Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ukrajinci milujú kryptomeny. Zákon ich teraz legalizuje

Článok

Ukrajina
Zdroj: Pixabay.com

Ukrajina je už len krok od toho, aby v nej bol prijatý zákon o oficiálnej legalizácii kryptomien. Včera ho po hlasovaní v parlamente podpísal Minister pre digitálnu transformáciu krajiny.

Zákon o legalizácii kryptomien na Ukrajine ešte potrebuje definitívnu pečať platnosti, no podľa portálu DeCrypt všetko nasvedčuje tomu, že sa tak stane už na jeseň 2021. Potrebné je doladiť detaily týkajúce sa daňového zákonníka. Následne by ho mal podpísať prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj.

Nový zákon postaví kryptomeny v siedmej najľudnatejšej krajine Európy do novej pozície, vďaka ktorej budú môcť banky oficiálne spolupracovať s kryptomenovými burzami a narábať s kryptomenami. Bežní ľudia zas vďaka zákonu získajú v prípade krádeže kryptomien právnu ochranu.

Na zákone pracovalo už dlhšiu dobu Ministerstvo digitálnej transformácie, ktoré vzniklo na Ukrajine v roku 2019 s cieľom zlepšiť digitálnu gramotnosť a prístup obyvateľov k online službám.

Kryptomeny sú na Ukrajine veľmi populárne

Bitcoin je na Ukrajine veľmi populárny. Analytická platforma Chainalysis v septembri 2020 informovala, že podľa jej štúdie patria obyvatelia tejto zeme vôbec k najväčším prijímateľom digitálnych aktív na svete.

Podľa dát Opendatabot z apríla tohto roku ukrajinskí verejní funkcionári vlastnia viac než 45 351 BTC. K držaniu Bitcoinu sa podľa prieskumu prihlásilo viac než 700 000 ukrajinských úradníkov a politikov vrátane niekoľkých členov vlády zástupcov jednotlivých miest. ,,Najväčší počet majiteľov kryptomien pracuje v mestských radách, na ministerstve obrany či v národnej polícii,” uviedol OpenDataBot.

Chanalysis odôvodnil rastúci záujem Ukrajincov o kryptomeny dvomi špecifickými faktormi – na Ukrajine dlhodobo klesá dôvera v banky a ľudia sú zároveň presvedčení, že v krajine je obrovská miera korupcie. Kryptomeny na čele s Bitcoinom sú decentralizované peniaze, ktoré ich môžu pred týmito dvomi neduhmi z časti chrániť. Podľa Chainanalyis do Ukrajinci do kryptomien len minulý rok investovali 8,2 miliardy dolárov.

Pomôžu kryptomeny k rastu HDP?

Podľa dát z roku 2019 bolo HDP Ukrajiny na 23. mieste zo 46. európskych krajín, čo podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) bol vzhľadom na počet obyvateľov tejto zeme veľmi zlý výsledok. Ministerstvo pre digitalizáciu uviedlo, že potenciál kryptomien chce využiť na posilnenie ukrajinskej ekonomiky.

,,Prijatie špecializovaných právnych predpisov bude predovšetkým stimulovať priťahovanie devíz na ukrajinský trh. (Zákon) sa stane silným stimulom pre ďalší rozvoj kryptomien na Ukrajine,“ skonštatoval námestník ministra pre digitalizáciu Oleksander Boronyakov.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.