Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin existuje už 13 rokov. Elon Musk s ním spája Nicka Szaba

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Bitcoin whitepaper, dokument popisujúci princípy fungovania tejto kryptomeny, uzrel svetlo sveta 31. októbra 2008, no premiérový vyťažený blok s názvom genesis, teda akýsi oficiálny začiatok Bitcoinu, sa datuje k 3. januáru 2009. Včera teda Bitcoin oslávil svoje oficiálne už 13. narodeniny.

Zakladateľom Bitcoinu je Satoshi Nakamoto, neznámy človek alebo možno aj skupina ľudí vystupujúca od týmto pseudonymom, ktorá bola aktívna v prvých rokoch existencie Bitcoinu, no od roku 2011 sa úplne odmlčala.

Satoshi Nakamoto 3. januára 2009 vyťažil prvý bitcoinový blok s názvom genesis, v ktorom zanechal poznámku s citáciou čerstvého titulku britských novín The Times s textom “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks“ (v preklade “The Times 3. Január 2009 Kancelár na pokraji druhej pomoci pre banky”).

,,Išlo o začiatok mierumilovnej revolúcie, ktorá zmenila životy miliónov ľudí a čoskoro zmení životy biliónov ľudí, ďakujeme Satoshi,” komentovala 13. narodeniny bitcoinu významná bitcoinová spoločnosť Blockstream, na čele ktorej stoji pamätník prvých rokov tejto kryptomeny Adam Back.

Čakal na príležitosť, 3. januára sa objavila

V prípade zmieňovaného odkazu v historicky prvom bitcoinovom bloku určite nešlo zo strany Satoshiho o žiadnu náhodu, pretože tento titulok zjavne súvisí s poslaním Bitcoinu priniesť na trh lepšie peniaze, keďže už na prelome rokov 2008 a 2009 bolo po vypuknutí finančnej krízy zrejmé, že správanie bank a menová politika centrálnych bánk nie je správna. Satoshi len čakal na vhodnú príležitosť a titulná strana The Times mu ju 3. januára 2009 definitívne poskytla. Bitcoin “naštartoval svoje motory”.

Musk spája s Bitcoinom Nicka Szaba

Krátko pred oslavami 13. narodenín vzniku prvých bitocinov sa Lex Friedman vo svojom populárnom podcaste spýtal Elona Muska, či náhodou práve on nie je Satoshi Nakamoto. Vizionár stojaci za firmami SpaceX, Tesla či Neuralink to pochopiteľne poprel a zároveň uviedol, že nevie, kto je skutočný Satoshi.

Musk popri tom ale skonštatoval, že človekom, ktorý mal obrovský vplyv na vznik Bitcoinu je podľa jeho názoru počítačový vedec a právnik Nick Szabo. ,,Pochopiteľne netuším, kto vytvoril bitcoiny ako také, ale vývoj myšlienky kryptomien je známy. Zdá sa, že Nick Szabo je najviac zodpovedný za vývoj tohto konceptu.”

Samotný Szabo konšpirácie o tom, že by bol Satoshim Nakamotom v minulosti viackrát poprel. Avšak ani Elon Musk netvrdí, že Szabo je Satoshi. Jeho práce a jeho myšlienky podľa neho len mohli mať zásadný vplyv aj na samotného zakladateľa Bitcoinu, ktorý sa nimi inšpiroval. ,,Zdá sa, že (Szabo) je zodpovedný za myšlienky, ktoré stoja za bitcoinom viac, než ktokoľvek iný,” doplnil Musk.

https://twitter.com/freehumanity911/status/1477542274691223559

Len pre ilustráciu Szabo v roku 1998 navrhol mechanizmus pre decentralizovanú digitálnu menu s názvom “Bit Gold” (podobnosť s Bitcoinom je zjavná), ktorá však nikdy nebola implementovaná do praxe. Neskôr ju označili za “priameho predchodcu architektúry bitcoinov”. Szabo si v rámci prác na “Bit Gold” už 10 rokov pred publikáciou slávneho Bitcoin whitepaper uvedomoval dôležitosť vyriešenia problému “double spendingu” bez toho, aby musela existovať určitá dôvera v tretiu stratu (akýsi ústredný orgán, ktorým v prípade fiatových mien sú centrálne banky).

Bitcoin oslávil narodeniny novým ATH u hashrate

Od vyťaženia prvých bitcoinov bola táto kryptomena masmédiami označovaná za mŕtvu minimálne v 340 prípadoch. Kuriózne až 45-krát sa tak stalo aj v roku 2021, hoci v jeho priebehu vytvoril Bitcoin viackrát  nové cenové maximá.

Onchain dáta však hovoria jasnou rečou – z pohľadu bezpečnosti siete, ktorá je závislá od hashrate – teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC, je na tom Bitcoin najlepšie v histórii. Potvrdilo sa to aj deň pred jeho 13. narodeninami, 2. januára 2022, kedy hashrate vytvoril svoje ďalšie historické maximum  – podľa dát  Bitinfocharts dosiahol úroveň 203.5 exahashov za sekundu (EH/s).

Obdivuhodné je to predovšetkým z dôvodu, že v lete sa hashrate Bitcoinu výrazne prepadol (o vyše 50%) po tom ako Čína v máji zakázala ťažbu kryptomien. Ani tie najoptimistickejšie odhady vtedy nehovorili o tom, že by mohol tento prepad dorovnať do konca roka, no Bitcoin to zvládol a dokonca už vytvára v tomto smere nove maximá. Bitcoin je zdravý, na tom sa po 13 rokoch jeho existencie rozhodne nič nezmenilo.

Ďalšie zaujímavé články

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Optimizmus ohľadom Bitcoinu sa nevytráca. Analytici predikujú $200 000, PlanB verí svojmu modelu

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Geniálne dieťa s IQ 162 chcelo pod stromček kryptomeny

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com, markets.businessinsider.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.