V priebehu posledných niekoľkých hodín sa v súvislosti s druhou najznámejšou a najpopulárnejšou kryptomenou Ethereum (ETH) objavilo niekoľko dôležitých správ od oznámenia dátumu najbližšieho hardforku, cez pokus ťažiarov demonštrovať svoju silu, až po možné riešenie problému škálovania. Pokúsili sme sa ich zhrnúť v našom článku.
Najbližší hardfork v priebehu apríla
Ethereum sa dočká už čoskoro – podľa predbežných odhadov 14. apríla pri bloku 12 244 000 ďalšieho hardforku. Oznámil to v blogovom príspevku popredný ETH vývojár Tim Bieko.
Hardfork s názvom Berlín má okrem iného pomôcť sieti optimalizovať využívanie poplatkov (gasu) za transakcie a tiež lepšie chrániť sieť proti možným DoS útokom. Zavedeniu týchto aktualizácii budú predchádzať testnety na sieťach Ropsten (10. marec), Goerli (17. marec) a Rinkeby (24. marec).
Hoci hardfork Berlín bol očakávanou udalosťou a povodne sa mal udiať už v roku 2020, táto aktualizácia nevzbudzuje v komunite takú výraznú pozornosť ako ďalší hardfork London, ktorý je naplánovaný na júl tohto roka. Jeho súčasťou totiž bude aj kontroverzný proposal EIP 1559. A práve ten súvisí s ďalšou správou.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ťažiari budú „demonštrovať“ kvôli EIP 1559
O návrhu EIP 1559, ktorý by mal byť implementovaný do Ethereum siete v rámci zmieňovaného júlového hardforku London, sme písali už viackrát. V skratke má na rozdiel od súčasnosti transakčné poplatky ničiť (páliť), čím sa vytvorí na Ethereum deflačný prvok a popri tom má štandardizovať transakčné poplatky naprieč celou sieťou.
Návrh sa však pochopiteľne nepáči ťažiarom Ethereum, pretože tým doposiaľ transakčné poplatky mierili na ich účty a nešlo vôbec o malé peniaze (odhaduje sa, že po implementácii EIP 1559 môžu prísť o 15% až 50% svojich príjmov). Keďže ponovom by sa mali dané ETH ničiť a za transakcie budú ťažiari dostavať už len dobrovoľne tipy od zadávateľov transakcií, rozhodli sa, že názorne demonštrujú svoju dôležitosť pre celú sieť.
Tvorcom tejto myšlienky je Red Panda Mining, jeden z najsledovanejších ETH minerov, ktorý má na YouTube viac než 74 tisíc odberateľov. Red Panda na Twitteri vyzval ostatných ťažiarov Ethereum, aby 1. apríla na 51 hodín ukázali svoju silu tým, že presunú svoj hashrate na ethermine.org (najväčší mining pool BitFly, ktorý je proti EIP 1559).
51 hodín pritom nie je náhodné číslo – poukazuje na skutočnosť, že na ovládnutie Proof of Work siete (Bitcoin, Ethereum a podob.) stačí práve ovládnutie 51% celkového hashrate. Inak povedané ak by sa BitFly vďaka tejto iniciatíve dostal k 51%+ hashrate, mal by možnosť narábať so sieťou doposiaľ bezprecedentným spôsobom.
For educational purposes, let's collectively move our hash to https://t.co/6osh2Op6yl April 1st for 51 hours. @etherchain_org @BitsBeTrippin @SonOfATech @maxvoltage @SavageMine @VoskCoin @Nemisist2 @notyournormalm1 @BrandonCoin1 @GuntisVitolins #eip1559 #stopeip1559 #Ethereum
— Red Panda Mining (@RedPandaMining) March 7, 2021
Pointou tejto iniciatívy podľa všetkého nie je dosiahnuť 51% útok ako taký, čo by mohlo mať pre povesť Ethereum katastrofálne následky. Ide zrejme skôr o demonštráciu sily ťažiarov a poukázanie na to, že vývojári s nimi návrh EIP 1559 prakticky vôbec neprediskutovali a vynechali ich z hry.
Aktuálne je veľmi otázne, ako ťažiari k tejto výzve pristúpia a koľkí sa zapoja, hoci téma sa stala rýchlo horúcou. Akékoľvek priblíženie sa hranici 51% by však mohlo otriasť povesťou tejto kryptomeny, čo by nebol dobrý signál.
Pravdepodobnejším scenárom je, že dôjde ku kratšej demonštrácii, aby sa jednoducho pripomenulo, že Ethereum to stále nie sú len vývojári, ale ešte stále aj ťažiari, ktorí až do príchodu Ethereum 2.0 a teda kompletného prechodu na Proof of Stake sú pre tento ekosystém stále potrební.
Buterin avizuje vyriešenie problému škálovateľnosti
Vitalik Buterin, zakladateľ a hlavná tvár Ethereum, sa nechal počuť, že hoci ETH sa za súčasných okolností blíži momentu, kedy absolútne nebude schopné škálovať, kým dôjde k tomuto okamihu, bude už na svete riešenie, ktoré tento problem do značnej miery eliminuje až do príchodu novej generácie Ethereum 2.0.
Vitalik v podcaste Tima Ferrisa poukázal, že týmto riešením má byť Optimism a jej tzv. Rollups (rollupy).
Rollupy sú riešením na druhej vrstve ETH, ktoré spracúvajú a ukladajú údaje o transakciách na určenom bočnom reťazci a potom hromadne zhromažďuj transakcie do hlavnej siete. Toto riešenie teda môže odľahčiť prvú vrstvu ETH a znížiť tak jednak počet transakcií a aj transakčné poplatky.
Toto riešenie možno označiť ako dočasné, kým nedôjde k prechodu na Ethereum 2.0 a shardingu. Buterin však verí, že pre nasledujúce obdobie bude dostatočné, pretože potenciálne môžu prispieť k 100-násobnému urýchleniu transakcii.
,,Je potrebné si zapamätať, že keď budeme mať rollupy, ale ešte nebudeme mať sharding, stále môžeme zrýchliť až o 100-násobok. Stále máme vďaka tomu možnosť, aby blockchain dosiahol 1000 až 4000 transakcií za sekundu podľa toho, aké zložité tieto transakcie budú.”
Vitalik tvrdí, že Rollups od Optimism budú môcť využiť niektorí poprední predstavitelia DeFi sektora. Očakáva sa, že by v rámci novej verzie V3 malo ísť aj o najpopulárnejší DEX Uniswap. Taktiež by mohli byť využívané na Aave či Synthetix, čo sú tri extrémne využívané DeFi projekty, ktoré majú v súčasnosti zásadný vplyv na preťaženie Ethereum siete.
,,V skutočnosti už existujú iné jednoduchšie rollupy, ktoré sú schopné spracovať iba jednoduché transakcie, ktoré si vymieňajú aktíva – napríklad Loopring a zkSync. Tieto rollupy už fungujú stabilne asi rok – takže Rollupy nie sú len teóriou. Už takmer rok sú praktickou súčasťou škálovaniach riešení Ethereum.”
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co