Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažiari kryptomien majú podiel na 2% ročnej spotreby ruskej energie

Článok

Rusko
Zdroj: Pixabay.com

Ruská vláda odhaduje, že ťažiari kryptomien spotrebujú ročne približne 2% celkovej ruskej energie. Ťažba kryptomien v Rusku pritom spadá do akejsi šedej zóny, čo znamená, že nie je oficiálne zakázaná, no nespadá do pôsobnosti žiadneho zákona, čo môže byť pre budúcnosť tohto priemyslu rizikové. 

Podiel spotreby energie pri ťažbe kryptomien podľa ruskej vlády prevýšil poľnohospodársky sektor, čo nahráva ďalšiemu úsiliu o skorú finalizáciu regulačného rámca pre tento sektor.

,,Viete, ako výrazne sa ťažba kryptomien podieľa na celkovej mape výroby energie v našej krajine? Je to z viac ako 2%. To je viac, než náklady na poľnohospodárstvo. Nemôžeme konať inak, než uznať ťažbu v tomto zmysle ako priemyslovú činnosť alebo priemysel,“ skonštatoval Vasilij Shpak, námestník ruského ministerstva obchodu a priemyslu.

Výzvy k regulácii odvetvia ťažby BTC a iných kryptomien v Rusku prichádzajú len pár dni potom, ako ruskí zákonodarcovia predstavili aktualizovanú verziu zákona o ťažbe kryptomien. Tá odstránila dva pododiely  – povinnosť prevádzkovateľov ťažby pripojiť sa do zvláštneho registra a jednoročnú daňovú amnestiu resp. daňové prázdniny, pre tých, ktorí tak spravia.

Centrálna banka chce ťažbu stále zakázať

Kým ministerstvo financií a všeobecne ruská vláda sa stavia k téme ťažby kryptomien zdá sa pozitívne a vníma tento priemysel ako sektor, ktorý by mohol priliať do štátneho rozpočtu ďalší kapitál, ruská centrálna banka stále trvá na zákaze ťažby. Zaujímavé však je, že už mení názor pokiaľ ide o platby kryptomenami, čo naznačila šéfka ruskej centrálnej  banky Elvira Nabiullina. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že kryptomeny by podľa nej mohli pomôcť  Rusku s obchádzaním sankcií.

Rusko zvažuje používanie kryptomien na medzinárodné platby

Ruskí ťažiari sú na 6. mieste z pohľadu hashrate

Podľa najnovšej štúdie Cambridge University má Rusko podiel na približne 4,7% celosvetového hashrate BTC, čo ho radí na 6. priečku. Pri predošlej aktualizácii zo záveru roka 2021 bolo na tretej pozícii s 11% podielom. Geografické rozpoloženie ťažby BTC v májovom vydaní ovplyvnil najmä čínsky „návrat na scénu“, kdeže  podľa najnovších dát má Čína podiel na 21% hashrate, hoci ťažba BTC v tejto krajine je oficiálne zakázaná.

Čínska ťažba Bitcoinu sa vracia na scénu – v poradí je hneď za USA

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.