Hoci prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla v El Salvador je v bitcoinovej komunite vnímané ako pozitívny krok smerom k väčšej adopcii najznámejšej kryptomeny, časť obyvateľov tejto malej juhoamerickej krajiny vyjadrilo vážne znepokojenie z rizík, ktoré Bitcoin predstavuje pre miestnych obyvateľov.
Protesty, ktoré sa konali v El Salvador tento týždeň zorganizovali demonštranti známy pod názvom “Popular Resistance and Rebellion Block”, ktorí patria medzi hlasných kritikov vlády prezidenta Nayiba Bukeleho. Pridali sa k nim aj zákonodarcovia Anabel Belloso a Dina Argueta, ktorí patria medzi opozíciu súčasnej vlády. Niektoré média informovali, že protestu sa zúčastnili stovky demonštrantov, no iné zábery naznačujú, že išlo skôr o desiatky ľudí.
RT @SusanaPenate: Miembros del Bloque de Resistencia y Rebeldía Popular llegaron a presentar una propuesta de derogar la Ley Bitcoin. Salen a recibirlos Dina Argueta y Anabel Bellosopic.twitter.com/CXFLDW4tsr
— Diario El Mundo (@ElMundoSV) July 20, 2021
Požiadavkou protestu bolo zrušenie zákonu o legalizácii Bitcoinu v El Salvador ako zákonného platidla. Demonštranti sa boja v súvislosti s Bitcoinom viacerých rizík, medzi ktorými zmienili aj vysokú cenovú volatilitu BTC, pričom investíciu do Bitcoinu označili za hranie lotérie. Hazard má byť podľa nich dobrovoľným aktom a nie vec vyžadovaná zákonom.
Hundreds of reports about protesters against Bitcoin in El Salvador, which makes it seem like a huge protest.
In reality, there were just 10-15 individual protesters at most haha… pic.twitter.com/lNP5Qhg4y3
— Carl From The Moon (@TheMoonCarl) July 25, 2021
Kým tento argument demonštrantov je minimálne diskutabilný, pretože podľa dlhodobých štatistík je Bitcoin ako investícia výrazne ziskový, druhý argument poukazuje na vážnejší problém, ktorý nemožno úplne ignorovať. Protestujúci Salvadorčania sa totiž boja, že Bitcoin sa v tejto krajine stane nástrojom bohatých ľudí spriaznených so súčasnou vládou, skrz ktorý sa budú prať špinavé peniaze.
,,Podnikatelia, ktorí vložili svoj kapitál do Bitcoinu nebudú platiť dane zo svojich príjmov. Okrem toho vláda za použitia Bitcoinu minie milióny dolárov z daní platených ľuďmi. Bitcoin uľahčí verejnú korupciu a obchody s drogami, zbraňami, bielym mäsom, či prospeje vydieračom a daňovým podvodníkom. Spôsobí to taktiež menový chaos. Zasiahne to platy, dôchodky a úspory ľudí, zničí to mnoho malých a stredných podnikov a ovplyvní rodiny s nízkymi príjmami,” tvrdia protestujúci.
Zákon o Bitcoine bol v El Salavador už schválený, no do platnosti sa dostane až 7. septembra. Podľa realizovaných prieskumov je zatiaľ zrejme, že obyvatelia tejto krajiny Bitcoinu príliš nerozumejú. Dokonca mnohí ho považujú za cenný kov podobný zlatu. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.
Je nutné priznať, že prezident Nayib Bukele a jeho vláda nemajú v západnom svete najlepšiu povesť pre niektoré autoritatívne kroky z minulosti. Aj preto je minimálne otázne, do akej miery Bukele má seriózny záujem využiť Bitcoin v prospech samotnej krajiny a do akej miery môže byť využitý pre upevnenie jeho moci a v prospech jemu spriaznených ľudí. To ukáže naozaj len čas.
Zdroj: cointelegraph.com