Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Whitepaper decentralizovanej bitcoinovej burzy tbDEX je na svete. Odhalil ho Jack Dorsey

Článok

trading
ZdroJ: Pexels.com

Zakladateľ a CEO firiem Twitter a Square Jack Dorsey zverejnil na svojom súkromnom Twitter profile odkaz na whitepaper bitcoinovej decentralizovanej burzy s názvom Square tbDEX. Tá by mala v určitých ohľadoch prinášať väčšiu decentralizáciu, než súčasné DEX fungujúce na smartchainoch typu Ethereum.

Za vývojom bitcoinovej decentralizovanej burzy stojí spoločnosť Square, ktorá realizuje v bitcoinovom ekosystéme viacero projektov – okrem DEX pre Bitcoin vyvíja aj vlastnú kryptomenovú hardvérovú peňaženku, hardvér a softvér pre “domácu ťažbu BTC” alebo v spolupráci s firmou Blockstream financuje projekt zelenej ťažby BTC skrz solárne panely.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Decentralizovaná bitcoinová burza tbDEX by na rozdiel od väčšiny existujúcich DEX mala fungovať na trustless modeli. Nebude mať žiadny governance token typu UNI (Uniswap na Ethereum) či CAKE (PancakeSwap na Binance Smart Chain) a teda ani žiadne “vedenie”. V tomto zmysle by mala byť decentralizovanejšia než existujúce riešenia ako sú DEXy na Ethereum, Binance Chain či Solana.

,,Navrhujeme riešenie, ktoré sa nespolieha na žiadnu federáciu pre riadenie oprávnení alebo prístup k sieti a ani nediktuje úroveň dôvery, ktorá je medzi protistranami požadovaná. Neexistuje ani žiadny governance (vládny) token. Namiesto toho protokol tbDEX umožňuje účastníkom vytvárať si dôveru priamo medzi sebou – vzájomne medzi sebou alebo sa dobrovoľne spoľahnúť na dôveryhodné tretie strany, ktoré ručia za protistranu. Poplatok za transakcie na platforme by určovať voľný trh.

Bez KYC to (zrejme) nepôjde

Vo whitepaperi sa však zároveň píše, že užívatelia tejto burzy budú musieť o sebe poskytnúť osobné údaje – teda KYC, aby boli splnené príslušné predpisy. Poskytovanie týchto KYC by malo prebiehať v závislosti od platných predpisov regiónov, z ktorých daní užívatelia pochádzajú. Pokiaľ ide o KYC zostáva však v súvislosti s tbDEX niekoľko otáznikov. Napríklad na webe coingape.com sa píše, že užívateľ, ktorý bude chcieť zostať v anonymite, si bude musieť za transakciu “priplatiť”. Tak či onak, nutnosť KYC vzďaľuje tento projekt od akýchsi „predstáv o dokonalej decentralizovanej burze“.

V popise tbDEX sa taktiež uvádza, že bude využívať blockchainové analytické nástroje, ktoré by mali umožniť sledovanie transakcií na platforme. Ide o kontroverznú tému, pretože tieto nástroje by pravdepodobne umožnili orgánov činným v trestnom konaní sledovať transakcie a spájať ich s ID užívateľov tejto decentralizovanej burzy. Zástanci tohto riešenia ho však obhajujú argumentom, že monitorovanie bitcoinových transakcií je nevyhnutné k prevencii nezákonných činnosti.

Bitcoinová DEX z dielne Sqaure by mohla zaujať obchodníkov aj vďaka funkcii spätného zúčtovania, ktorá vo väčšine existujúcich DEX neexistuje. Vo whitepaperi sa píše, že by potenciálne mohla zastaviť nevratné straty, ktoré utrpeli užívatelia počas nezvratných rug pullov existujúcich decentralizovaných búrz.

Čakajú na reakcie BTC komunity

Square v súčasnosti sleduje reakcie bitcoinovej komunity na zverejnený whitepaper. Nie je zrejmé, či podľa nich pristúpi k úpravám, alebo DEX uzrie svetlo sveta vo forme, ako je popísaný v tomto dokumente.

Keď Dorsey prvýkrát odhalil svoje plány na vytvorenie DEX na Bitcoine mnohí kritici z radov Ethereum a iných smartchainov tvrdli, že je to zbytočné a takýto DEX na Bitcoine nebude fungovať, pretože Bitcoin podporuje smart kontrakty len v oklieštenej forme. Jack Dorsey však verí, že práve otvorená a decentralizovaná architektúra Bitcoinu je pre DEX ideálna.

Možnosti bitcoinovej DEX z dielne firmy Square by mohla rozšíriť aj nedávna aktualizácia Bitcoinu s názvom Taproot, ktorá vylepšuje niektoré možnosti smart kontraktov na BTC. Funkcie Taprootu bude od 1. decembra využívať aj veľmi populárna platobná aplikácia Cash App, ktorá je taktiež dielne Square.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.