Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Sú po páde UST ohrozené aj stablecoiny USDT (Tether) či USDC?

Článok

otázka
Zdroj: Unsplash.com

Obrovský prepad hodnoty kryptomeny Terra (LUNA), no najmä strata schopnosti stablecoinu Terra USD (UST) rovnať sa americkému doláru (USD) sa premietli v obavy investorov o bezpečné krytie iných stablecoinov – najmä USDT.

Na úvod tejto témy je potrebné vysvetliť, že stablecoin UST funguje inak, než iné známe stablecoiny ako sú USDT, USDC či BUSD. Stablecoin UST je totiž algoritmický, čo znamená, že jeho väzba k USD je postavená na algoritme, ktorý pomocou smart kontraktov udržuje cenu stablecoinu v rovine s dolárom. Tento spôsob v prípade UST však zlyhal, čo sme vysvetľovali napríklad aj v tomto článku.

Stablecoiny USDT, USDC alebo BUSD však fungujú odlišne. Dá sa povedať, že ide o centralizované stablecoiny, ktorých krytie zabezpečuje ich emitent. V prípade USDT je to firma Tether, v prípade USDC spoločnosť Circle a v prípade BUSD burza Binance. Tieto subjekty deklarujú, že majú v rezervách aktíva, ktorými 100% kryjú daný stablecoin.

To nutne neznamená, že tieto stablecoiny sú naozaj 100% kryté – obzvlášť v súčasnosti, kedy pre stablecoiny chýba výraznejšia regulačná jasnosť. Je však jednoznačné, že pokles ceny UST voči USD bol spôsobený z iných dôvodov, než pre ktoré by mala klesnúť dôvera v USDT, USDC či BUSD – ide jednoducho o úplne odlišný typ stablecoinov – kým pri jednom zlyhal v algoritmus, pri tých ostatných by musel zlyhať samotný emitent – teda musel by klamať, že má dosť aktív na krytie týchto tokenov.

Napriek tomu pokles Terra USD (UST) spôsobil najmä obavy o budúcnosť stablecoinu USDT, v súvislosti s ktorým sa v minulosti viackrát špekulovalo, či firma Tether naozaj disponuje dostatkom aktív na jeho krytie (týmto fámam prispelo dlhodobé odmietanie auditu či súdny spor s newyorskou prokuratúrou). Napätie umocnil ešte viac včerajší pokles hodnoty USDT voči doláru na 0,99 USD a vraj v určitom čase až k 0,97 USD. Inak povedané USDT na krátky čas stratil schopnosť byť 100% rovný doláru.

Obavy sú vraj zbytočné

Paolo Ardoino, šéf technologického oddelenia burzy Bitfinex a CTO Tether, však tvrdí, že obavy o fixáciu USDT sú zbytočné. Ardoino v rozhovore pre Cointelegraph upozornil, že USDT si zachoval svoju stabilitu už pri mnohých obrovských prepadoch kryptotrhu a vie bez problémov fungovať aj pri nestabilných trhových podmienkach.

,,Tether normálne pokračuje v spracovávaní spätných odkupov uprostred očakávanej trhovej paniky po včerajšom dianí. Napriek tomu spoločnosť Tether neodmietla a nebude odmietať spätne odkúpenie žiadnemu zo svojich zákazníkov, čo bola vždy jej prax.“

Inak povedané ktokoľvek bude chcieť zameniť USDT naspäť do dolárov, tomu Tether vyhovie, čim deklaruje, že má dostatočné rezervy na krytie USDT.

Ardoino tiež upozornil na technické rozdiely medzi USDT a algoritmickými stablecoinami, ako je (bol) UST:  ,,Na rozdiel od týchto algoritmických stablecoinov má Tether silné, konzervatívne a likvidné portfólio, ktoré pozostáva z hotovosti a peňažných ekvivalentov, ako sú krátkodobé a dlhodobé dlhopisy, fondy peňažného trhu a komerčné cenné papiere od emitentov s ratingom vyšším ako A-2.“

Ardonio tiež vyvrátil akékoľvek obavy o budúcnosť centralizovaných stablecoinov. ,,Neverím, že centralizovaní poskytovatelia stablecoinov stratia dôveru. Vždy bude existovať trh pre stablecoiny, pretože predstavujú príležitosť pre obchodníkov na interakciu s väčším kryptoekosystémom.“

Investori medzitým spozorneli pri krokoch firmy Tether v súvislosti s prevodmi 1 miliardy USDT, ktoré boli prevedené z blockchainu Tron na blockchain Ethereum. Ďalších 20 miliónov USDT malo byť prevedených na blockchain Avalanche.

Tether oznámil, že tieto prevody nezmenia celkovú ponuku stablecoinu USDT v obehu a boli vopred plánované – teda nemali súvisieť s kauzou algoritmického stablecoinu UST a jeho blockcainu Terra (LUNA).

Zdroj: cointelegraph.com , cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.