Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Študentov nútil čítať Bitcoin Whitepaper. Šéfom SEC sa stáva Gary Gensler

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

O možnosti, že sa stane Gary Gensler novým šéfom Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) sa špekulovalo už dlho, no až včera bola táto informácia oficiálne potvrdená. Bývalého šéfa CFTC ale aj profesora na univerzite MIT totiž schválili do tejto pozície v americkom senáte hlasovaním v pomere 53 ku 47.

V rovnaký deň, kedy americká zmenáreň Coinbase vstúpila na burzu NASDAQ, sa teda udiala pre kryptomeny na čele s Bitcoinom s veľkou pravdepodobnosťou ďalšia významná udalosť – 63-ročný Gary Gensler je totiž považovaný za človeka, ktorý Bitcoinu rozumie naozaj veľmi dobre a azda je aj jeho fanúšikom.

Gensler totiž v roku 2014 po odchode z Americkej komisie pre komoditné futures (CFTC) odišiel na prestížnu technologickú univerzitu Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde viedol ekonomické predmety a taktiež prednášky o blockchain technológii. Súčasťou týchto prednášok bola úloha prečítať si Bitcoin whitepaper.

V súvislosti s Bitcoinom sa zviditeľnil aj v apríli 2020, kedy napísal blogový príspevok pre populárny kryptomenový magazín CoinDesk. V článku okrem iného označil Bitcoin za “katalyzátor zmien”, no taktiež upozornil, že Bitcoin je náchylný k podvodom a manipulácii.

Pred senátom bol ohľadom kryptomien opatrný

Schváleniu Genslera za nového šéfa SEC predchádzal niekoľko týždňový proces, v rámci ktorého musel byť vypočúvaný aj pred zástupcom senátu. Minulý mesiac sa mal vyjadriť aj k téme regulácii kryptomien, počas čoho naznačil, že Bitcoin by nemal byť primárne regulovaný SEC, pretože ho nepovažuje za cenný papier.

,,Bitcoin a ďalšie kryptomeny priniesli nové myslenie do finančného plánovania a začlenenia investorov. Budem spolupracovať s ostatnými komisiami na propagácii nových inovácii, ale tiež zaisteniu ochrany investorov. Ak sa objaví v tomto sektore niečo, čo sa javí ako cenný papier, spadá to pod regulačnú kontrolu SEC,” uviedol.

Kryptosektor verí v schválenie Bitcoin ETF

Vzhľadom na pozitívny prístup Genslera smerom ku kryptomenám sa očakáva, že jeho príchod na čelo šéfa SEC by mohol výrazne prispieť pravdepodobnosti schválenia prvého Bitcoin ETF. Ide o verejne obchodovaný fond na burze, ktorý umožňuje investorom získať expozíciu voči BTC bez nutnosti priamej investície. SEC však doposiaľ žiadne Bitcoin ETF nepovolila a všetky predošlé žiadosti zamietla. V tomto roku ich má však na stole už deväť, pričom sa očakáva, že žiadosť príde aj od Grayscale Investments.

,,Verím, že príchodom Garyho Genslera do regulačnej oblasti a vzhľadom na to, odkiaľ pochádza, hoci ho osobne nepoznám, je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme Bitcoin ETF už do konca tohto roka,” uviedol včera Anthony Scaramucci, šéf SkyBridge Capital, teda spoločnosti, ktorá patrí medzi žiadateľov o Bitcoin ETF.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne