Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

V El Salvador sa protestovalo proti Bitcoinu. Ľudia sa boja, že bude nástrojom na pranie špinavých peňazí

Článok

El Salvador protest
Twitter.com, Reddit

Hoci prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla v El Salvador je v bitcoinovej komunite vnímané ako pozitívny krok smerom k väčšej adopcii najznámejšej kryptomeny, časť obyvateľov tejto malej juhoamerickej krajiny vyjadrilo vážne znepokojenie z rizík, ktoré Bitcoin predstavuje pre miestnych obyvateľov.

Protesty, ktoré sa konali v El Salvador tento týždeň zorganizovali demonštranti známy pod názvom “Popular Resistance and Rebellion Block”, ktorí patria medzi hlasných kritikov vlády prezidenta Nayiba Bukeleho. Pridali sa k nim aj zákonodarcovia Anabel Belloso a Dina Argueta, ktorí patria medzi opozíciu súčasnej vlády. Niektoré média informovali, že protestu sa zúčastnili stovky demonštrantov, no iné zábery naznačujú, že išlo skôr o desiatky ľudí.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Požiadavkou protestu bolo zrušenie zákonu o legalizácii Bitcoinu v El Salvador ako zákonného platidla. Demonštranti sa boja v súvislosti s Bitcoinom viacerých rizík, medzi ktorými zmienili aj vysokú cenovú volatilitu BTC, pričom investíciu do Bitcoinu označili za hranie lotérie. Hazard má byť podľa nich dobrovoľným aktom a nie vec vyžadovaná zákonom.

Kým tento argument demonštrantov je minimálne diskutabilný, pretože podľa dlhodobých štatistík je Bitcoin ako investícia výrazne ziskový, druhý argument poukazuje na vážnejší problém, ktorý nemožno úplne ignorovať. Protestujúci Salvadorčania sa totiž boja, že Bitcoin sa v tejto krajine stane nástrojom bohatých ľudí spriaznených so súčasnou vládou, skrz ktorý sa budú prať špinavé peniaze.

,,Podnikatelia, ktorí vložili svoj kapitál do Bitcoinu nebudú platiť dane zo svojich príjmov. Okrem toho vláda za použitia Bitcoinu minie milióny dolárov z daní platených ľuďmi. Bitcoin uľahčí verejnú korupciu a obchody s drogami, zbraňami, bielym mäsom, či prospeje vydieračom a daňovým podvodníkom. Spôsobí to taktiež menový chaos. Zasiahne to platy, dôchodky a úspory ľudí, zničí to mnoho malých a stredných podnikov a ovplyvní rodiny s nízkymi príjmami,” tvrdia protestujúci.

Zákon o Bitcoine bol v El Salavador už schválený, no do platnosti sa dostane až 7. septembra. Podľa realizovaných prieskumov je zatiaľ zrejme, že obyvatelia tejto krajiny Bitcoinu príliš nerozumejú. Dokonca mnohí ho považujú za cenný kov podobný zlatu. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Je nutné priznať, že prezident Nayib Bukele a jeho vláda nemajú v západnom svete najlepšiu povesť pre niektoré autoritatívne kroky z minulosti. Aj preto je minimálne otázne, do akej miery Bukele má seriózny záujem využiť Bitcoin v prospech samotnej krajiny a do akej miery môže byť využitý pre upevnenie jeho moci a v prospech jemu spriaznených ľudí. To ukáže naozaj len čas.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.