Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Drvivá väčšina Američanov nevie, kto ovláda FED

Článok

FED
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál CryptoSlate zverejnil výsledky vlastného prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 1000 oslovených spotrebiteľov. Dostali otázku, kto vlastní federálne rezervné banky v USA (FED).

54% respondentov uviedlo, že kontrolu nad FED má americká vláda. 22 percent priznalo, že v skutočnosti nevedia, kto “vlastní” FED a 7 percent si myslí, že FED je v rukách súkromných korporácii. 16% uviedlo, že FED funguje na základe spolupráce americkej vlády a korporácii.

Cryptoslate k výsledkom prieskumu skonštatoval, že respondenti sa vo všetkých prípadoch zmýlili. FED je totiž v skutočnosti technicky nezávislým subjektom. Ide o sieť finančných inštitúcii, ktoré spolu tvoria centrálnu banku USA. FED má ústredie vo Washingtone DC a má 12 regionálnych pobočiek po celých Spojených štátoch.

FED má 5 hlavných funkcii. V prvom rade slúži ako depozitár prostriedkov pre federálnu vládu. Rada guvernérov federálnych rezerv a Federálny výbor pre voľný trh prijímajú opatrenia, ktoré majú priamy vplyv na Američanov a vzhľadom na veľkosť hospodárstva USA aj na celosvetovú ekonomiku.

Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) je orgánom FEDU, ktorý má napríklad právomoc zvyšovať alebo znižovať úrokové sadzby, čo je horúca téma aj v týchto dňoch. Keď sa tempo rastu ekonomiky spomaľuje, FOMC sa môže rozhodnúť znížiť úrokové sadzby, čím stimuluje hospodársku činnosť. Zvyšovaním úrokových sadzieb môže naopak schladiť prehrievajúcu sa ekonomiku. Tak či onak ide o manipuláciu s trhom, čo znamená, že FED má obrovskú moc pri formovaní americkej menovej politiky.

Dôležité je vedieť, že FED nie je nikým “vlastnený“ a je minimálne z právneho hľadiska nezávislý od americkej vlády. To  čo sa odohráva v zákulisí za zatvorenými dverami je pochopiteľne už len predmetom špekulácii.

V súvislosti s FED sme vás pred 2 týždňami informovali, že v priebehu približne mesiaca poslal do trhu, respektíve ako sa ľudovo hovorí “vytlačil”, viac ako 210 miliárd nových dolárov, čo bolo v tom čase viac peňazí, než sa nachádzalo v celom trhu s kryptomenami. To okrem iného ilustrovalo to, aký je v skutočnosti trh s Bitcoinom malý a že FED nemá problém “bezhlavo” posielať do trhu obrovské množstvo nových peňazí, aby udržal ekonomický rast.

FED za mesiac vytlačil viac peňazí, než je celá kapitalizácia Bitcoinu

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne