Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bitcoin Futures ETF: O nepriame ETF na Bitcoin žiada už štvrtá spoločnosť!

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Na zoznam spoločností, ktoré sa rozhodli požiadať Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) o akýsi “hybridný” druh Bitcoin ETF viazaný na futures kontrakty sa pridala najnovšie aj spoločnosť Valkyrie Digital Assets.

stredu sme vás informovali, že o Bitcoin Futures ETF požiadala firma VanEck, ktorá tento krok odôvodnila tým, že šéf SEC  Gary Gensler dal minulý týždeň jednoznačne najavo väčšiu náklonnosť udeleniu povolenia pre Bitcoin Futures ETF, než pre tradičné spotové Bitcoin ETF.

Kým spotové Bitcoin ETF je viazané priamo na podkladový Bitcoin, ktorý sa obchoduje na spotových burzách naprieč celým svetom, Bitcoin futures ETF je viazané len na Bitcoin futures kontrakty (ide teda o nepriamy spôsob expozície voči cene Bitcoinu). Platí to aj o najnovšej žiadosti o takýto typ Bitcoin ETF, keďže firma Valkyrie už oznámila, že toto ETF by bolo viazané na bitcoin futures obchodované na chicagskej burze CME.

Pre SEC je podľa Genslera takéto ETF ľahšie kontrolovateľné, pretože komisia má priamy dohľad na americkú burzu CME, kde sa Bitcoin futures kontrakty obchodujú. V prípade tradičného Bitcoin ETF by to neplatilo, pretože uňho cenu Bitcoinu do značnej miery ovplyvňujú obchody na zahraničných burzách, nad ktorými nemá SEC žiadny dohľad. Kritici však upozorňujú, že takéto ETF je menej atraktívne pre investorov a sú s ním spojené vyššie náklady na strane emitenta ale aj investorov.

SEC eviduje už štyri žiadosti o Bitcoin futures ETF

Okrem zmieňovanej firmy VanEck a najnovšie aj Valkyrie Digital Assets požiadali SEC o schválenie Bitcoin Futures ETF už aj spoločnosti Invesco a ProShares. SEC má tak na stole aktuálne štyri žiadosti o Bitcoin futures ETF a až štrnásť žiadosti o tradičnejšie “klasické” Bitcoin ETF. Pravdepodobnosť schválenia Bitcoin futures ETF je však väčšia, než u žiadanejšieho spotového Bitcoin ETF.

Analytik Bloomberg Eric Balchunas sa domnieva, že na základe Genslerových vyjadrení by prvé Bitcoin futures ETF mohlo byť schválené teoreticky už v novembri tohto roka.

Dopĺňame, že firmy VanEck a Valkyrie majú podané aj žiadosti o tradičné spotové Bitcoin ETF. Obe firmy však samé o sebe naznačili, že pravdepodobnejšie je z ich pohľadu schválenie Bitcoin futures  ETF. Aj oni však dobre vedia, že takýto druh Bitcoin ETF nie je presne ten, ktorý si pýta samotný trh.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne