Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia: Iba 14 percent búrz s kryptomenami je regulovaných

Článok

Štúdia
Štúdia

Iba 14 percent z 216 svetových kryptozmenárni respektíve búrz má v súčasnosti licenciu od regulačných úradov. Tvrdí to vo svojej správe z 27. marca startup Coinfirm.

Coinfirm je londýnska spoločnosť, ktorá sa zaoberá regulačnými technológiami v oblasti digitálnych mien a blockchainu. V rámci svojej štúdie sa zaoberala 216 svetovými burzami, ktoré podľa nej tvoria 90% celosvetovej aktivity v oblasti obchodovania s kryptomenami.

Coinfirm zaradil kryptozmenárne do siedmich rizikových kategórii s ohľadom na licencie a autorizácie, dodržiavanie zásad CDD, KYC, AML, sankcií, vyšších verejných činiteľov a jurisdikcií a negatívnych a nepriaznivých médií.

Štúdia zistila, že 69 búrz nemá úplne transparentne postupy CDD a KYC (poznaj svojho klienta), zatiaľ čo len 26 percent z nich zaviedlo postupy AML (proti praniu špinavých peňazí), ako je napríklad monitorovanie transakcií alebo nábor zamestnancov na sledovanie potenciálneho rizika prania špinavých peňazí cez burzu.

Coinfirm tiež zistil, že 40% analyzovaných búrz nepodporuje fiat meny a umožňuje výmeny len medzi kryptomenami. Zo zostávajúcich 60%, ktoré podporujú výmenu medzi kryptomenami a fiat menami malo len 23% splnených zásady KYC.

Pokiaľ ide o rizikovosť búrz podľa konkrétnych krajín, Coinfirm uviedol, že medzi najmenej rizikové patria Austrália, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko či Švajčiarsko. Vysoko rizikové sú Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Irán a veľa afrických krajín. Spojené štáty, Kanada, Veľká Británia, Brazília, Čína, India Saudská Arábia boli ohodnotené ako krajiny so stredným rizikom.

Monero a Zcash problémom pre Binance?

Zaujímavé je, že najväčšia burza s kryptomenami Binance bola podľa tejto štúdie vyhodnotená ako veľmi riziková vzhľadom na dlhodobú podporu anonymných kryptomien ako sú MoneroZcash. Taktiež dodal, že Binance mení jurisdikcie (aktuálne je na Malte), čo spôsobuje potenciálnu regulačnú arbitráž.

Je otázne, do akej miery bola Binance oboznámená so závermi tejto štúdie, no faktom je, že spoločnosť práve v tomto týždni oznámila spoluprácu s firmou IdentityMind, aby posilnila svoju oblasť riadenia rizík a dodržiavania predpisov týkajúcich sa KYC a AML.

Binance podľa štúdií The Tie a Bitwise Asset Management zároveň patrí medzi len pár veľkých kryptomenových búrz, ktoré podľa všetkého uvádzajú reálne volume (objemy obchodovania). Zo štúdie Bitwise Asset Management dokonca vyplýva, že Binance je jedinou neregulovanou burzou z prvej 10-ky búrz bez falošného volume obchodovania s Bitcoinom.

Zdroj: cointelegraph

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne