Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Za Banksyho „Love is in the Air” môžete zaplatiť Bitcoinom alebo Ethereum

Článok

Banksy
twitter.com/DocumentingBTC/

Jedna z najznámejších aukčných spoločnosti na svete Sotheby‘s s 277-ročnou históriou v utorok oznámila, že začne akceptovať platby kryptomenami BitcoinEthereum za vystavené fyzické umenie a to už počnúc aukciou známeho umelca Banksyho s názvom “Love is in the Air”, ktorá sa uskutoční 12. mája.

Sotheby’s uviedla, že sa stáva prvou aukčnou sieňou na svete, ktorá umožní platbu za fyzické umenie kryptomenami. Prihadzovanie za umelecké diela síce bude stále prebiehať v amerických dolároch, ale konečná dohodnutá cena za dielo bude môcť byť prepočítaná do BTC alebo ETH, ktorými by sa zaň zaplatilo. Prípadnú platbu kryptomenami zastreší služba Coinbase Commerce.

,,S rastúcou adopciou digitálneho umenia a NFT tokenov spolu s našim zvýšením focusom na digitálne inovácie sme zaznamenali aj zvýšenú chuť medzi zberateľmi po plynulejších možnostiach platieb. Využitie Coinbase ako dôveryhodnej zmenárne je prirodzeným krokom a je v súlade s našim odhodlaním zlepšovať skúsenosti s nákupom našich klientov a vyvíjať nové spôsoby rozširovania našej klientskej základne,” uviedol k tejto novinke Stefan Pepe, technologický riaditeľ aukčnej spoločnosti Sotheby’s.

O možnosti zaplatiť za umelecké dielo Banksyho Bitcoinom či Ethereum hovoril v relácii Squawk Exclusive na CNBC aj generálny riaditeľ tejto firmy Charles Steward. ,,Už sme nad tým nejaký čas rozmýšľali. Aký je lepší spôsob predstavenia kryptomien než skrz ikonické maľby Banksyho?,” spýtal sa rečnícky.

Dielo s názvom “Love is in the Air“ namaľoval Bansky prvýkrát v roku 2003, no v rámci tejto aukcie bude predávaná verzia z roku 2005. Stvárňuje protestujúceho, ktorý namiesto tvrdého nebezpečného predmetu hádže kyticu kvetov. Predpokladá sa, že maľba by sa mohla predať za 3 až 5 miliónov dolárov, no vylúčená nie je ani vyššia čiastka. V marci Sotheby’s predala iné dielo tohto umelca s názvom “Game Changer” až za 23,1 milióna dolárov, hoci pôvodný odhad bol 4,8 miliónov USD (všetky výnosy smerovali pre britských zdravotníkov).

Predaj diela „Love is in the Air” je prvou možnosťou platiť na aukčnej sieti za fyzické umenie Bitcoinom alebo Ethereum, no Sotheby’s už v apríli zastrešovala trojdňovú aukciu digitálnych NFT tokenov na trhovisku NFT Nifty Gateway, ktorej celový výťažok bol 16,8 milióna dolárov. Najvyššia cena za predaný NFT bola až 1 444 444 USD.

Najznámejším doposiaľ predaným NFT tokenom je umelecké dielo “Everydays: The First 5000 Days” od Mikea “Beepleho” Winklemanna, ktoré sa predalo za 69,3 milióna dolárov. Ide o tretie najdrahšie umelecké dielo predané žijúcim umelcom a taktiež o dielo, ktoré ešte viac spopularizovalo novú mániu okolo NFT tokenov. DappRadar odhadol, že prvé tri mesiace roka 2021 priniesli NFT trhoviskám obrat v hodnote viac ako 1,5 miliardy dolárov.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Populárne