Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rok medvedieho trhu a porovnanie s All-Time-High: Ktoré kryptomeny sa držia a ktoré zažili najväčší prepad?

Článok

Porovnanie s all time high
Porovnanie s all time high

Vo včerajšom vydaní pravidelnej rubriky s výberom najzaujímavejších správ dňa sme vás informovali, že trh s kryptomenami v utorok 8. januára 2019 oslavoval výročie od svojho all-time-high. Rok predtým totiž dosiahla trhová kapitalizácia všetkých kryptomien (aspoň tých, ktoré eviduje CoinMarketCap) rekordných 826 miliárd dolárov.

Hodnota celého trhu sa po šialenom bullrune výrazne prepadla a v čase písania tohto článku sa nachádza už len na 122 miliardách dolárov, pričom je tomu len necelý mesiac dozadu, čo 15. decembra takmer klesla pod psychologicky významnú hodnotu 100 miliárd USD.

Keďže od 8. januára 2018 ceny v globálnom meradle len klesali, pozreli sme sa, ako sú na tom kryptomeny po oslavách výročia “bearmarketu” oproti ich maximálnym hodnotám v dolároch.

Najhodnotnejšie kryptomeny a ich straty

Najprv sa pozrime na najhodnotnejšie kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie. Vedúci Bitcoin stratil v čase písania článku oproti maximu 80.88%, Ripple (XRP) takmer 90% a Ethereum vyše 91%. Z prvej desiatky sa najviac prepadol Bitcoin Cash so stratou oproti maximu viac než 96%.

Vysvetlivky k obrázkom: Price = aktuálna cena, ATH = maximum, Since ATH = pokles v % oproti maximu, ATH Days = počet dní od posledného maxima

Top kryptomeny a ich all-time-high

Kryptomeny, ktoré to “zvládajú”

Keďže trh prišiel o približne 700 miliárd dolárov, ceny väčšiny kryptomien voči all-time-high klesli o viac než 90%. Ak vynecháme stablecoiny, teda tokeny, ktoré kopírujú cenu doláru, najlepšie obstál Paxos Standard (PAX), aktuálne 37. najhodnotnejšia kryptomena, ktorá stratila len necelých 12%. Ide však o projekt, ktorého cena sa eviduje na CoinMarketCape až od 27. septembra 2018. Podobne je na tom Holo (HOT), ktorý Weiss Ratings v nedávnej predikcii pre rok 2019 označil za jeden z najnádejnejších.

Spomedzi kryptomien, ktoré zažili minuloročný bullrun, je na tom najlepšie kryptomena Maker (MKR), ktorá prišla „len“ o 75,99%. Solídne obstáli aj ChainLink (LINK), ktorý stratil 76.04% a Binance Coin (BNB) s poklesom o 75,84%. Toto sú jediné tri kryptomeny z celého trhu, ktoré boli prítomné pri najväčšom bullrune a dokázali byť v súčasnom bearmarkete odolnejšie než samotný Bitcoin. Ďalší v poradí je totiž práve Bitcoin, ktorý stratil oproti dolárovému maximu 80.88%. Všetky ďalšie digitálne meny klesli ešte výraznejšie, čo znamená, že sa ich neoplatilo držať a výhodnejšie bolo byť “zaparkovaný” v BTC.

Kryptomeny - najlepšie oproti ATH

Najväčšie prepadáky

Katastrofálne by ste dopadli, keby ste investovali v januári 2018 do Bitcoin Diamond či ICON. Zaujímavé postavenie má ByteCoin (BCN), ktorý dosiahol svoje All Time High až v máji, teda v období, kedy trhová kapitalizácia už zďaleka nebola tak vysoko ako v úvode minulého roka. Napriek tomu sa v súčasnosti 41. najhodnotnejšej kryptomene podarilo dostať v rebríčku “najväčších looserov” oproti svojmu all-time-high na druhé miesto. Ak by ste 8. mája 2018 kúpili Bytecoin, dnes by hodnota vašej investície stratila 99.53%. Na prvom mieste je uvedený VeChain (VET), ktorý oproti all-time-high klesol o 99.95%. Tí čo ho držali pred spustením mainnetu však dostali 100-násobok VET, preto je tento údaj dosť skresľujúci.

Kryptomeny - looseri

Ešte jeden dôležitý údaj na koniec – dominancia Bitcoinu na celom trhu bola historicky najnižšie 13. januára 2018, kedy predstavovala len 32% a altcoiny vtedy zažívali zlaté časy. Dnes je už nad 52%.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.