Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin sú peniaze a podľa toho by sa mal zdaňovať, tvrdí Paul

Článok

Ron Paul
Ron Paul YouTube

Bývalý kandidát na amerického prezidenta a dlhoročný americký kongresman Ron Paul opäť potvrdil, že je fanúšikom Bitcoinu, keď poznamenal, že by preň mali platiť rovnaké podmienky týkajúce sa zdaňovania ako pre tradičné peniaze.

Ron Paul je známy ako veľký libertarián, čo podčiarkuje aj jeho kniha „End the Fed“ napísaná ešte v roku 2009 (no jej obsah je stále viac než aktuálny aj dnes). Paulovi sa vôbec nepáči ako funguje americká centrálna banka a ako bezprecedentným tlačením peňazí negatívne ovplyvňuje zdravú hospodársku súťaž a hodnotu peniazi ako takých. Nie je preto prekvapujúce, že čoraz väčší zmysel vidí v “tvrdých peniazoch” ako sú Bitcoin či zlato (vďaka ich obmedzenému množstvu).

Dnes už 85-ročný veterán hovoril o Bitcoine deň pred začiatkom bitcoinovej konferencie v Miami. V rozhovore pre Kitco News poznamenal, že chce Bitcoinu pomôcť, aby bol legalizovaný ako bežné platidlo. ,,Chcem pomôcť legalizovať súťaž a potom, myslím si, že ľudia si to už vyriešia sami. Sloboda voľby to vyrieši,” skonštatoval.

Paul vníma okrem Bitcoinu ako konkurenciu pre fiatové peniaze aj zlato. Domnieva sa, že tieto dve alternatívne formy peňazí sú cestou k zaisteniu sa voči klesajúcej hodnote amerického dolára a iných mien. Preto tvrdí, že by mali byť zdaňované úplne rovnako ako dolár.

,,Ak teraz kúpite a predáte zlato, dostanete ho zdanené. Dá sa to. Ak al dosiahnete zisk v Bbitcoine, prečítate si príbehy o tom, ako vám zisky zdania. Peniaze nemôžete zdaniť, nemusíte ich zdaňovať. Ak ste si pred rokom kúpili dolár a jeho hodnota klesla o 10%, nemôžete si zaúčtovať stratu, pretože váš dolár stratil hodnotu…,“ upozornil na rozdiel medzi vlastnením dolára a bitcoinov.

Je si však viacmenej istý tým, že regulátori sa budú naďalej snažiť Bitcoin zdaňovať a komplikovať mu jeho svetovú adopciu. Vie, že vlády sú notoricky známe tým, že si chcú zachovať svoju moc a kontrolu nad peniazmi. Pripomenul tým najmä obrovskú americkú krádež na vlastnom obyvateľstve ešte z predvojnového roku 1933, kedy americký prezident Roosvelt nariadil vyvlastnenie zlata z rúk bežných občanov. Tí ho museli svoje fyzické zlato vymeniť za doláre a odovzdať ho FEDu. Ak by tak nespravili, hrozilo by im dlhoročné väzenie a obrovská pokuta. Američania tak prišli o zlato, ktorého hodnota stále výrazne rástla na úrok dolára, ktorého cena neustále rokmi klesala. Krádež ako vyšitá.

Paul na záver naznačil, že nie je odborníkom, ktorý by mal hovoriť o technologickej stránke Bitcoinu. Je však človekom, ktorý chce prispieť k tomu, aby mali ľudia možnosť výberu a neboli im kladené prekážky.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne