Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

V El Salvador sa protestovalo proti Bitcoinu. Ľudia sa boja, že bude nástrojom na pranie špinavých peňazí

Článok

El Salvador protest
Twitter.com, Reddit

Hoci prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla v El Salvador je v bitcoinovej komunite vnímané ako pozitívny krok smerom k väčšej adopcii najznámejšej kryptomeny, časť obyvateľov tejto malej juhoamerickej krajiny vyjadrilo vážne znepokojenie z rizík, ktoré Bitcoin predstavuje pre miestnych obyvateľov.

Protesty, ktoré sa konali v El Salvador tento týždeň zorganizovali demonštranti známy pod názvom “Popular Resistance and Rebellion Block”, ktorí patria medzi hlasných kritikov vlády prezidenta Nayiba Bukeleho. Pridali sa k nim aj zákonodarcovia Anabel Belloso a Dina Argueta, ktorí patria medzi opozíciu súčasnej vlády. Niektoré média informovali, že protestu sa zúčastnili stovky demonštrantov, no iné zábery naznačujú, že išlo skôr o desiatky ľudí.

Požiadavkou protestu bolo zrušenie zákonu o legalizácii Bitcoinu v El Salvador ako zákonného platidla. Demonštranti sa boja v súvislosti s Bitcoinom viacerých rizík, medzi ktorými zmienili aj vysokú cenovú volatilitu BTC, pričom investíciu do Bitcoinu označili za hranie lotérie. Hazard má byť podľa nich dobrovoľným aktom a nie vec vyžadovaná zákonom.

Kým tento argument demonštrantov je minimálne diskutabilný, pretože podľa dlhodobých štatistík je Bitcoin ako investícia výrazne ziskový, druhý argument poukazuje na vážnejší problém, ktorý nemožno úplne ignorovať. Protestujúci Salvadorčania sa totiž boja, že Bitcoin sa v tejto krajine stane nástrojom bohatých ľudí spriaznených so súčasnou vládou, skrz ktorý sa budú prať špinavé peniaze.

,,Podnikatelia, ktorí vložili svoj kapitál do Bitcoinu nebudú platiť dane zo svojich príjmov. Okrem toho vláda za použitia Bitcoinu minie milióny dolárov z daní platených ľuďmi. Bitcoin uľahčí verejnú korupciu a obchody s drogami, zbraňami, bielym mäsom, či prospeje vydieračom a daňovým podvodníkom. Spôsobí to taktiež menový chaos. Zasiahne to platy, dôchodky a úspory ľudí, zničí to mnoho malých a stredných podnikov a ovplyvní rodiny s nízkymi príjmami,” tvrdia protestujúci.

Zákon o Bitcoine bol v El Salavador už schválený, no do platnosti sa dostane až 7. septembra. Podľa realizovaných prieskumov je zatiaľ zrejme, že obyvatelia tejto krajiny Bitcoinu príliš nerozumejú. Dokonca mnohí ho považujú za cenný kov podobný zlatu. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Je nutné priznať, že prezident Nayib Bukele a jeho vláda nemajú v západnom svete najlepšiu povesť pre niektoré autoritatívne kroky z minulosti. Aj preto je minimálne otázne, do akej miery Bukele má seriózny záujem využiť Bitcoin v prospech samotnej krajiny a do akej miery môže byť využitý pre upevnenie jeho moci a v prospech jemu spriaznených ľudí. To ukáže naozaj len čas.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne