Komisárka Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Hester Peirceová, ktorá je v kryptomenovej komunite známa aj pod prezývkou „Kryptomama“, pretože na rozdiel od jej kolegov má na kryptomeny pozitívny názor, tvrdí, že nie je za žiadne zásahy do trhu s kryptomenami, ktoré by mohli umelo zachraňovať krachujúce projekty.
Hester Peirecová, ktorá dlhodobo lobuje v prospech schválenia spotového Bitcoin ETF, povedala v rozhovore pre magazín Forbes, že krach rôznych kryptomien a kryptomenových platforiem, hoci je veľmi bolestivý, oddeľuje silné spoločnosti od slabých, čo je podľa nej zdravý jav.
,,Keď sú veci na trhu o niečo ťažšie, zistíte, kto v skutočnosti buduje niečo, čo má šancu vydržať dlhodobo a čo sa pominie,“ uviedla a dala jasne najavo, že nepodporuje žiadne záchranné balíky pre projekty, ktoré zle riadili svoje podnikanie a nadmerne riskovali.
,,Kryptomeny nemajú záchranný mechanizmus. Nechcem prísť a povedať, že sa pokúsime nájsť spôsob, ako vás zachrániť, pretože na to nemáme oprávnenie (SEC). Ale aj keby sme mali, nechcela by som, aby sme použili túto autoritu, naozaj musíme tieto veci nechať dohrať svoju hru.“
Tento komentár prichádza v čase, kedy sa mnoho platforiem v kryptopriemysle dostáva do vážnych problémov. Najväčšia kryptomenová burza Coinbase oznámila významné prepúšťanie 18% zamestnancov, škrty plánuje aj burza Gemini, nuž a na pokraji kolapsu je lending platforma Celsius či investičný fond Three Arrows Capital, pričom o problémoch sa špekuluje už aj v súvislosti s platformou BlockFi.
Sam Bankman-Fried chce slabších zachraňovať
Kým Hester Peirceová teda razí názor, že tieto firmy musia buď svoje problémy zvládnuť, alebo jednoducho opustiť trh, zakladateľ kryptomenovej burzy FTX Sam Bankman-Fried, ktorý patrí k najbohatším „mládencom“ v USA, si myslí čosi iné.
Líder burzy FTX v utorok na Twitteri informoval svojich vyše 706 900 followerov, že on a jeho burza vložia 250 miliónov dolárov do platformy BlockFi prostredníctvom revolvingového úveru, aby posilnili jej súvahu a podporili ju v náročnej situácii.
Stalo sa tak len pár dní po tom ako jeho ďalšia firma Almeda Research súhlasila s poskytnutím pôžičky pre Voyger Digital Ltd. vo výške 200 miliónov USDC a „revolvingovej úverovej linky“ vo výške 15 000 bitcoinov (vyše 400 miliónov dolárov), ktoré sa majú použiť v prípade potreby na ochranu majetku zákazníkov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Sam Bankman-Fried inak povedané razí teóriu, že v čase krízy je potrebné pomôcť slabším čím sa ochráni celý trh, pričom v rozhovore pre NPR povedal, že v minulosti takúto pomoc poskytli silnejší slabším aj v rámci tradičných finančných trhov.
Anthony Scaramucci, zakladateľ SkyBridge Capital, následne v rozhovore pre Bloomberg označil Sama Bankaman Frieda za nového „Johna Pierponta Morgana“, bývalého baróna z Wall Street, ktorý takýmto spôsobom zachraňoval systém počas bankovej paniky v roku 1907. ,,Zachraňuje trhy s kryptomenami tak ako to urobil pôvodný J.P. Morgan v kríze v roku 1907,“ vyhlásil.
Peirceová zo SEC s tým však nesúhlasí a tvrdí, že táto situácia je príležitosťou naučiť sa, ako sa trh správa v čase stresu. ,,Je to pre nás užitočné. Je to chvíľa, pri ktorej sa môžu použiť nielen účastníci trhu, ale aj regulačné orgány, aby sme lepšie pochopili, ako to celé funguje,“ dodala.
Zdroj: cointelegraph.com