Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin bude tento týždeň “sledovat” FED. Príde dôležité oznámenie?

Článok

Inflácia dolár
Pixabay.com

Trhoví analytici sa zhodujú, že Bitcoin (BTC) má pred koncom roka výborné podmienky pre pokračovanie rastúceho trendu jeho ceny, avšak len za predpokladu, že na ostatných trhoch nedôjde k výraznejším turbulenciám. Zjednodušene povedané ak sa bude dariť akciovému trhu a rásť budú aj ceny rizikovejších aktív, Bitcoin by nemal byť výnimkou.

Z vyššie uvedených dôvodov sa oči investorov budú tento týždeň sústrediť opäť na FED, teda americkú centrálnu banku, ktorá by mala v stredu po dvojdňovom meetingu oznámiť svoj čerstvý komentár k aktuálnej situácii americkej ekonomiky.

Oznámi FED spomaľovanie tempa QE?

Tlačové konferencie FED sú v posledných mesiacoch spojené s očakávaniami o oznámení spomalenia kvantitatívneho uvoľňovania (QE), ľudovo povedané “tlačenia peňazí”, respektíve naznačenia termínu, kedy by mohol FED začať zvyšovať úrokové sadzby. Ide o dva nástroje, skrz ktoré môže FED spomaliť nebezpečne rastúcu infláciu, ktorá vzbudzuje čoraz väčšie obavy, no ich zbŕklým použitím by zároveň mohol negatívne ovplyvniť situáciu na akciových trhoch. Od stredajšej konferencie sa tentokrát naozaj očakáva, že FED urobí prvý veľký krok od mimoriadnych uvoľňovacích politík, ktoré nasadil v úvode roka 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu v podobe nákupov štátnych dlhopisov a hypoték zaistených cennými papiermi v objeme 120 miliárd dolárov mesačne. Inak povedané oznámi spomalenie “tlačenia peňazí” (tzv. „Tapering”).

,,Myslím si, že FED sa správne rozhodol začať s tapperingom pomerne skoro. Očakávame, že to oznámia budúci týždeň a potom s tým čoskoro začnú,” uviedla minulý týždeň pre Yahoo Finance Kathy Jones, hlavný stratég zo Charles Schwab.

Zvýší úrokové sadzby už v roku 2022?

,,Veľká diskusia je teraz o tom, ako rýchlo sa FED pohne v súvislosti so skutočným zvyšovaním sadzieb. Očakávania na trhu sa skutočne posunuli už smerom k rokom 2022 a 2023. To by bolo dosť agresívne tempo zvyšovania,” doplnila.

Jonesová inak povedané očakáva, že zvyšovanie úrokových sadzieb by  mohlo prísť skôr, než sa predpokladalo pred niekoľkými mesiacmi, kedy sa zmieňovali roky 2023 až 2024.

Aká bude reakcia trhu?

Otázne je, ako bude reagovať na stredajšie oznámenia FED samotný trh. Tempo rastu inflácie je príliš rýchle a preto si už aj americká centrálna banka  dobre uvedomuje, že s týmto problémom musí niečo robiť. Analytikov a obchodníkov začína viac zaujímať, ako ide FED riešiť infláciu, než to, kedy spomalí QE. Kým totiž predstavitelia FED a Ministerstva financií USA ešte nedávno hovorili o inflácii ako len o dočasnom probléme, ich rétorika sa v poslednej dobe mení.

A čo Bitcoin?

Bitcoin sa v prípade pálčivej otázky inflácie a vplyvu krokov centrálnych bánk na jeho cenu ocitá v  komplikovanej situácii. Jeho krátkodobú cenu totiž ovplyvňujú do značnej miery rizikoví investori, ktorí ak budú očakávať, že dôjde k turbulenciám u rizikovejších typov investícii, nebudú váhať s jeho predajom, čo môže spôsobiť prudký prepad. Na druhej strane má však Bitcoin čoraz viac investorov (skutočných osvojiteľov), ktorí práve v ňom vidia dlhodobý hedge voči zlým krokom centrálnych bánk vďaka tomu, že má jasne definovanú infláciu, ktorá je nemenná, keďže je decentralizovaný.

Isté je, že FED chce udržať akciové trhy nad vodou. Pravdepodobne teda zvolí len pomalé tempo uťahovania kohútikov, pričom odpoveď na to, kedy pristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb, s najväčšou pravdepodobnosťou nedá.

Ďalšie zaujímavé články

Rozhovor s tvorcami NFT série CzechPunks: Ako zaručia, že financie pôjdu na sľubované donate adresy?

Zabudnite na Tik Tok či Instagram. “Najhorúcejšia“ aplikácia súvisí s kryptomenami

3400 dolárov do kryptomeny Shiba Inu urobilo investorovi 1,55 miliardy USD

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.