Ak ste sa dnes ráno prebudili a pozreli ste sa na ceny kryptomien na webe Coinmarketcap.com, zrejme vás potešilo, že Bitcoin je opäť nad úrovňou 50 000 USD. Pravda to však (zatiaľ) nie je. Tento portál, ktorý svojho času kúpila burza Binance, má len technické problémy a ukazuje v čase písania článku nesprávne čísla.
Napríklad počas písania tohto článku sme sa na chvíľu dozvedeli, že Bitcoin stojí $67 000 a Wrapped Bitcoin (WBTC), čo je tokenizovaný BTC (mal by byť cenovo rovný BTC), až $670 000 (škoda, že to nie je pravda). Stablecoin DAI zas bol druhou najhodnotnejšou kryptomenou na trhu (???).
Portál DeCrypt zas odsledoval, že veľkú pumpu mal za sebou SafeMoon, alebo že Shiba Inu zmenila svoju tokenomiku. Nuž a Ethereum? Cena dvojky na trhu stúpla na 43 miliárd dolárov. ,,Ďakujeme EIP 1559!,“ vtipne konštatuje redaktor známeho krypto portálu Jeff Benson.
Ak neveríte, že takéto absurdné hodnoty sa naozaj objavili na CoinMarketCape, pozrite si priložený tweet. Jedna minca Cardano (ADA) za 16 miliónov USD či Binance Coin (BNB) za $8 miliárd by určite žiadneho altcoinoveho investora nenahnevali. Ktovie, možno ide o pohľad do budúcnosti (fór).
#CoinMarketCap probably hacked or broke, showing insane figures pic.twitter.com/S1mmxll77c
— Ashok Arora (@ashokarorain) December 14, 2021
Zlé dáta ovplyvnili aj ďalšie služby
Problémy portálu CoinMarketCap ovplyvňujú nielen tento najznámejší zdroj cien kryptomien, ale aj služby, ktoré z neho čerpajú dáta. Napríklad sa to týka aj populárnej kryptopeňaženky Trust Wallet. Ak ju teda používate, tiež si dajte pozor na to, aké bilancie v nej vidíte. Pravdepodobne ste sa totiž zo dňa na deň miliardármi nestali. Okrem Trust Wallet však mali mať problémy s cenami aj peňaženka Exodus či dokonca zmenáreň Coinbase, ktorá taktiež čerpá niektoré dáta z CoinMarketCap.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Technický tím si je vedomý nesprávnych informácii o cenách, ktoré sa objavujú na Coinmarketcap.com. V súčasnej dobe to vyšetrujeme a stav aktualizujeme, až budeme mať ďalšie informácie,” komentoval portál svoju súčasnú situáciu na Twitteri.
Príležitosť pre úsmevné „tweety“
Následne však Coinmarketcap nemal problém urobiť si menší fór aj zo svojich návštevníkov: ,,Aké je to cítiť sa byť miliardárom aspoň na pár hodín?””
How did it feel to be a trillionaire for a couple hours?😂
— CoinMarketCap (@CoinMarketCap) December 14, 2021
Mimochodom, hovoril niekto, že Shiba Inu sa nedostane ani na dolár?
OMG 1 #Dogecoin is now worth over $2 million on Coinmarketcap 😅
Thanks Elon! 😂👍🏼 pic.twitter.com/yiKoGv8Q14
— Matt Wallace (@MattWallace888) December 14, 2021
No a azda najvtipnejší MEME obrázok k celej absurdnej situácii je tento:
https://twitter.com/__itsps/status/1470878565440831493
Stávajú sa aj horšie situácie
Portál DeCrypt upozorňuje, že takéto prípady nie sú vo svete kryptomien ojedinelé. Dokonca pripomenul príklad, kedy krypto-lending spoločnosť BlockFi omylom pripísala 100 užívateľom na ich peňaženky bitcoiny, ktoré im nepatrili. Jedna z týchto osôb mala dostať až 700 BTC, čo je v súčasnosti viac než 34 miliónov dolárov. BlockFi následne požiadali o ich vrátenie pod hrozbou nemilých žalôb.
Ďalšie zaujímavé články
Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“
Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
Zdroj: Coinmarketcap, decrypt.co