Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

fork-bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Bitcoin z pohľadu ceny zažíva turbulentné obdobie. Zdá sa však, že nad vodou ho držia dlhodobí hodleri. Viac ako 60% všetkých bitcoinov, ktoré boli doposiaľ vyťažené, sa nepohlo už viac než rok. Upozornil na to analytik Rhythm. Ak vás téma zaujala, podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.

Mnoho analytikov označuje blížiaci sa halving, ktorý zníži odmenu pre ťažiarov BTC o polovicu, za hlavný spúšťač dlhodočakávaného bitcoinového bullrunu.  Nie všetci s tým však súhlasia. Podľa Jasona Williamsa z Morgan Creek Digital nebude mať halving na cenu bitcoinu žiadny vplyv a nie je jediný, kto si to myslí. Viac sa dočítate tu.

Podľa bývalého CTO americkej kryptozmenárne Coinbase Balejiho Srinvasana je Bitcoin najlepšou technologickou investíciou tejto dekády, ktorej sa nevyrovnajú ani Uber, AirBnb či Snapchat. Podrobnosti sme zhrnuli tu.

Bitcoin opäť prepisoval historické štatistiky. Cez týždeň bola v podobe 21 bitcoinových transakcií realizovaná v priebehu hodiny transakcia vyše 9 miliárd amerických dolárov a to za poplatky menej než 15 dolárov. Transakcie mala na svedomí podľa všetkého burza Bittrex. Viac sa dozviete tu.

Veľmi pozitívnou správou pre adopciu technológie Lightning Network (LN), ktorá rieši problémy so škálovateľnosťou Bitcoinu, je oznámenie burzy Bitfinex o tom, že LN implementuje do svojich služieb. Bitfinex sa stane od decembra vôbec prvou veľkou burzou s kryptomenami, ktorá umožní výbery a vklady pomocou tejto technológie. Viac sa dočítate v tomto článku.

Americkí mileniáli podľa brokerského giganta Charles Schwab dôverujú investíciám do Bitcoinu viac, než investíciám do Netlixu, Microsoftu či Uberu. Bitcoin je u nich celkovo piatou najobľúbenejšou investíciou v tomto roku. Viac sa dočítate tu.

Podľa španielskeho vývojára Josého Feminísasa Canuela sú ťažko zapamätateľné bitcoinové adresy, ktorú sú podľa neho určené pre počítače, nie pre ľudí, veľkým problémom pre rýchlejšiu adopciu Bitcoinu. Preto vyvinul bitcoinovú peňaženku, ktorá adresy “zľudšťuje”, čo by malo pomôcť k rýchlejšej adopcii a zvyku na BTC transakcie u menej technicky zdatných užívateľov. Viac sa o tejto z nášho pohľadu dôležitej novinke dočítate tu.

Altcoiny

Kryptomena Litecoin (LTC) by sa mohla začať výraznejšie odlišovať od Bitcoinu. Popredný vývojár kryptomeny Grin David Brukett totiž informoval, že výrazne pokročil v pláne implementovania technológie MimbleWimble do LTC, čo umožní používateľom „digitálneho striebra” odosielať dôverné transakcie so zameraním na ochranu súkromia.

Spoločnosť Microsoft uzavrela spoluprácu s firmou Enjin, ktorá stojí za kryptomenou Enjin Coin (ENJ). Enjin Coin je postavený na blockchaine Ethereum, čo podľa portálu CryptoSlate naznačuje, že Microsoft sa postupne stáva najväčším korporátnym podporovateľom blockchain riešení postavených na Ethereum ekosystéme. Viac sme o tom napísali tu.

OneCoin, jedna z najznámejších ponzi schém histórie kryptomien, zdá sa definitívne kapituluje, keďže najnovšie mu zrušili aj internetovú doménu. Podvod stál investorov vyše 4 miliardy dolárov. Zadržaný spoluzakladateľ Konstantin Ignatov čelí hrozbe 90-ročnej väzby. Viacerí jeho komplici sú ešte na úteku a aj tak stále existujú stovky, ba tisíce ľudí, ktorí OneCoinu naďalej fanaticky veria.

Spoločnosť Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, realizovala cez týždeň zo svojej escrow peňaženky dve transakcie v celkovej hodnote 219 miliónov dolárov. Následne ich presunula naspäť, tentokrát však v troch transakciách.

Kryptomena Monero (XMR) má za sebou úspešný hardfork s názvom RandomX, ktorý by mal obmedziť možnosť ťažby XMR cez ASIC minery. Otázne je, ako dlho bude nová aktualizácia voči ASIC-om rezistentná. Vitalik Buterin z Ethereum nedávno priznal, že algoritmy odolné voči ASIC-om majú len obmedzenú životnosť.

Burza Binance začne od 4. decembra podporovať staking kryptomeny Tezos. Odmeny budú vypočítane na základe denne realizovaných spapshotov a distribuované budú raz mesačne vždy pred 20. dňom daného mesiaca. Staking Tezos podporuje aj Coinbase.

Mali by ste vedieť

  • Nemecká banka Deutshe Bank zverejnila štúdiu, ktorá konštatuje, že kryptomeny majú veľkú šancu nahradiť do roku 2030 fiatové meny.
  • Kelly Loefflerová, ktorá je riaditeľkou Bakkt, sa dostala do amerického senátu za štát Georgia. Medzi zákonodarcami sa tak ocitla ďalšia osoba, ktorá je pozitívne naklonená kryptomenám
  • Najavšími burzami podľa návštevnosti na základe dát spoločnosti Alexa, ktorú vlastní Amazon, sú Binance, Coinbase, Bitfinex, ByBit a BitMex. Viac sa dozviete tu.
  • Americkí regulátori opäť varovali pred rizikami, ktoré prinášajú kryptomeny a stablecoiny. Pod vyhlásenie sa podpísali Minister financií a aj šéfovia SEC a CFTC. V tomto článku sme o tom napísali viac.
  • Známy propagátor Bitcoinu Andreas Antonopoulos bol požiadaný americkou firmou Intuit, aby odstránil propagáciu kryptomien z jeho stránok. Andreas sa však rozhodol inak. Písali sme o tom tu.
  • Blockchain vraj môže firmám v západnej Európe ušetriť 450 miliárd dolárov vďaka vylepšeniam v oblasti dodávateľských reťazcov. Tvrdí to štúdia švajčiarskej spoločnosti Insolar
  • Futbalový klub Juventus Turín predstavil fanúšikovský token, ktorý môžu priaznivci “Starej dámy” využiť na hlasovanie o rôznych klubových záležitostiach
  • Dánsky súd rozhodol v prospech banky Nordea, ktorá zakázala svojim zamestnancom nakupovať Bitcoin a iné kryptomeny. Kuriózne je, že jej derivátové kryptomenové produkty od Nordea sú vraj v poriadku.
  • Čína začala skrz svoj firewall blokovať prístup na najznámejší explorer blockchainu Ethereum s názvom EtherScan.
  • Francúzska centrálna banka bude už budúci rok testovať digitálne euro. Malo by byť zatiaľ zamerané len na inštitucionálne používanie. S retailom sa zatiaľ nepočíta.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.