Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf SEC potvrdil náklonnosť Bitcoinu a vyjadril sa k téme Bitcoin ETF

Článok

Gary Gensler
YouTube (MIT OpenCourseWare)

To čo výmysel záhadný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto nie je len módnym výstrelkom, ale skutočnou hodnotou pre budúcnosť  internetu. Myslí si to samotný šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler.

Gary Gensler, ktorý po svojom pôsobení na čele CFTC (Komisia pre komoditné futures) za vlády Baracka Obamu a pred príchodom na pozíciu šéfa SEC pôsobil ako profesor na mimoriadne prestížnej univerzite MIT, hovoril o svojom vzťahu k Bitcoinu a k technológii distribuovanej knihy počas utorňajšieho online rozhovoru na Aspen Security Forum, kde uviedol:

,,Počas mojej práce som dospel k presvedčeniu, že aj keď je v oblasti kryptomien veľa humbuku, ktorý sa maskuje ako reálny prínos, tak inovácia od Nakamota je naozaj skutočná,“ zhodnotil svoje poznatky z obdobia, kedy na MIT prednášal o Bitcoine a blockchain technológii. Svojim študentom vtedy dokonca kázal, aby si prečítali Bitcoin whitepaper.

Gensler sa domnieva, že Bitcoin tu zostane a bude súčasťou budúcnosti internetu. ,,Naozaj si myslím, že na technológii distribuovanej knihy je niečo skutočné, niečo čo presúva hodnotu na internete.”

Prečítajte si tiež: Študentov nútil čítať Bitcoin whitepaper. Šéfom SEC sa stáva Gary Gensler

Šéf SEC svojimi slovami len potvrdil, čo sa o ňom tušilo už dlhšie, teda že je naklonený scenáru, v ktorom zohrá Bitcoin v budúcnosti určitú dôležitú úlohu. ,,V jadre sa Nakamoto pokúšal vytvoriť súkromnú formu peňazí bez centrálneho sprostredkovateľa, ako je centrálna banka alebo komerčné banky,” vyzdvihol Nakamotov “vynález”. Upozornil však, že ani Bitcoin zdá sa nespĺňa všetky funkcie verejných mien ako je dolár, no má podľa neho iné hodnoty.

Gensler popri tom varovne doplnil, že kryptomeny ako také sú v súčasnosti predovšetkým vysoko špekulatívne “store of values”, teda aktíva, ktoré môžu „uchovať hodnotu“. Tým  sa podľa všetkého snažil zdôrazniť, že investícia do Bitcoinu či iných kryptomien stále patrí do kategórie rizikových.

Chystá robustný regulačný rámec

Gary Gensler v rozhovore pre Bloomberg medzitým potvrdil, že jeho ambíciou je presadiť robustný regulačný rámec pre sektor kryptomien. ,,Ak chce niekto špekulovať (s investíciami do kryptomien), je to jeho voľba. Našou úlohou (v SEC, pozn. red.) je chrániť týchto investorov pred podvodmi.“

Spomenul popri tom nikoľko zmien, ktoré jeho komisia v súčasnosti skúma. Patria sem úpravy týkajúce sa ponúkania tokenov, decentralizovaného financovania (DeFi) a stablecoinov. Ďalšími bodmi, na ktoré sa SEC sústredí, sú fondy obchodované na burze (ETF) či lending (pôžičkové) platformy špecializujúce sa na kryptomeny.

Správne nastavené regulácie sú podľa Genslera najjednoduchším spôsobom, skrz ktorý môže SEC dohliadať na obchodovanie kryptomien. Taktiež poznamenal, že pod dohľad SEC by mali spadať aj veci týkajúce sa DeFi či napríklad dohľad nad službami firiem ako sú BlockFi, ktorý je gigantom v oblasti požičiavania digitálnych aktív.

Prispeje k schváleniu Bitcoin ETF?

Predstavitelia kryptosektora veria, že Gary Gensler by mohol byť vzhľadom na jeho pozitívne názory na Bitcoin, ktorý mu je nielen sympatický, ale rozumie aj jeho technológii, cestou k schváleniu prvého Bitcoin ETF. O schválení či zamietnutí žiadosti o Bitcoin ETF rozhoduje totiž práve jeho komisia, ktorej predsedá.

Skeptici však upozorňujú, že pravdepodobnosť schválenia Bitcoin ETF je v tomto  roku stále veľmi málá, hoci SEC má na stole aktuálne až 14 žiadosti o povolenie tohto typu investičného fondu. Nechýbajú medzi nimi ani žiadosti od gigantov typu Fidelity, NYDIG, OneRiver či SkyBridge Capital.

Gensler počas Aspen Security Forum naznačil, že cestu k Bitcoin ETF vidí skôr cez zákon z roku 1940, ktorý sa týka regulovania investičných fondov. Drvivá väčšina doterajších žiadosti o Bitcoin ETF vrátane tých súčasných však bola podaná na základe zákona z roku 1933, ktorý sa týka povolení pre zalistovanie investičných produktov na burzách. Gensler si myslí, že zákon z roku 1940 lepšie chráni investorov a je pre Bitcoin ETF potenciálne vhodnejší. Takéto Bitcoin ETF by však zrejme nebolo viazané priamo na Bitcoin, ale na Bitcoin futures kontrakty, ako sú napríklad tie, ktoré sa obchodujú na chicagskej burze CME.

Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.