Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol na $30 000, no potom sa krásne odrazil. Čo naznačujú on-chain dáta?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Bitcoin (BTC) včera predviedol neuveriteľné divadlo, počas ktorého mnohí investori prišli o obrovské peniaze a iní zas nakúpili lacnejší Bitcoin za cenu, ktorá by bola ešte pár týždňov dozadu ťažko predstaviteľná. Najznámejšia kryptomena klesla v predošlých 24 hodinách o vyše 10 tisíc dolárov, aby následne svoju stratu takmer zmazala a spravila zelenú sviečku v hodnote viac než 10 000 USD. Toto sú udalosti, ktoré sa nikdy predtým v takýchto rozmeroch nestali. Čo nám o nich prezrádzajú on-chain dáta sa dozviete v tomto článku.

Prepad vymietol krátkodobých držiteľov

Onchain analytická platforma Glassnode upozornila, že prepad ceny viedol k realizácii obrovských strát u takzvaných krátkodobých držiteľov BTC. Do tejto kategórie sa radia adresy, na ktorých sa BTC nachádzajú menej než 155 dní. Tam môžeme zarátať najmä menej skúsených investorov, nováčikov a aktívnych traderov. Táto skupina ľudí utrpela podľa indikátora SOPR, ktorý vyjadruje pomer medzi nákupnou a predajnou cenou každého konkrétneho Bitcoinu, najväčšie straty od marca 2020, kapitálu čie trhu v novembri 2018 a začiatku medvedieho trhu Bitcoinu po predošlom bullrune na prelome februára a marca 2018.

Yann & Jan z Glassnode k tomu dodali, že počas prepadu bolo viac než 70% krátkodobých držiteľov BTC v mínuse. ,,Čoskoro sa panickí predajcovia zbavia svojich profitabilných mincí a predaju ich, čím vymizne tlak na pokles ceny.”

Paoul pripomenul, že volatilita je súčasťou bullrunu

Rešpektovaný investor Raoul Pal zo spoločnosti Real Vision pripomenul, že prudká volatilita bola bežná aj počas predošlých bullrunov a nezastavila ho v ďalšom raste. Na Twitteri priložil dva grafy, ktoré porovnávajú cenový vývoj Bitcoinu počas bullrunov v rokoch 2013 a 2017 s tým súčasným (ak platí, že stále pokračujeme v bullrune).

Na druhú stranu treba upozorniť, že v bullrune 2017 sa nestalo ani raz, aby Bitcoin od ATH klesol o viac než 50%. Včera sa to stalo, čím sa zopakovala situácia z roku 2013. Otázkou teda zostáva, či stále sme v bullune. Pekná reakcia BTC na prepad ceny však naznačuje, že táto možnosť tu stále je.

Bitcoin kúpený za výhodnú cenu?

Kým trh panikáril, on-chain dáta prezrádzajú, že po lacnejšom BTC bol obrovský dopyt. On-chain dáta Glassnode zaznamenali najväčší odliv BTC v priebehu 10 minút v histórii – išlo až o 19 639 BTC.

Popri tom sme vás včera v článku o nákupe BTC firmou Microstrategy informovali, že utorok bol historickým v prípade burzy Binance čo sa týka prílevu BTC na burzy. No a streda naopak historická z pohľadu ich odlivu z tejto najväčšej kryptoburzy.

Šéf on-chain analytickej platformy CryptoQuant Ki Young Ju však upozornil, že stále je dôvod na veľkú opatrnosť. Poukázal na to, že veľryby naďalej posielajú svoje BTC na zmenárne a preto nemožno vylúčiť, že dôjde ešte k retestu dosiahnutého dna okolo úrovne 30 000 USD.

Platforma CryptoQuant zároveň upozornila, že došlo k najväčším prílivom aj najväčším odlivom BTC z búrz v tomto roku. Inak povedané bitcoiny podľa všetkého (vzhľadom na rýchly pokles ceny a následný prudký rast) vo veľkom menili svojich majiteľov.

Veľký prílev stablecoinov

Ďalší populárny analytik Lex Moskovski dnes ráno upozornil, že počas šialenej stredy došlo aj k historicky najväčšiemu prílevu stablecoinov na burzy v hodnote 5,28 miliardy dolárov. To je viac, než v deň, kedy Tesla oznámila kúpu BTC za 1,5 miliardy dolárov. ,,Mnoho ľudí sa ponáhľalo kúpiť ten prepad,“ skonštatoval.

Konečná bilancia

No a konečná bilancia včerajšieho dňa? Napriek obrovskému prepadu ceny, ktorá nemala obdoby, je napokon na burzách menej BTC, než takto deň dozadu (o 7.00h nášho času). Z búrz odišli BTC v hodnote vyše 440 miliónov dolárov a Ethery v hodnote 358 miliónov USD.

Uvedené dáta teda naznačujú, že Bitcoiny sa preskupili z rúk “weak hands” smerom k investorom, ktorí trpezlivo vyčkávali na príležitosť kúpiť lacnejší BTC.

Prečítajte si aj reakcie známych ľudí z Twitteru, ktorí sledujú dianie okolo Bitcoinu. Zhrnuli sme ich v tomto článku.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne