Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zhruba 7% bitocinov je pod kontrolou niekoľkých veľkých hráčov

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Nová štúdia firmy Nickel Digital Asset Management tvrdí, že približne jedno percento bitcoinov (BTC) majú pod kontrolou verejne obchodované spoločnosti. Ďalších zaokrúhlene šesť percent spravujú burzové bitcoinove ETP a rôzne uzavreté trusty.

Pokiaľ ide o verejne obchodované spoločnosti, ktoré držia na súvahe nejaké bitcoiny, štúdia uvádza, že v roku 2021 sledujeme rastúci trend ich počtu. Kým v roku 2020 ich pribudlo celkovo sedem, za necelú prvú polovicu tohoto roka sa pridalo ďalších osem.

19 spoločnosti sledovaných v tejto štúdii má celkovú trhovú kapitalizáciu ich akcii presahujúcu 1 bilión dolárov. 13 z nich sídli v Severnej Amerike, tri v Európe a zvyšné v Turecku, Hongkongu a Austrálii. Tými najznámejšími sú Microstrategy, Tesla či Square. Štúdia taktiež uvádza, že existuje ďalších 17 firiem, ktoré taktiež kúpili bitcoiny, no o presnom počte držaných BTC nie sú známe údaje (portál BitcoinTreasuries.net však tieto čísla uvádza pozn.red).

5,75% všetkých bitcoinov v obehu majú pod kontrolou bitcoinove ETP a trusty typu Grayscsle Bitcoin Trust (GBTC), Coinshares, 3iQ či Purpose Bitcoin ETF. Pri súčasnej cene bitcoinu spravujú bitcoiny v hodnote približne 43 miliárd dolárov. Tieto ETP a trusty sú v správe konkrétnych firiem, ktoré držia bitcoiny ako podkladové aktívum pre ich krytie. U inštitucionálnych investorov sú obľúbené, pretože v prípade využitia takéhoto produktu nemusia riešiť bezpečnú úschovu.

Hoci to zmieňovaná štúdia neuvádza, dopĺňame, že podľa portálu BitcoinTreasuries.net majú ďalších zhruba 1,8% bitcoinov pod kontrou súkromné firmy (neobchodované na burze) – patria medzi ne Block.One, The Tezoss Foundation, MT Gox či Stone Ridge Holdings Group. V prípade Mt.Gox ide o vyše 140 000 BTC, ktoré drží správca konkurznej podstaty tejto skrachovanej burzy, ktorá utrpela v roku 2014 najväčší hackerský útok v histórii kryptomien. Tieto bitcoiny sa majú použiť na vypletenie poškodeným klientom.

CEO firmy Nickel Anatoly Crachilov k štúdii poznamenal, že trend inštitucionálnej adopcie bitcoinu bude pokračovať, ak FED a ďalšie centrálne banky nezmenia svoju monetárnu politiku vedúcu k rastu inflácie. Tvrdí, že rastúcim počtom inštitúcii zapojených do bitcoinoveho trhu sa postupne zníži aj vysoká cenová volatiita najznámejšej kryptomeny.

So závermi Crachilova však nesúhlasia úplne všetci. Niektoré dáta – napríklad pravidelné reporty Coinshares, o ktorých sme písali včera, či skutočnosť, že aktuálne sa bitcoin obchoduje drahšie na spotových burzách, než u futures kontraktov, naznačujú, že inštitucionálny dopyt po bitcoine v posledných týždňoch výrazne oslabil.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne