Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano prekonalo v aktivite Ethereum. Súvisí to s DEX SundaeSwap?

Článok

Cardano
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomena Cardano (ADA) sa po spustení smart kontraktov ocitla v období „ticha pred búrkou“ v podobe príchodu očakávaných prvých decentralizovaných protokolov na čele s rôznymi DEX či lending platformami. Veľké očakávania Cardano komunity sú spojené aj s tzv. Plutus Application Backendom (PAB).

Cardano po spustení smart kontraktov stále nemá v hre svoje vlastné “DeFi kone”, ktoré by vedeli konkurovať najpopulárnejším decentralizovaným aplikáciám fungujúcim na Ethereum, Solana či Binance Smart Chain. Hlavným dôvodom ich absencie je odlišný prístup, ktorí musia Cardano developeri zvoliť pri vývoji smart kontraktov. Blockchain Cardano totiž využíva tzv. eUTXO model spracovania transakcií (podobne ako Bitcoin) vyžadujúci si iný prístup k písaniu kontraktov než u Ethereum či Solany.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Cardano potrebuje PAB

Problémom pri vývoji Dapps na Cardano je zároveň absencia jednoduchšieho vývojárskeho prostredia. Príchodom Plutus Application Backendu (PAB) by však mal v tejto veci nastať výrazný pozitívny posun vpred. Charles Hoskinson, hlavná tvár Cardano a zároveň CEO firmy Input Output, ktorá zohráva pri vývoji ekosystému ADA najvýznamnejšiu úlohu, potvrdil, že sa ho dočkáme už v najbližších týždňoch (zmieňuje sa prelom novembra a decembra pozn.red.).

Príchodom PAB sa výrazne zjednodušia práce developerov pri budovaní smart kontraktov na Cardano, čo podporí vznik očakávaných aplikácii. Nie všetky firmy však na PAB čakajú. Niektoré zvolili ťažšiu cestu a začali na smart kontraktoch pracovať aj bez neho. To znamená, že už v najbližších týždňoch by sa na Cardano mohli objaviť prvé DEXy či lending platformy – inak povedané Cardano alternatívy Uniswapu či PancakeSwap.

Výrazný nárast aktivity

Blížiaci sa príchod prvých prelomových decentralizovaných aplikácii na Cardano naznačuje aj stúpajúca aktivita na sieti. Podľa dát analytickej spoločnosti Messari boli v pondelok na Cardano realizované transakcie v hodnote až 18 miliárd dolárov. Viac sa ich udialo len na Bitcoine ($21,67 miliardy). Pre ilustráciu Ethereum, najväčší smartchain, na ktorom bežia najpopulárnejšie DeFi protokoly, v pondelok zaostal v tomto meradle za Cardano až o zhruba 50%.

Upozorňujeme, že tTieto čísla netreba preceňovať, no ani úplne ignorovať. Podľa všetkého súviseli s ISO hlasovaním mimoriadne očakávaného Cardano DEX s názvom SundaeSwap. ISO je niečo podobné ako ICO – počiatočná ponuka mincí známa z Ethereum, respektíve IDO (Initial DEX offering) z decentralizovaných búrz. V skratke ide o model, skrz ktorý je možné dostať sa k tokenom nového decentralizovaného projektu.

U ISO modelu, ktorý je možný realizovať len v rámci Proof of Stake kryptomien, je možné delegovať mince – v tomto prípade kryptomenu ADA – na staking pooly zúčastňujúceho sa daného projektu. Zjednodušene povedané ISO umožňuje investorovi stakovať jeho ADA tak, aby dostal aj tokeny daného DeFi projektu – v tomto prípade tokeny SUNDAE. ISO model je zaujímavý najmä v tom, že investor sa nezbavuje svojich mincí, ale len ich deleguje. To sa na prvý pohľad javí byť ako bezpečnejšie riešenie v porovnaní s ICO alebo IDO.

Samotnému ISO u Sundeswap predchádzalo hlasovanie o Stake pool operatoroch (SPO) . tzv. “Scooperov”, o ktorý bol veľký záujem – zapojilo sa to totiž takmer 1,6 miliardy mincí ADA. ,,Počas niekoľkých dní sme spočítali hlasy a dosiahli sme ohromujúci celkový počet takmer 1,6 miliardy ADA, ktoré sa zúčastnili, čo viedlo k jednému z prvých a určite k jednému z najväčších aktov onchain governance mimo Projekt Catalyst, ktorý pomohol čiastočne prelomiť počet 1 milión transakcií na Cardano v rámci jednej epochy,” informovala SundaeSwap Labs, ktorá tým naznačila, že zmieňované pondeľňajšie vysoké objemy transakcií na Cardano súviseli v nemalej miere práve s týmto hlasovaním.

SundaeSwap Labs potenciálnych investorov upozornila, že samotné ISO začne až so spustením samotnej decentralizovaní burzy (DEX). Tá stále nie je online. Ďalšie podrobnosti budú zverejnené až v najbližších týždňoch.

Tokenomika SundaeSwap

Podľa portálu Sundaeswap by sa malo 55% mincí SUNDAE z celkového počtu 2 miliárd dostať do verejného predaja. 5% z toho bude prerozdelených v rámci zmieňovaného ISO (v 5 epochách – 1% pre každú epochu). Autori projektu by mali dostáť 25% mincí a prvotní investori 13%. Poradcom budú adresované 2% mincí a na budúcich zamestnancov je vyčlenených 5%.

Ďalšie zaujímavé články

Veľryba počas pádu ceny kúpila bitcoiny za takmer $100 miliónov! Došlo aj k odlivom BTC z búrz

Bitcoin má za sebou najvýznamnejšiu aktualizáciu za 4 roky – Taproot posilní najmä súkromie!

Bitcoinová peňaženka veľryby presunula po 8 rokoch $150 miliónov

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Zdroj: zycrypto.com, docs.sundaeswap.finance

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.