Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF podľa predstav Garyho Genslera nie je to, čo chce trh

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Predseda Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler počas utorňajšieho vystúpenia na Aspen Security Forum naznačil, že je otvorený téme schválenia Bitcoin ETF, avšak takého, ktoré by nebolo viazané na fyzické bitcoiny, ale na bitoinove futures kontrakty. Takéto ETF by podľa neho lepšie chránilo investorov.  

Ako sme už písali, taktéto ETF viazané na futures kontrakty (napríklad na Bitcoin futures na chicagskej CME), by bolo regulované podľa zákona týkajúceho sa investičných fondov z roku 1940, a nie zákona o cenných papieroch z roku 1933, podľa ktorého by muselo byť povolené Bitcoin ETF kryté “fyzickými” bitcoinami.

Nie je Bitcoin ETF ako Bitcoin ETF

K názoru Garyho Genslera sa medzitým už stihlo vyjadriť viacero zástupcov kryptopriemyslu v USA, pričom ich názory naznačujú, že Bitcoin ETF viazané na futures kontrakty by nebolo “to pravé orechové”.

,,Myslím si, že jeho komentáre (Genslera) sú celkom jasné. Dá sa z toho pochopiť, že čisté spotové Bitcoin ETF tak skoro nebude a že potenciálne by sme mali zvažovať cestu cez futures kontrakty,” povedal otvorene Steven McClurg z firmy Valkyrie, ktorá patrí medzi štrnásť firiem aktuálne žiadajúcich o schválenie “fyzického” Bitcoin ETF. McClurg následne doplnil, že na základe týchto skutočnosti už uvažujú o  novej stratégii, čím nepriamo naznačil, že podľa všetkého požiadajú v dohľadnej dobe o schválenie Bitcoin ETF viazaného na futures kontrakty.

James Seyffart, ktorý je ETF odborníkom z Bloomberg Intelligence,  k tomu poznamenal, že mnohí už nejaký čas tušili, že Gensler bude tému Bitcoin ETF tlačiť smerom k futures kontraktom, no teraz sa stalo prvýkrát, že to verejne priznal.

Pokiaľ ide o dôvody, prečo by Gensler radšej schválil Bitcoin ETF s futures kontraktmi pred spotovým Bitcoin ETF, podľa Seyffarta to súvisí s tým, že v prípade futures ETF by mal väčší dohľad nad regulovanými burzami, ktoré futures kontrakty prinášajú (napr chicagská CME). To je rozdiel oproti možnostiam SEC regulovať tradičné burzy mimo USA, kde sa obchoduje s Bitcoinom priamo.

Seyffart však upozorňuje, že medzi futures a spotovými trhmi sú napriek tomu jednoznačne prepojenia a navzájom sa ovplyvňujú. Preto tomuto zámeru veľmi nerozumie. ,,Akosi tomu nerozumiem, pretože medzi spotovým bitcoinom a termínovým trhom existuje definitívny vzťah, takže bez ohľadu na to, ako to urobíte, dôjde k prekrytiu týchto trhov. Myslím si, že v podstate ide len o zdržanie.”

Analytik Bloombergu k tomu dodal, že Bitcoin ETF viazané na futures kontrakty by boli nákladnejšie a zložitejšie na správu. A zároveň menej atraktívne pre investorov.

Naznačujú to aj čísla o súčasnom obchodovaní Bitcoin futures na CME. Hoci je trend rastúceho záujmu o futures kontrakty na Bitcoin zjavný, zďaleka nekonkuruje číslam o obchodovaní GBTC od Grayscale Investments.

Seyffart upozornil, že kroky investorov hovoria jasnou rečou – skôr než futures kontrakty preferujú priamejší spôsob investícii do Bitcoinu. Z toho čo majú aktuálne k dispozícii preto kupujú napríklad akcie firmy Microstrategy (jej majetok je výrazne viazaný na Bitcoin, pretože vlastní 105 000 BTC) alebo kanadské Bitcoin ETF. ,,Ľudia nechcú Bitcoin futures expozíciu, ale fyzické vystavenie sa bitcoinu,” upozornil.

McClurg z Valkyrie k tomu doplnil, že futures trhy nie sú také bezpečné pre retailových investorov, pretože nie vždy sledujú to, čo sa deje na spotovom trhu. V tomto kontexte Bitcoin ETF spojené s futures kontraktmi je horším riešením, než spotové ETF, o ktoré sa firmy roky neúspešne snažia.

Gabor Gurbacs z VanEck, teda ďalšej firmy, ktorá žiada o Bitcoin ETF, uviedol: ,,Fyzické vystavenie Bitcoin ETF je účinnejšie ako štruktúry fondov založených na futures. Futures kontrakty sú nákladne pre emitenta, nákladnejšie pre investorov a vo všeobecnosti je futures trh menej likvidný než spotový trh, kde obchodníci nakupujú a predávajú bitcoiny priamo.”

Záver

Hoci vyjadrenia Garyho Genslera o Bitcoin ETF na prvý pohľad vliali do kryptotrhu novú vlnu optimizmu, z názorov odborníkov možno vydedukovať, že Bitcoin ETF viazané na futures kontrakty zďaleka nie je tým, po čom kryptosektor túži. Je však možné, ako to už naznačil aj Steven McClurg z firmy Valkyrie, že takéto ETF bude predchádzať spotovému ETF, na ktoré jednoducho ešte nenastal z pohľadu regulátorov správny čas.

Zdroj: coindesk.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.