Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Čínske ministerstvo priemyslu a informačnej technológie CCID zverejnilo v poradí už svoj štrnásty rating kryptomien. Bitcoin sa opäť nedostal ani do prvej desiatky, skončil až jedenásty. CCID hodnotí kryptomeny podľa troch základných kritérií. Bitcoin vyhral v jednej z nich. Viac sa dočítate v tomto článku.

Čínsky rating kryptomien: Prvé miesto nezmenené, Bitcoin stále nízko

Nedávny prudký nárast ceny bitcoinu o 43%, ktorý bol historicky najvýraznejším jednodňovým nárastom hodnoty BTC od mája 2011, bol podľa známeho propagátora investícii do zlata Petera Schiffa plánovaný takzvanými bitcoinovými veľrybami. Tie podľa neho takto “nakŕmili” bitoinových hodlerov, aby zostali verní Bitcoinu a nezačali ho predávať. Veľryby tak môžu pokračovať v ukrajovaní si svojich ziskov.

Bitcoin vo štvrtok oslávil 11. výročie vzniku Bitcoin Whitepaper, slávneho dokumentu, ktorý popísal túto decentralizovanú sieť. Viac sa dozviete tu.

Známy krypto analytik Willy Woo publikoval na Twitteri príspevok, v ktorom vyzdvihol význam prvej žiadosti o Bitcoin ETF zo strany bratov WInklevossovcov. Ich podanie na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu z roku 2017 zásadným spôsobom ovplyvnilo volatilitu Bitcoinu, ktorá mala od roka 2012 klesajúcu tendenciu.

Ruská mining firma Russian Mining Company (RMC), ktorú vlastní miestny internetový ombudsman, má v pláne vytvoriť novú farmu na ťažbu bitcoinu s ambíciou pokrývať až 20% celosvetovej ťažby najznámejšej kryptomeny. Jej majiteľ Dmitrij Marinčev má blízko ku Kremľu, no v minulosti ho kritizoval napríklad za blokovanie služby na zasielanie šifrovaných správ Telegram.

Altcoiny

Najznámejší predstaviteľ Ethereum Vitalik Buterin sa spýtal komunity, za akých okolností by súhlasili s drastickým zásahom do blockchainu Ethereum v podobe zvrátenia už realizovaných transakcií. Malo by ísť o hypoteticky zásah v prípade veľkého hacku, ktorým by boli poškodení mnohí držitelia ETH. Komunita mu dala jasný signál, že by s niečím takým v žiadnom prípade nesúhlasila. Viac sa dočítate tu.

Buterin dostal od Ethereum komunity jasnú odpoveď na možnosť zvrátenia predošlých transakcií

Kryptomena XRP zaznamenala v priebehu tohto týždňa výrazný – viac než dvojnásobný nárast denných transakcií, ktoré aktuálne atakujú historické maximá z konca roka 2017. O možných dôvodoch a bullish predikciách pre cenu XRP sa dočítate tu.

5 krajín Európskej únie – Nemecko, Holandsko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko – sa postavili plánovanej kryptomene Facebooku Libra. Chcú presadiť, aby bola zakázaná v rámci celej EÚ. Podrobnosti sme zhrnuli v tomto článku.

5 krajín Európskej únie sa postavilo Libre. Chcú ju zakázať

Kým Nemci sú proti Libre, nemecké banky v rámci asociácie Bankenveerband reprezentujúcej viac ako 200 súkromných komerčných bank, lobujú za to, aby vznikla kryptomena Európskej únie kontrolovaná centrálnou bankou ECB.

V úvode týždňa sa objavila správa, že väčšinu hashrate Bitcoin Cash mal pod kontrolou vyše 24 hodín jeden jediný miner, čo výrazne spochybnilo bezpečnosť celej siete tejto kryptomeny.

Prechádzajúci týždeň avizoval šéf Tronu (TRX) Justin Sun oznámenie obrobskej novinky v podobe spolupráce s veľkou spoločnosťou s trhovou hodnotou vyše 100 miliárd dolárov. Napokon sa ukázalo, že ide o Samsung, ktorý sa rozhodol pridať do svojho blockchain rozhrania Keystore podporu pre Tron Dapps a support pre APIs, ktoré podporujú TRX transakcie.

Významný predstaviteľ čínskej ekonómie Huang Qifan, ktorý je podpredsedom Čínskeho centra pre medzinárodné hospodárske výmeny (CCIE), je presvedčený, že Čínska centrálna banka vyhrá preteky o prvú digitálnu menu vydanú centrálnou bankou.

Mali by ste tiež vedieť

  • Burza BitMex šokujúcim spôsobom poslala do sveta databázu emailov jej zákazníkov, ktorí tak čelia bezpečnostnému riziku. Okrem toho bol hacknutý aj účet BitMEXU na Twitteri. Útočníci na ňom zverejnili status naznačujúci skorý hack burzy.
  • Praha patrí medzi mestá s najväčším počtom prevádzok akceptujúcich platbu bitcoinom, respektíve inými kryptomenami. Vyplýva to z údajov CoinMap a Icodata.io. Jednonožným lídrom je však hlavné mesto Slovinska Ľubľana. Viac sa dočítate tu.
  • Veľa sa hovorilo o zmene postoja Číny ku kryptomenám. Objavili sa však aj varovné články informujúce, že záujem Číny aplikovať technológiu blockchain v národnom hospodárstve nemusí znamenať, že budú podporované aj samotné kryptomeny.
  • Zaujímavý prieskum, ktorý inicioval portál CryptoSlate, zistil, že drvivá väčšina Američanov nevie, kto ovláda FED, čiže americkú centrálnu banku. Viac sa dočítate tu.
  • Spoločnosť Bakkt, ktorá minulý mesiac konečne spustila trading Bitcoin futures kontraktov viazaných na reálne BTC, plánuje v úvode roka 2020 spustiť vlastnú mobilnú aplikáciu, ktorou sa bude dať platiť bitcoinami priamo u maloobchodných predajcov. Všetko by malo začať spoluprácou so Starbucks.
  • Čínsky mining giganti Canaan CreativeBitmain majú záujem stať sa verejne obchodovanými spoločnosťami na americkom trhu. Obe firmy mali podať žiadosť na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu. V prípade Canaan Creative ide o oficiálne potvrdenú žiadosť, kým v prípade Bitmainu zatiaľ len o neoficiálne správy.
  • Nemecký parlament vydal stanovisko, v ktorom skonštatoval, že bitcoiny nie je reálnym peniazmi, pretože Bitcoin spĺňa len obmedzenú časť funkcií, ktoré sa od peňazí očakávajú.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne