Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Banka Citi: Bitcoin môže prísť o svoju dominanciu na trhu

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Investičná banka Citi sa domnieva, že v nasledujúcom desaťročí budeme sledovať rastúci dopyt po digitálnych aktívach, čo však môže viesť aj k tomu, že Bitcoin (BTC) stratí svoje dominantné postavenie na tomto trhu.

Podľa Citi môže ovplyvniť hodnotu Bitcoinu “rastúca využiteľnosť iných kryptomien“. Uviedol to globálny šéf Citi Ronit Ghose v rámci reportu “Future od Money”, ktorý sa venuje svetu v ére digitálnych aktív.

Bitcoin má podľa reportu inú hodnotu, ak je vnímaný ako platobný mechanizmus, a inú hodnotu, ak je vnímaný ako digitálne zlato. Ak by sa podľa Citi napokon stal funkčným platobným mechanizmom, jeho hodnota bude oveľa vyššia, než v prípade, že bude “len” digitálnym zlatom.

,,Schopnosť presúvať hodnotu, či už vo veľkých alebo malých sumách, ako nástroj pre platby za tovary a služby, to vytvára skutočnú hodnotu,” uviedol Ghose, ktorý však upozornil, že to sa s Bitcoinom zatiaľ nedeje. Dôvody sú zrejme – Bitcoin je na transakcie relatívne pomaly, nákladný a okrem toho jeho hodnota z dlhodobého hľadiska stale rastie, čo demotivuje ľudí používať ho ako platidlo (radšej ho držia a míňajú iné peniaze, pretože predpokladajú, že v budúcnosti bude ešte cennejší).

Na základe toho dospeli v Citi Bank k názoru, že dominancia Bitcoinu môže na trhu s kryptomenami postupne klesať. Kryptomeny ako Ethereum či Polakdot, ktoré prinášajú príležitosti pre rýchle platby a programovateľnosť, môžu byť čoraz populárnejšie. Okrem toho sa svet čochvíľa dočká digitalizovaných verzii fiatových peňazí od centrálnych bánk (CBDC).

Ghose na druhú stranu vyzdvihol decentralizáciu Bitcoinu a poukázal na to, že Bitcoin na rozdiel od potenciálnych CBDC nevytláča z hry nikoho, čo mu poskytuje úplne iný druh hodnoty, než budú kedykoľvek vedieť ponúknuť kryptomeny z dielne centrálnych bánk.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne