Najčastejšie zmieňovaným problémom Ethereum (ETH) je jeho slabá škálovateľnosť, čo znamená, že transakcie trvajú dlho a sú častokrát extrémne nákladné. V čase, kedy sa tejto sieti chystajú konkurovať iné smart chainy na čele s Polkadot, Cardano, Solana či Avalanche vzniká čoraz väčší tlak na vývojárov ETH, aby tento problem promptne riešili.
Finálnym riešením problému škálovania Ethereum má byť kompletný prechod na Ethereum 2.0 a Proof of Stake, ktorého súčasťou má byť takzvaný sharding. Aj tie suverénne najoptimistickejšie scenáre však hovoria minimálne o roku, kým sa tak stane. Dovtedy môže konkurencia, ktorá zvláda tisíce transakcií za sekundu získať oproti Ethehreum veľký náskok, nakoľko ETH v súčasnosti zvládne len 15 transakcií za sekundu (a ešte k tomu draho).
Dočasným riešením problému škálovania Ethereum majú byť takzvané rollupy, čo je riešenie, o ktorom sa hovorí už dlhšiu dobu, no nepredpokladalo sa, že by mohlo byť vo veľkom nasadené naprieč sieťou už v dohľadnej dobe. Vitalik Biterin, ktorý je hlavnou tvárou Ethereum, však minulý týždeň naznačil, že k príchodu riešenia s názvom Optimism rollups je naozaj blízko a môže zrýchliť Ethereum tak výrazne, že zvládne 2000 až 3000 transakcií za sekundu.
3 dôležité správy Ethereum: Hardfork, demonštrácia ťažiarov a riešenie škálovania
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Čo sú to Rollups
Rollupy sú zjednodušene povedané riešením, pri ktorom sa viac transakcií spája do celku a potom sa spoločne ako jedna transakcia zavedú do jedného bloku na prvej vrstve. Tým sieti uľavia od extrémného zaťaženia, čo prispeje tomu, že bude rýchlejšia a náklady na transakcie budú nižšie. Rollupy sú teda v rámci Ethereum niečím podobným, ako riešenie Lightning Network na Bitcoine.
Riziká riešenia skrz rollups
Či už Lightning Network na Bitcoine, alebo rollups na Ethereum, tieto riešenia sú technológiou postavenou na druhej vrstve daného blockchainu. Transakcie sa teda zhromažďujú mimo “jadra” ekosystému a potom sa doňho vracajú v zjednodušenej podobe. To má však aj niektoré riziká týkajúce sa hlavne bezpečnosti a decentralizácie.
Zodpovednosť za realizáciu transakcie sa totiž prevádza do iného reťazca. Ten by mal popri tom niekto sledovať a kontrolovať, ako sa s týmito transakciami zaobchádza. ,,Potrebujeme mať k dispozícii kúsky týchto dát, aby sme dokázali určiť, čo vlastne vlastníte v prípade najhoršieho scenára. Čiže, aby ste ho mohli bezpečne opustiť,” uviedol k danej problematike pre portál Decrypt Eric Wall, ktorýj je CIO Arcane Assets.
Inak povedané, tí, ktorí sa budú spoliehať na rollupsy, musia veriť, že ich transakcie nebuď pozmenené alebo sa s nimi nebude nijakým iným spôsobom zobúdzať v rámci smart kontraktov.
Wall uviedol, že v prípade takzvaných “optimistic” rollupov je riziko problémov výraznejšie. V prípade riešia známeho ako zero-knowledge rollups je o čosi menšie, avšak stále je možné, že v prípade problémov by ste mohli k svojim ETH stratiť prístup na dlhšiu dobu.
,,Tak to chodí v prípade blockchainov vždy. Musíte sa vždy spoliehať na ľudí so znalosťami v kódovaní, že vám povedia, že systém je bezpečný, alebo nie,” poznamenal Wall.
Obavy z nasadenia miznú
Tim Ogilivie, CEO projektu staked.us tvrdí, že obavy z rollupov sa postupne vytrácajú, pretože fungujú tak, ako sa od nich očakáva. Už teraz ich vo veľkom testuje Synthetix, veľká platforma syntetických derivátov s 2,28 miliardami dolárov uzamknutých vo svojich smart kontraktoch, ktorá testuje riešenie Optimism, ktoré zmieňoval Vitalik Buterin.
Rollupy taktiež testuje aj dYdX, decentralizovaná burza s podporu investičnej skupiny Andressen Horowitz, u ktorej je uzamknutých vyše 245 miliónov dolárov.
,,To dodáva ostatným projektom istotu, že dôjde k skorému prechodu na tieto riešenia a Ethereum začne akcelerovať,“ uviedol Oglivie.
Zdroj: decrypt.co