Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

V oblasti stakingu dominujú kryptomeny Cardano a Polkadot

Článok

Cardano
Pixabay.com

Podľa čerstvých dát od StakingRewards je kryptomenou s najväčším hodnotou uzamknutých mincí v dolárovom vyjadrení Cardano (ADA). Darí sa však aj konkurenčnému Polkadot (DOT).

Portál StakingRewards, ktorý sa venuje problematike stakingu, uvádza, že aktuálne má Cardano (ADA) uzamknutých v rámci stakingu viac než 73% v súčasnosti existujúcich ADA mincí. Ich hodnota je približne 28 miliárd dolárov. Podľa odhadov Staking Rewards sa stake ADA zhodnocuje ročne o 7,27%.

Na druhom mieste je Polkadot (DOT), ktorého uzamknuté mince predstavujú hodnotu 23,8 miliardy dolárov. Azda ešte dôležitejším údajom je však to, že aktuálne sa do stakingu zapája takmer 65% všetkých mincí DOT. Polkadot má pomerne vysokú infláciu, čo kompenzuje vyšším stakeom až na súčasnej odhadovanej úrovni 13,11% ročne.

Tretia priečka patrí projektu Solana (SOL), ktorého hodnota uzamknutých mincí SOL číní niečo vyše 10 miliárd dolárov. Uzamknutých je 62% mincí v obehu a odhadovaný ročný stake je v súčasnosti 11,22%.

Na štvrtom mieste je Ethereum 2.0, čiže Ethery, ktoré sa uzamkli na Beacon chaine a čakajú na prechod Ethereum na novú generáciu Ethereum 2.0 postavenú na Proof of Stake konsenze. Hodnota týchto Etherov činí 8,86 miliardy dolárov, no zatiaľ predstavujú len 3,34% celkovej ponuky ETH (ostatné Ethery sú naďalej na prvej generácii Ethereum fungujúcej na konsenze Proof of Work). Zamknutie mincí ETH aktuálne vynáša ročný stake okolo 7,54%.

Prvú päťku následne uzatvára projekt Avalanche, u ktorého je uzamknutých viac ako 8 miliárd dolárov. Ide však až o 77% mincí AVAX v obehu, čo je z prvej päťky vôbec najviac. Odhadovaný stake pri ročnom uzamknutí mincí je okolo 5%.

Miera uzamknutých mincí v rámci stakingu vyjadruje jednak dôveru investorov v daný projekt, ale aj mieru decentralizácie projektu. Podmienky zapojenia sa do stakingu sú však rôzne. Kým u Cardano nie sú časovo obmedzené, čo znamená, že mince ADA môžu držitelia vybrať zo svojej peňaženky kedykoľvek, v prípade Polkadot existujú časové obmedzenia a napríklad v prípade stakingu Ethereum budú tieto mince k dispozícii ich majiteľom až po spustení éry Ethereum 2.0.

Zdroj: stakingrewards.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne