, v meste Tianjin len dve hodiny vzdialené od Pekingu. Čína je známa tým, že je schopná uzavrieť krajinu a zaviesť veľmi prísny lockdown, aby sa s vírusom čo najskôr popasovala. Takéto rozhodnutie by však mohlo opäť spomaliť dodávateľský reťazec, teda export čínskych produktov na západ. A to by zas neblaho vplývalo na infláciu, nakoľko nedostupný tovar by sa stával ešte drahším.
Pokiaľ ide o samotný vírus, vedci si zatiaľ omicronom stále nie sú úplné istí a zdráhajú sa potvrdiť alebo vyvrátiť, či ide o menej nebezpečnú mutáciu COVID.
Vedci z University of Oxford však v pondelok uviedli, že omicron by mohol byť odolný voči vakcínam AstraZenca resp. Pfizer-BioNTech. Keď ho testovali na vzorkách krvi 28 ľudí, ktorí sú očkovaní týmito typmi vakcín, zistili, že imunitná reakcia je výrazne menšia, než v prípade iných variantov COVID-19.
Záver
Pri tejto zmesi správ je pre Bitcoin ťažké bojovať o vytúženú métu 100 000 USD za jeden dolár. Bitcoin nie je na inej planéte, funguje v rovnakom ekosystéme, hoci je pre súčasný fiat zaujímavou alternatívou. Aby však jeho cena rástla, musí sa doňho prelievať práve tento fiat, o ktorý sa pre zmieňované dôvody bojí množstvo investorov.
Z dlhodobého hľadiska môže byť pre Bitcoin rastúca inflácia dobrou reklamou, pretože čoraz viac ľudí začne chápať, že potrebujú ľahko prevoditeľné a deliteľné aktívum s jasne definovanou infláciou, ktoré je bez cenzúry a hlavne má nemeniteľné vlastnosti. Z krátkodobého hľadiska však Bitcoin pre svoju vysokú cenovú volatilitu nie je vhodný pre rizikových investorov, ktorí nemajú problem predať ho, keď vzniknú obavy, že na akciových trhoch bude ďalšia krv.
Ďalšie zaujímavé články
Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“
Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
Zdroje: Autor, www.cnbc.com, decrypt.co