Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bitcoin zákonným platidlom na Ukrajine už v roku 2023?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Ruský finančný expert profesor Vyacheslav Evgenyev v rozhovore pre portál CityAM.com uviedol, že Ukrajina má v pláne urobiť z Bitcoinu zákonné platidlo podobným spôsobom, ako tak nedávno spravil stredoamerický štát El Salvador.

Finančný expert z Ruska dospel k tomuto názoru na základe posledných krokov vlády prezidenta Volodymyra Zelenskyho, ktorý je podľa neho podobným progresívnym typom prezidenta ako salvádorsky líder Nabyb Bukele. K 43-ročnej hlave Ukrajiny taktiež poznamenal, že je absolútne zrejmý jeho pozitívny vzťah ku kryptomenám.

Tejto skutočnosti môžu nahrávať aj správy z minulého týždňa, kedy sme vás informovali, že ukrajinský zákon o kryptomenách už prešiel parlamentom a po optimalizáciách, ktoré sa týkajú daní, by mal v dohľadnej dobe zamieriť na podpis práve Zelenskymu.

Prečítajte si tiež: Zahraniční investori nebudú v El Salvador platiť daň zo zisku z Bitcoinu

Zelenskyj vraj podniká smerom k BTC konkrétne kroky

Profesor Vyacheslav Evgenyev pre CityAM uviedol, že líder Ukrajiny bol minulý týždeň v americkej Kalifornii, kde cestoval po Silicon Valley, aby skúmal potenciálne možnosti bezpečnej úschovy kryptomien. Evgenyev následne skonštatoval, že Ukrajina má plán urobiť z Bitcoinu popri ukrajinskej hrivne zákonné platidlo už do roku 2023.

,,Ukrajina je pre taký plán prirodzene vhodná. Ľudia na Ukrajine sú nielen že pripravení na finančnú revolúciu, ale sú na to taktiež zvyknutí a očakávajú to. Majú mladú populáciu, ktorá túži vysťahovať za z tieňa svojho hlučného suseda (Ruska) a otriasť sa z finančnej reťaze, ktorá ju toľko rokov obmedzovala. Ruský vplyv napokon môže viesť k tomu, že bude  palivom pre potrebné motory úspechu,” tvrdí.

Ruský profesor následne poukázal na to, že kryptomeny sú na Ukrajine už samé o sebe populárne a krajina má čo ponúknuť aj v oblasti ťažby Bitcoinu. ,,Má jednu z narozmanitejších energetických sieti na svete a má závideniahodný uhlíkový offset, ktorý by mohol pritiahnuť tisícky ťažiarov.

,,Keď k tomu pridáte prezidenta, ktorý je rovnako kovaný ako Bukele, mladú populáciu a veľkú túžbu po zmene, máte vzorec, ktorý by veľmi ľahko mohol byť veľmi úspešný a rýchly,” doplnil.

Evgeynev taktiež naznačil, že Zelenskyj a Bukele boli ohľadom Bitcoinu v priamom kontakte. ,,Neustále diskutovali, zdieľali nápady, plány a myšlienky o budúcej finančnej situácii svojich národov. V rovnako dobu ako bol Zelenykyj minulý týždeň v USA sa najväčšie ukrajinské finančné mozgy nachádzali v El Salvador a veľmi detailne sledovali ich finančnú infraštruktúru, aby ju vedeli použiť pre východzí bod ich ukrajinského plánu.”

Profesor následne zopakoval, že dokončenie celého plánu môže trvať menej než dva roky a to bez ohľadu, či získa medzinárodnú pomoc, alebo nie. K tomu sa hodí doplniť, že El Salvadoru Svetová banka v spojení s Bitcoinom pomoc odmietla.

Hoci vyjadrenia ruského finančného experta zatiaľ nemožno potvrdiť ani vyvrátiť, všimli si ich viaceré popredné postavy bitcoinového sveta vrátane Alexa Gladsteina, šéfa Human Rights Foundation, ktorý patrí k populárnym bitocinovým speakerom a novinárom. On sám navštívil El Salvador, keď sa táto krajina rozhodla Bitcoin uzákoniť ako platidlo, pričom poukazoval na potenciál tohto kroku v súvislosti s remitenciami, no aj riziká týkajúce sa vladnej kryptopeňaženky Chivo. Gladstein informáciu týkajúcu sa Ukrajiny nijako nedementoval, no doplnil, že ukrajinská vláda už medzitým naznačila využitie svojich zdrojov z jadrových elektrárni práve pre ťažbu Bitcoinu, čo hrá v prospech tejto špekulácie.

Ukrajinci majú kryptomeny radi

Už minulý týždeň sme konštatovali, že kryptomeny sú na Ukrajine obzvlášť obľúbené. Potvrdzujú to aj dáta analytickej platformy Chainanalyis, ktoré označujú túto veľkú európsku zem za jednu z najviac crypto-friendly krajín vôbec. Len za minulý rok investovali do digitálnych aktív Ukrajinci viac než 8,2 miliardy dolárov.

Dôležité je poznamenať, že kryptomeny sú aj súčasťou investičných portfólií vládnych predstaviteľov a množstva štátnych zamestnancov. Prieskum OpenDataBot zistil, že ukrajinskí verejní funkcionári vlastnili v apríli tohto roka viac než 45 352 BTC. Išlo o vyše 700 tisíc ľudí, medzi ktorými mali byť aj členovia vlády či starostovia rôznych ukrajinských miest.

Na priloženom tweete od Alexa Gladsteina môžete vidieť zoznam najväčších známych ukrajinských “bitcoinových veľrýb” z radov politikov.

Zdroj: www.cityam.com, kryptonovinky.sk

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.