Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čínska ťažba Bitcoinu sa vracia na scénu – v poradí je hneď za USA

Článok

Bitcoin ťažba
Zdroj: Unsplash.com

Najnovšia štúdia odhaľuje, že napriek čínskemu vládnemu zákazu ťažby kryptomien v máji 2021 sú ťažiari BTC na pevninskej Číne stále dôležitou súčasťou bitcoinového ekosystému a podľa odhadov majú pod kontrolou 21,1% celkového hashrate, teda výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC.

Pred zákazom ťažby BTC v Číne mali čínski ťažiari pod kontrolou viac než 50% hashrate (niektoré odhady hovorili až o vyše 65%), no keď čínska vláda v máji 2021 túto činnosť striktne zakázala, celosvetový hashrate BTC sa prepadol o zhruba polovicu, čo bol dostatočný dôkaz, že značná časť týchto subjektov naozaj vypla svoje stroje z obáv prísnych reštrikcii.

Následná štúdia z dielne Cambridge University odhadla, že novým lídrom z pohľadu geografického rozpoloženia ťažby BTC sa stali Spojené štáty americké (vyše 35% podiel), za ktorými nasledoval KazachstanRusko s 18% resp. 11% podielom, s tým, že Čine po novom pridelila 0% podiel.

Cambridge University v rámci svojho Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Indexu (CBECI) však tieto dáta teraz aktualizovala a vyplýva z nich, že Čína sa vrátila do rebríčku a hneď sa vyšvihla na druhé miesto s 21,1% podielom. Spojené štáty svoj podiel ešte navýšili na 37,8% hashrate a na treťom mieste je Kazachstan s 13,2% podielom.

Poradie krajín s najvyšším hashrate k januáru 2022 podľa Cambridge indexu:

  • USA 37,8%
  • Čína 21,1%
  • Kazachstan 13,2%
  • Ostatné 9%
  • Kanada 6,5%
  • Rusko 4,7%
  • Nemecko 3,1%
  • Malajzia 2,5%
  • Írsko 2%

Čínska ťažba sa v skutočnosti nikdy úplne neskončila

Podľa Alexandera Neumuellera z Cambridge University sú nové dostatočným dôkazom pre konštatovanie, že ťažba BTC v Číne v skutočnosti nikdy úplne neskončila, hoci oficiálne povolená nie je. ,,Naše údaje empiricky potvrdzujú tvrdenia odborníkov z odvetvia, že ťažba BTC v tejto krajine stále prebieha. Hoci ťažba BTC v Číne je ďaleko od svojich bývalých výčin, zdá sa, že krajina stále hosti približne jednu pätinu celosvetového hashrate.“

Nové dáta vypovedajú o tom, že podiel na hashrate mierne klesol Kazachstanu a to z 18% na 13,2% a že Ruská federácia vypadla z TOP3 a zaradilo sa až na 6. priečku. To môže byť prekvapujúce vzhľadom na súčasné dianie v Rusku, ktoré začalo naznačovať vzhľadom na globálne ekonomické sankcie bližší vzťah k decentralizovanému BTC. Z Ruska zároveň medzičasom prišlo niekoľko správ naznačujúcich, že ťažba BTC môže mať vládnu podporu.

Pri rozmenení dát na drobné možno vyčítať, že najvýraznejšia ťažba BTC prebieha v amerických štátoch Georgia, Texas a Kentucky, ktoré majú dokopy podiel na viac než polovici ťažby v USA – Georgia s 32% podielom v USA by aj sama o sebe patrila k najväčším celosvetovým ťažiarom BTC. Cointelegraph dopĺňa, že nemalý význam má však aj ťažba v New Yoeku, Kalifornii, Severnej Karolíne či vo Washingtone.

Cambridge pripravuje svoje analýzy k ťažbe BTC v spolupráci so štyrmi hlavnými  ťažobnými poolmi BTC.com, Poolin, ViaBTC a Foundry. Podľa webovej stránky veľkosť vzorky pre analyzované údaje o ťažobnom fonde sa od vydania ťažobnej mapy BTC v roku 2019 pohybovala v rozmedzí 32-38% celosvetového hashrate.

,,Neustále hľadáme spôsoby, ako zlepšiť naše údaje, aby sme zlepšili spoľahlivosť našich odhadov. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je privítať ďalšie ťažobné pooly, takže sme povzbudili ostatné ťažobné združenia a požiadali ich, aby sa zapojili,“ dodal vedúci projektu CBECI.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.