Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

VanEck podal žiadosť o futures Bitcoin ETF

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Investičná spoločnosť VanEck podala na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) žiadosť o povolenie Bitcoin futures ETF. Zjavne tak reagovala vyjadrenia šéfa SEC Geryho Genslera, ktorý minulý týždeň naznačil, že takýto typ ETF na Bitcoin je z jeho pohľadu prechodnejší pre povolenie.

VanEck je jednou zo 14. spoločností, ktoré majú aktuálne na SEC podanú žiadosť aj o schválenie “tradičného” spotového Bitcoin ETF. Definitívny verdikt by sa mala dozvedieť ako prvá zo všetkých firiem – najneskôr v októbri 2021, kedy má SEC deadline pre finálne rozhodnutie.

Spotové ETF je viazané priamo na „fyzický” Bitcoin. U futures Bitcoin ETF, o ktoré včera VanEck taktiež oficiálne požiadala, by to však neplatilo – jeho hodnota by totiž bola viazaná na bitcoinové futures kontrakty – napríklad tie, ktoré sa obchodujú na chicagskej burze CME.

Šéf SEC Gery Gesner minulý týždeň počas konferencie Aspen Security Forum dal jasne najavo, že z jeho pohľadu je futures Bitcoin ETF prechodnejšie na schválenie, než tradičné spotové ETF. Odôvodnil to tým, že SEC by mala skrz takýto druh ETF lepšie možnosti týkajúce sa potenciálnej ochrany investorov – napríklad vďaka tomu, že vie kontrolovať chicagskú burzu CME kde sa obchodujú Bitcoin futures (na rozdiel od množstva spotových búrz v zahraničí, kde sa Bitcoin vo veľkom obchoduje a SEC na ne nemá žiadny dosah).

Futures ETF nie je také lákavé

Tento jeho názor však medzitým skritizovalo už viacero analytikov. James Seyffart z Bloombergu, ktorý je odborníkom na ETF fondy upozornil, že takýto druh ETF je nákladnejší pre emitentov aj investorov a zložitejší na správu. Spotové trhy sú zároveň oveľa likvidnejšie než deriváty.

Zároveň je veľmi pravdepodobné, že takéto Bitcoin futures ETF by bolo menej atraktívne pre investorov, než tradičné spotové Bitcoin ETF. Naznačujú to podľa Seyffarta čísla o súčasnom obchodovaní Bitcoin futures na CME, ktoré sú výrazne nižšie, než záujem o investíciu viazanú priamo na Bitcoin.

,,Ľudia nechcú Bitcoin futures expozíciu, ale fyzické vystavenie sa Bitcoinu,” upozornil popri tom, ako poukázal na to, že mnohí investori radšej kupujú akcie firmy Microstrategy, ktorá drží 105 000 BTC (je označovaná aj ako akési falošné Bitcoin ETF) či akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Lepšie ako nič?

Napriek uvedenému je z vyjadrení predsedu SEC Geryho Genslera zrejmé, že ak má byť nejaké Bitcoin ETF byť povolené, to viazané na futures kontrakty má väčšiu nádej na schválenie.

Riaditeľ stratégie digitálnych aktív spoločnosti VanEck Gabor Gurbacs portálu Decrypt potvrdil, že ich nová žiadosť má zjavne “jednoduchšiu cestu ku schváleniu”. Samotný Gurbacs pritom minulý týždeň priznal, že “to pravé orechové“ by bolo spotové ETF a nie tento typ, o ktorom sa pred vyjadreniami Genslera v bitcoinových kruhoch ani len nešpekulovalo.

Boj o tradičné bitcoinové ETF ešte nie je stratený – stále platí, že oň žiada až 14 firiem vrátane gigantov ako sú NYDIG, Fidelity či SkyBridge Capital. Verdikty od SEC sa dozvedia koncom roka. Najnovší krok VanEck v kombinácii s názormi Genslera však naznačuje, že Bitcoin futures ETF sa pravdepodobne dočkáme skôr, než vytúženého spotového ETF na Bitcoin.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.